TEST POGŁĘBIACZY STOŻKOWYCH I WIERTŁO-FREZÓW EGA FASTER TOOLS

W ofercie firmy EGA znajduje się bogaty wybór narzędzi skrawających. Został on niedawno powiększony o nowe pogłębiacze stożkowe i wiertło-frezy.

 

Pogłębiacze stożkowe i wiertło-frezy EGA wykonane są ze stali szybkotnącej HSS, pokryte powłoką z azotkiem tytanu, który poprawia warunki skrawania, przyspiesza pracę, zwiększa żywotność narzędzi w porównaniu do tradycyjnych wierteł HSS. Testowane pogłębiacze stożkowe dostępne są w zestawie pod numerem zamówieniowym 6457. Oferta obejmuje 6 narzędzi o średnicach: 6,35 mm oraz 8, 10, 12, 16 i 19 mm. Pogłębiacze te mają trzpień mocujący sześciokątny 1/4”. Przeznaczone są do obróbki metali kolorowych, blach stalowych, otworów w odlewach z żeliwa szarego oraz tworzyw

sztucznych.
W zestawie FASTER TOOLS o numerze katalogowym 5928 znajdziemy: wiertło stopniowe, wiertło stożkowe, pogłębiacz stożkowy oraz wiertło-frez. Narzędzia wchodzące w skład tego zestawu posiadają trzpień mocujący walcowy. Zaś pogłębiacz stożkowy ma średnicę zewnętrzną 12,4 mm oraz kąt wierzchołkowy 90°. Oprócz zastosowań przewidzianych dla pogłębiaczy z zestawu 6457 ten może być stosowany również do fazowania drewna i materiałów drewnopochodnych.

EGA_pogleb_stozk-1

_MG_9980

Wiertło-frez o średnicy wiercenia 6 mm ma czołowe ostrze wiercące z krótką spiralą, za którą znajduje się część frezująca. Pozwala ona na rozwiercanie otworów oraz na frezowanie otworów o nieregularnej geometrii w blachach, tworzywach sztucznych, drewnie i materiałach drewnopochodnych.

EGA_wiertl-frez-3

EGA_wiertl-frez-1

Przedstawione narzędzia skrawające przewidziane są jako wyposażenie do wiertarek, wiertarko-wkrętarek akumulatorowych i wkrętaków ręcznych. Z powodzeniem znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, stoczniowym, elektrotechnicznym, technice sanitarnej i grzewczej, w budowie maszyn i konstrukcji stalowych.
Omówione pogłębiacze stożkowe sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie pod względem dokładności i jakości obróbki. Pogłębiacze z zestawu 6457 sprawdzaliśmy, obrabiając otwory w stali konstrukcyjnej, zaś pogłębiacz uchwytem walcowym z zestawu 5928 podczas fazowania w drewnie i stali. I tu mile zostaliśmy zaskoczeni. Uzyskaliśmy bardzo dobre jakościowe rezultaty. Fazy otworów były czysto wykonane i dokładnie okrągłe. A o to właśnie chodzi. Nadmieniamy tylko, że pogłębiaczy z zestawu 6457 mających uchwyty 6-kątne 1/4” lepiej używać jest z wiertarkami lub wiertarko-wkrętarkami wyposażonymi w 3-szczękowe uchwyty wiertarskie, gdyż luzy 6-kątnych uchwytów gniazdowych 1/4” powodują obniżenie jakości ich pracy.

EGA_pogleb_stozk-30

EGA_pogleb_stozk-4

Przetestowaliśmy też wiertło-frez. Jest to skuteczne narzędzie w przypadku obróbki niezbyt twardej stali, aluminium czy materiałów drewnianych (sklejki, pilśni, drewna miękkiego). Jakość pracy nim zależy od umiejętności operatora. Dlatego w przypadku operacji, co do których wymaga się dużej precyzji, należy użyć szablonów wykonanych z twardego materiału, np. stali nierdzewnej.

TŻ, pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar