TEST POGŁĘBIACZY STOŻKOWYCH HITACHI

Hitachi poszerzyło swoją ofertę akcesoriów do elektronarzędzi o uniwersalne pogłębiacze stożkowe. Narzędziom tym przyjrzeliśmy się bliżej w warsztacie redakcyjnym.

Hitachi_poglebiacz_stozk-5-ok

Pogłębiacze stożkowe Hitachi to narzędzia służące do zwiększania średnicy wywierconych otworów i obróbki ich krawędzi: gratowania, fazowania itp. Wykonano je ze stali szybkotnącej (HSS) z bardzo wysoką dokładnością (H6) dzięki zastosowaniu innowacyjnej 5-osiowej techniki szlifowania. Głowica skrawająca testowanych pogłębiaczy ma kąt wierzchołkowy wynoszący 90°, co oznacza, że fazuje pod kątem 45°, jak też trzy ostrza o optymalnym dodatnim kącie natarcia oraz

odpowiadające im duże rowki do efektywnego odprowadzania wiórów. W narzędziach tych zastosowano 6-katny uchwyt 1/4” służący do mocowania ich w wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach z uchwytami wiertarskimi oraz gniazdowymi 1/4”, jak również w rękojeściach wkrętakowych oraz gniazdowych adapterach pośredniczących. 6-kątny uchwyt 1/4” stanowi też pewne novum w przypadku pogłębiaczy stożkowych, gdyż standardowo wyposaża się je w uchwyty walcowe oraz stożkowe (Morse’a). Uchwyt 1/4” umożliwia wykorzystanie tych narzędzi wraz z adapterami (uchwytami pośredniczącymi) do bitów stosowanymi powszechnie w obróbce ręcznej oraz maszynowej prowadzonej za pomocą elektronarzędzi lub narzędzi pneumatycznych. Pod względem zastosowania materiałowego pogłębiacze stożkowe Hitachi to uniwersalne narzędzia – przeznaczone są one do obróbki większości rodzajów stali, metali nieżelaznych, aluminium, tworzyw sztucznych oraz drewna twardego i miękkiego. Możemy używać ich maszynowo, jak też ręcznie (głównie do obróbki miękkich materiałów, np. tworzyw sztucznych, miękkich gatunków drewna).

 

Hitachi_poglebiacz_stozk-3
W ofercie Hitachi mamy 6 pogłębiaczy o średnicach: 6.3, 8.3, 10.4, 12.4, 16.5 i 20.5 mm przeznaczonych odpowiednio do obróbki otworów M3, M4, M5, M6, M8 i M10. Można je kupić pojedynczo oraz w zestawach oznaczonych jako 780128 (3 pogłębiacze o średnicach 12.4, 16.5 i 20.5 mm, nienamagnesowany uchwyt do bitów i rękojeść wkrętakowa) i 780129 (wszystkie 6 pogłębiaczy i wspomniany uchwyt do bitów oraz rękojeść).

 

Hitachi_poglebiacz_stozk-2

 

Podczas redakcyjnych testów pogłębiaczy stożkowych Hitachi użyliśmy do fazowania otworów, gdyż w tym celu są one najczęściej używane wraz z elektronarzędziami. Fazowanie to wykonuje się podczas różnego rodzaju prac montażowych przeważnie w celu „schowania” łbów wkrętów. Do napędu testowanych narzędzi zastosowaliśmy wiertarko-wkrętarkę Hitachi DV18DBL2 (obroty I/II bieg – 0-500/0-2100 min-1, maksymalny moment obrotowy – 130 Nm), którą zasilaliśmy systemowymi akumulatorami Li-Ion/18 V/5,0 Ah. Maszynowo fazowaliśmy otwory o średnicy 10 mm (wykonany w elemencie dębowym) oraz 8 i 6 mm (wywiercone w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej), stosując obroty I biegu wiertarko-wkrętarki Hitachi DV18DBL2. Uzyskaliśmy bardzo dobry efekt jakościowy zarówno pod względem gładkości powierzchni, jak geometrii fazowania. Testy zakończyliśmy fazowaniem ręcznym otworu o średnicy 5 mm, który wykonaliśmy w profilu z tworzywa sztucznego. Uzyskany rezultat był również bardzo dobry, przy tym sama operacja fazowania nie wymagała od nas dużej siły nacisku.

 

Hitachi_poglebiacz_stozk-4
Reasumując, pogłębiacze stożkowe Hitachi to uniwersalne narzędzia o wysokiej jakości i dokładności wykonania, którymi możemy uzyskać bardzo dobre rezultaty w pracy. Dzięki 6-kątnemu uchwytowi 1,4” doskonale nadają się do stosowania z elektronarzędziami, w tym akumulatorowymi, oraz ręcznej obróbki otworów wykonanych w miękkich materiałach.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar