Podkaszarka Makita DUR 189 – test

Akumulatorowa podkaszarka Makita DUR 189 to urządzenie wygodne i efektywne w pracy. Zastosowano w nim bowiem bezszczotkowy napęd z rozbudowanym sterowaniem elektronicznym i ergonomiczną konstrukcję ułatwiającą pracę.

Konstrukcja i cechy użytkowe

Akumulatorowa podkaszarka Makita DUR 189 zasilana jest prądem 18V. Wyposażono ją w silnik bezszczotkowy z rozbudowaną elektroniką sterującą. Umożliwia ona jednym przyciskiem włącznika, znajdującego się na panelu sterowania, ustawienie trzech poziomów obrotów: 4000, 5000 i 6000 min¹, a także włączenie trybu Automatic Torque Drive Technology (ADT), który podczas koszenia automatycznie dostosowuje prędkość z zakresu 4000-6000 min¹ oraz moment obrotowy do wykonywanego zadania, pozwalając na efektywną, energooszczędną pracę z optymalnymi

parametrami mocy. O wybranym poziomie obrotów informuje 3-ledowy wskaźnik, zaś o włączeniu trybu ADT – osobna czerwona dioda LED. Na panelu sterowania znajduje się także dioda informująca zielonym światłem o włączeniu podkaszarki. Jest też przycisk obrotów wstecznych „R” służących do usunięcia nawiniętych na wrzeciono wyjściowe resztek roślin. O ich wyborze, migając na zielono, informuje dioda wskazująca włączenie podkaszarki. Z kolei do uruchamiania silnika podkaszarki służy osobny włącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe jego włączenie.


Elektronika podkaszarki nie tylko umożliwia dobór optymalnych obrotów, ale także dba o ich stabilizację pod zmiennym obciążeniem. Ważną jej funkcją jest hamulec wrzeciona, który szybko zatrzymuje głowicę z żyłką lub noże tnące i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pracy. Średnica cięcia omawianego sprzętu wynosi 300 mm dla żyłki tnącej o grubości 2 mm i 255 mm dla noży tnących. Omawianą podkaszarkę standardowo wyposażono w automatyczną głowicę 2-żyłkową z mechanizmem wysuwającym żyłkę po uderzeniu o podłoże.
Silnik bezszczotkowy podkaszarki Makita DUR 189 umieszczony jest w głowicy roboczej. Takie rozwiązanie w porównaniu do napędów bazujących na wałku giętkim, stosowanych w wielu modelach konkurencyjnych, zapewnia wysoce efektywne przeniesienie napędu i, co ważne, jest bezawaryjne. Zwiększa także poręczność sprzętu, gdyż masę akumulatora, zamontowanego za uchwytem głównym, równoważy masa głowicy roboczej, która zlokalizowana jest na drugim końcu ramienia podkaszarki. Co ważne, urządzenie można także dostosować do wzrostu użytkownika, jak też wymagań operacyjnych. Jest ono bowiem wyposażone w teleskopową regulację jego długości w zakresie 1510-1610 mm, czyli 10 cm. Sprzęt waży w zależności od podpiętego akumulatora 3,0-3,4 kg, a więc jest lekki i wygodny w pracy.


Pracę podkaszarką ułatwiają ergonomiczna rękojeść główna pokryta miękką, antypoślizgową wykładziną, a także regulowany, ergonomiczny uchwyt dodatkowy typu pętla. Jest też pasek umożliwiający zawieszenie urządzenia na ramieniu użytkownika. Bezpieczeństwo koszenia zapewnia odpowiednio wyprofilowana osłona żyłki. Sprzęt wyposażono też w składany druciany pałąk dystansowy montowany w głowicy roboczej. Ułatwia on dokładne wycinanie traw i chwastów w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, chodników, tarasów itp.
Testowana podkaszarka Makita DUR 189 zasilana jest akumulatorami 18V serii LXT, których pojemność wynosi od 1.5 do 6.0 Ah. Ich ogniwa Li-ion zabezpiecza układ elektroniczny, chroniąc je przed przeciążeniem, zbyt wysoką temperaturą i nadmiernym rozładowaniem.

Akumulatorowa podkaszarka Makita DUR189 – dane techniczne

Napięcie zasilania/typ akumulatorów18 V/ LXT (Li-Ion)
Obsługiwane akumulatory1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0 Ah
Obroty na biegu jałowym4000/5000/6000 min-1
Automatic Torque Drive Technology (ADT)+
Obroty wsteczne/hamulec wrzeciona+/+
Szerokość cięcia z użyciem głowicy żyłkowej/nożowej300/255 mm
Standardowe narzędzie tnące2-żylkowa głowica tnąca
Wymiary (długość całkowita)1510-1610 mm
Waga (według EPTA)3,0-3,4 kg

Podkaszarka Makita DUR 189O – ocena wyników redakcyjnych testów praktycznych

Podczas przeprowadzonych prób testowych okazało się, że podkaszarka Makita DUR 189 może być zarówno stosowana do delikatnego wycinania roślin w miejscach trudno dostępnych, przy chodnikach, schodach wejściowych, tarasach itp., jak też do koszenia gęstej roślinności. W ostatniej z wymienionych aplikacji, naszym zdaniem, na stosunkowo niewielkich areałach z powodzeniem może zastąpić mocne kosy akumulatorowe czy nawet spalinowe. Jest urządzeniem zaawansowanym technicznie, łatwym w obsłudze,

energooszczędnym i o optymalnych parametrach pracy. Kosi się nią wygodnie i efektywnie, nie generując uciążliwego dla środowiska hałasu oraz nie zanieczyszczając go spalinami.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments