TEST PNEUMATYCZNEJ SMAROWNICY YATO YT-07068

Wykorzystując w pracy smarownicę pneumatyczną YATO YT-07068, możemy sprawnie wykonać konserwację maszyn i pojazdów. Pozwala ona w sposób szybki i łatwy uzupełnić smar w ich mechanizmach.

Smarownica YATO YT-07068 służy do smarowania mechanizmów pojazdów, maszyn rolniczych czy urządzeń przemysłowych wyposażonych w układy smarowania w postaci kalamitek, popularnie zwanych smarowniczkami. Są one rodzajem niewielkiego zaworu, za którego pośrednictwem wtłacza się pod ciśnieniem smar stały do mechanizmów.
W smarownicy YATO do podawania stałego środka smarującego służy metalowy pistoletowy dozownik, który jest łatwy w użyciu. Jest

on połączony z wylotowym kanałem smaru, który znajduje się w zespole pompy tłoczącej, za pośrednictwem gumowego przewodu ciśnieniowego o długości 4 m. Podstawowym elementem smarownicy jest wspomniany zespół pompy pneumatycznej zintegrowany z pokrywą zbiornika, zakończony trzpieniem pobierającym smar ze zbiornika do węża pistoletu dozującego. Podczas pracy smarownicy pompa pneumatyczna, zasysając smar przez trzpień, transportuje go do węża i pistoletu, który z kolei podaje go bezpośrednio do kalamitki. W zasysaniu smaru pomaga tłok dociskany sprężyną.

Smarownica pneumatyczna YATO YT-07068 wyposażona jest 30-litrowy zbiornik poruszający się na 4 obrotowych kółkach ułatwiających jej przemieszczanie w warsztacie. Jej obsługa jest bardzo prosta. Najpierw ze zbiornika demontujemy zespół pompy i tłok. Następnie napełniamy zbiornik smarem stałym i rozprowadzamy go równomiernie oraz równolegle do dna tak, aby utworzył w miarę płaską powierzchnię. Gdy to zrobiliśmy, smar przykrywamy tłokiem i dociskamy. Potem w otwór znajdujący się w środku tłoka wkładamy trzpień zespołu pompy pneumatycznej, jednocześnie dociskając sprężyną, i mocujemy pokrywę do zbiornika trzema metalowymi zapięciami. Tak przygotowaną smarownicę podłączamy do sieci pneumatycznej z układem naoliwiającym sprężone powietrze lub bezpośrednio do kompresora. W ostatnim przypadku należy wpuścić kilka kropel smaru do podłączenia węża ze sprężonym powietrzem. Ostatnią czynnością obsługową jest ustawienie ciśnienia roboczego. Służy do tego manometr i pokrętło do regulacji. Gdy smar wypływa z pistoletu, oznacza to, że smarownica pneumatyczna YATO YT-07068 jest gotowa do pracy. Jak już wspominaliśmy, do smarowania potrzebuje ona sprężonego powietrza o ciśnieniu roboczym wynoszącym 0,6-0,8 MPa i przepływie 300 l/min. Może tłoczyć smar stały pod ciśnieniem 30-40 MPa.

Skuteczność smarowania za pomocą urządzenia YATO oraz jego poręczność sprawdziliśmy na ciągniku rolniczym. Okazało się, że praca smarownicą pneumatyczną YATO YT-07068 jest łatwa i może wykonać ją jedna osoba, w tym nawet początkujący serwisant czy mechanik. Właściwie sprowadza się ona do założenia dyszy pistoletu na kalamitkę i naciśnięcia spustu.

Naszym zdaniem, smarownica pneumatyczna YATO YT-07068 zdecydowanie przyspiesza serwis maszyn i urządzeń, a do tego jest łatwa w obsłudze oraz skuteczna w pracy.

pins

Dane techniczne smarownicy pneumatycznej YATO YT-07068

Średnica przyłącza sprężonego powietrza1/4″ (6,3 mm)
Wydajność tłoczenia smaru0,85 l/min
Pojemność zbiornika smaru30 l
Ciśnienie wylotowe smaru30-40 MPa
Współczynnik sprężania50:1
Ciśnienie powietrza zasilającego0,6-0,8 MPa
Wymagany przepływ powietrza300 l/min
Masa14 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments