TEST PNEUMATYCZNEGO KLUCZA UDAROWEGO HÖGERT TECHNIK HT4R622

Marka Högert Technik dynamicznie rozwija swój asortyment narzędzi pneumatycznych. Wśród nich uwagę zwraca klucz udarowy HT4R622 przeznaczony do zastosowań przemysłowych i warsztatowych. Przyjrzeliśmy się mu bliżej, sprawdzając, jak radzi sobie demontażem połączeń gwintowych wykonanych z użyciem momentu 600 Nm.

Zanim zdamy relację z testu klucza Högert Technik HT4R622, chcemy przypomnieć, że narzędzia pneumatyczne są ekonomiczne i znacznie trwalsze od elektrycznych, ponieważ mają prostą konstrukcję, czego konsekwencją jest ich wyższa trwałość i mała awaryjność. Wyposażone są w proste mechanizmy sterowania pracą i odznaczają się wysoką wytrzymałością na przeciążanie oraz dużą odpornością na wilgoć i czynniki agresywne. Główne zastosowania testowanego pneumatycznego klucza udarowego

Högert Technik HT4R622 to montaż maszyn i urządzeń, kół w samochodach użytkowych i osobowych, a także prace serwisowe w przemyśle i w różnorakich specjalistycznych warsztatach naprawy maszyn oraz pojazdów.

W kluczu udarowym Högert Technik HT4R622 zastosowano efektywny 2-młotkowy mechanizm udarowy (tzw. twin hammer). Jest to najbardziej popularny mechanizm udarowy stosowany w pneumatycznych kluczach, znany także jako podwójny bijak. Składa się z dwóch młotków pierścieniowych, obracających się dookoła wrzeciona w zamkniętym systemie. Takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie wysokiego momentu obrotowego w ciągu pierwszych obrotów wirnika silnika pneumatycznego, ponieważ oba młotki mogą jednocześnie uderzać z obu stron we wrzeciono z podwójnym kowadełkiem. Mechanizm twin hammer cechuje się też dużą wytrzymałością i szczególnie nadaje się do wykonywania długich cykli pracy. Kolejną jego zaletą jest względnie niewielka liczba elementów składowych, dzięki czemu łatwo go serwisować. Przypominamy, że mechanizm ten należy nawilżać smarem. W przypadku klucza udarowego Högert Technik HT4R622 smarowanie może być łatwo wykonane przez zewnętrzny nypel, czyli bez rozkręcania obudowy.

Maksymalna moc testowanego klucza, tj. maksymalny moment obrotowy w obu kierunkach pracy, wynosi 610 Nm, przy tym maksymalny moment potrzebny do odkręcania wynosi 670 Nm. Narzędzie ma 3-stopniową regulację momentu w prawo za pomocą dźwigni znajdującej się w tyle jego korpusu. I tak na pierwszym ustawieniu mamy do dyspozycji maksymalny moment obrotowy 200 Nm, na drugim – 450 Nm, a na trzecim – 610 Nm. Testowany klucz może więc być używany do wykonywania połączeń gwintowych do M20. Ma zwartą i kompaktową konstrukcję, dzięki czemu możemy pracować nim w miejscach trudno dostępnych. Jest też ergonomiczny i dobrze wyważony. Zastosowano w nim obudowę kompozytową silnika pneumatycznego i rękojeść pistoletową z dolnym wylotem powietrza, dzięki czemu nie dochodzi do jego zawirowań w obszarze pracy, co często powoduje pylenie i jest uciążliwe dla użytkownika. Högert Technik HT4R622 ma prawe/lewe obroty i zabierak 1/2” służący do mocowania nasadek. Obroty klucza na biegu jałowym wynoszą 7000 min-1. Narzędzie odznacza się małym ciężarem wynoszącym 2 kg. Högert Technik HT4R622 może być zasilany powietrzem o maksymalnym ciśnieniu 6,3 bara.

Podczas prób redakcyjnych wykonaliśmy testy klucza Högert Technik HT4R622 polegające na demontażu śrub M14 i M16 zakręconych momentem 600 Nm. Z ich demontażem narzędzie poradziło sobie odpowiednio w czasach 0,21 i 0,16 s, a więc błyskawicznie.

Reasumując, klucz pneumatyczny Högert Technik HT4R622 oferuje wysoką efektywność pracy z połączeniami gwintowymi do M20. Jest też bardzo oszczędny energetycznie, gdyż jego wydatek powietrza (zużycie) wynosi jedynie 198 l/min. Narzędzie jest optymalnie wyważone i doskonale wpasowuje się w dłoń – redukuje więc wysiłek operatora i ułatwia pracę.

pins

Dane techniczne pneumatycznego klucza udarowego Högert Technik HT4R622

2
Maks. ciśnienie zasilania6,3 bar
Kwadrat wrzeciona1/2”
Maks. moment dokręcania w prawo/lewo610 Nm
Obroty7000/min
Zapotrzebowanie na powietrze198 l/min
Obroty prawe/lewe+
Mech. udarowy 2-młotkowy+
Nastawa momentu obrotowego3-stopn.
Masa (kg)

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments