Test piły ukośnicy Skil Masters 3855MA

Skil Masters 3855MA jest ukośnicą, która jest doskonale przygotowana do cięcia elementów długich, szerokich i grubych. Ma bowiem inteligentnie skonstruowany stół roboczy, który wyposażono w zaciski do unieruchamiania ciętego elementu.

Gdy tniemy szerokie panele podłogowe, stabilne ułożenie ciętego elementu na stole zapewniają tzw. poszerzenia – wsuwane po obu stronach blatu podstawki, na których opiera się wystający poza obrys stołu fragment obrabianego drewna. Warto też wspomnieć, że w stole zamontowano oporową listwę z podziałką milimetrową oraz ogranicznik długości obrabianego elementu. Ułatwiają one cięcie elementów o takiej samej długości.

Piła ukośnica Skil Masters 3855MA jest tzw. piłą przesuwną. Jej

głowicę można przesuwać do przodu i do tyłu i w ten sposób wykonywać cięcia wzdłużne. Porusza się ona po dwóch szynach o przekroju koła. To klasyczne rozwiązanie w tej grupie elektronarzędzi. Piła wraz z silnikiem może być również obracana wokół osi prowadnic. Pozwala to użytkownikowi realizować cięcia skośne w pionie w zakresie ±045°. Płyta obrotowa stołu pozwala natomiast zmieniać poziome kąty cięcia w dużym zakresie ±45° (lewo/prawo). Na podziałce zdefiniowane są stałe punkty ustalające (0°, ±15°, ±22,5°, ±31,6°, ±45°). Pośrednie wartości blokuje się zaciskiem w rękojeści. Dzięki takiej konstrukcji pilarką przetniemy elementy o wymiarach nawet 305 x 65 mm (głębokość x szerokość w pozycji 0° x 0°). W ustawieniach 0° x 45° i 45° x 0° będzie to odpowiednio 305 x 30 i 215 x 65 mm.

Skil_3855MA_02-2

Swoje możliwości cięcia piła ukośnica Skil Masters 3855MA zawdzięcza także jednostce napędowej i konstrukcji mechanizmów przeniesienia napędu. Silnik w Skilu ma moc 1500 W. Dzięki niemu piła osiąga maksymalną prędkość obrotową 5500 obr./min. Jest ona odpowiednio dobrana do średnicy tarczy tnącej – 216 mm. Te parametry zapewniają urządzeniu zarówno dużą wydajność cięcia elementów grubych, jak i precyzję podczas zadań wymagających wysokiej jakości obróbki. Warto wspomnieć, że elementy mechaniczne napędu gwarantują maszynie długą żywotność mimo pracy w naprawdę ciężkich warunkach zapylenia. Zastosowana solidna przekładnia stożkowa oraz pyłoszczelne łożyska kulkowe zapewniają bezawaryjne działanie przez wiele godzin ciągłego cięcia.

Ergonomia pracy każdym elektronarzędziem to również bardzo ważny element przy wyborze właściwego modelu. W przypadku piły ukośnicy jest to szczególnie ważne, gdyż wygodne rozwiązania obsługi kątów cięcia, wymiany osprzętu czy nawet każdorazowego uruchamiania maszyny decydują o zakupie tego czy innego modelu ukośnicy. Skil Masters 3855MA wyposażony jest w rozwiązania stosowane w drogich, profesjonalnych modelach z najwyższej półki. Ma choćby laser wizualizujący linię cięcia i oświetlenie diodowe stołu roboczego oraz umieszczonego na nim elementu. Dwa „świetlne” rozwiązania usprawniają pracę maszyną. W jej tylnej części znajdziemy oczywiście króciec do przyłączenia odkurzacza przemysłowego, jeśli go w danej chwili nie mamy, możemy użyć specjalnego worka na nieczystości. Żeby jednak mieć czyste miejsce pracy, zalecamy stosowanie odkurzacza (np. modelu Skil Masters 8700). I na koniec rzecz banalna – w wielu maszynach dla majsterkowiczów producenci oszczędzają i stosują bardzo słabej jakości i krótkie kable przyłączeniowe. W Skilu mamy do dyspozycji porządny 4-metrowej długości przewód, który już się nie złamie po kilku tygodniach użytkowania.

Skil_3855MA_01-1

Ukośnicę Skil Masters przetestowaliśmy na czystość cięcia. Użyliśmy do tego miękkiego drewna (sosnowego),twardego drewna (jotoby) oraz meblowej laminowanej płyty wiórowej. Wykonaliśmy po 10 cięć każdego elementu. Za każdym razem uzyskaliśmy wysokiej jakości krawędzie po przecięciu. Efekt ten ukośnica zawdzięcza solidności wykonania mechanizmu posuwu głowicy, który nie ma żadnych luzów. Takie wykonanie zapobiega przenoszeniu wibracji na tarczę, a ona, jak wiadomo, powodują strzępieniu krawędzi ciętych elementów. Urządzenie więc możemy polecić każdemu profesjonalnemu użytkownikowi.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne piły ukośnicy Skil Masters 3855MA

Moc1500 W
Obroty5500/min
Średnica piły/otworu mocującego216/30 mm
Nastawianie cięcia skośnego (pion/poziom)45°/±45°
Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0° (mm)305 x 65/305 x 30/215 x 65
Wskaźnik laserowy/oświetlenie diodowe+/+
Waga14,4kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments