Test piły ukośnicy Elektromaschinen MSEm 1610SL Top Line

Piła ukośnica Elektromaschinen MSEm 1610SL Top Line wyposażone jest praktycznie we wszystkie elementy konstrukcyjne, które cechują nowoczesną i wydajną maszynę tej klasy.

Prezentowane narzędzie to model z funkcją posuwu. Głowica tnąca, czyli silnik i tarcza, może być więc przesuwana wzdłużnie w trakcie cięcia. Głowicę przemieszcza się na dwóch prowadnicach o przekroju kołowym, a za jej płynny ruch odpowiadają łożyska kulowe. Posuw w konstrukcji ukośnicy sprawia, że maszyna jest w stanie ciąć elementy znacznie szersze niż model bez ruchomej głowicy. Sercem testowanej pilarki jest bardzo mocny silnik 2000 W. Zapewnia on maksymalne obroty wynoszące 4800/min. Jeśli dodamy, że MSEm 1610SL Top Line obsługuje
tarcze o średnicy 255 mm, to pojawia nam się pełny obraz możliwości tego modelu. Przy takiej konfiguracji silnika i średnicy osprzętu pilarka dysponuje naprawdę dużym zapasem mocy i z pewnością będzie sobie bez problemu radziła z najtwardszymi i największymi elementami z drewna i materiałów drewnopodobnych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że silnik wykazuje się dużą „kulturą” pracy dzięki zastosowaniu systemu miękkiego startu.
MSEm610SL_02-9
Rozpędza się powoli, a jego rozruch nie obciąża instalacji elektrycznej. Szkoda, że konstruktorzy nie zdecydowali się na wprowadzenie hamulca wybiegowego, który zatrzymywałby w sekundę obracającą się tarczę i podnosił bezpieczeństwo pracy. Ale i bez tej funkcji praca piłą ukosową MSEm 1610SL Top Line należy do przyjemnych i bezpiecznych. Chociażby dlatego, że cała tarcza jest ukryta pod dwuczęściową osłoną. Dolna jej część (przezroczysta) odkrywa automatycznie ostrze podczas jego wprowadzania w cięty element. Nawet przypadkowe i nieświadome uruchomienie piły nie niesie ryzyka włożenia rąk pod tarczę, a odkrywanie ostrza musi zostać poprzedzone odblokowaniem dźwigni. Ten cały złożony system stanowi skuteczną barierę przed wyrządzeniem sobie krzywdy.

Dane techniczne piły ukośnicy Elektromaschinen MSEm 1610SL Top Line

Moc2000 W
Obroty4800/min
Średnica piły255 mm
Nastawianie cięcia kątowego±50°
Nastawianie cięcia skośnego±45°
Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45°305 x 100/305 x 50/205 x 100/205 x 50 mm
Wskaźnik laserowy+
Waga21 kg

O funkcjonalności i możliwościach danego modelu ukośnicy decydują nie tylko silnik i rozmiar tarczy, ale także konstrukcja stołu roboczego. Podstawie piły MSEm 1610SL Top Line nie brakuje praktycznie niczego. Użytkownik ma więc do dyspozycji płytę obrotową, która pozwala ustawiać w poziome kąty cięcia w zakresie -50° (lewo) do +50° (prawo). Do tego celu można skorzystać ze stałych punktów ustalających (0°, ±15°, ±22,5°, ±31,6° i ±45°), a w razie potrzeby inne wartości zablokować za pomocą pokrętła dociskowego. Czynność tę ułatwia czytelna podziałka kątowa. Warto też dodać, że stół roboczy został przystosowany do obróbki długich elementów – w stabilnym ułożeniu ciętego przedmiotu pod ostrzem piły pomocne są wysuwane przedłużki (z obu stron blatu). Cały stół został wykonany z lekkiego i trwałego aluminium. Warto w tym miejscu wspomnieć, że głowica z prowadnicami może być także obracana pionowo o kąt ±45°. Ta funkcja pozwala realizować cięcia skośne w pionie. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji stołu i prowadnic oraz tarczy o średnicy 255 mm prezentowaną ukośnicą Elektromaschninen przetniemy elementy o maksymalnej długości 305 mm i wysokości 100 mm.

MSEm610SL_01-8

W MSEm 1610SL jest laserowy wskaźnik, który pokazuje na obrabiany elemencie linię cięcia i pozwala precyzyjnie ustawić go na stole. Konstruktorzy oczywiście nie zapomnieli o zastosowaniu króćca do podłączenia odkurzacza przemysłowego. Jeśli nie mamy pod ręką odkurzacza, w jego miejsce można zamocować materiałowy worek na wióry. Żeby uruchomić silnik, operator musi jednocześnie nacisnąć dwa przyciski. Przypadkowe włączenie zasilania jest praktycznie niemożliwe. Warto też dodać, że przy dość sporym silniku i dużej tarczy piła MSEm 1610SL Top Line nie jest zbyt ciężka. Może 21 kg nie brzmi zachęcająco, lecz w porównaniu z innymi podobnymi ukośnicami to bardzo dobry wynik.

Sprawdziliśmy też łatwość obsługi i jakość cięcia w drewnie twardym i miękkim raz płytach meblowych. Sprawdziany te ukośnica MSEm 1610SL Top Line zdała piątkę.

 Autor: Marek Pudło,pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments