Test piły tarczowej Luna Laser

Luna Polska ma bogatą ofertę pił tarczowych. Do testów wybraliśmy piłę z linii Luna Laser o średnicy 190 mm przeznaczoną do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych.

W ofercie Luny znajdują się dwie linie pił: Luna Laser i Luna. Do pierwszej z nich należą tarcze klasy profesjonalnej z wyciętymi laserowo szczelinami tłumiącymi hałas. Przeznaczone są do większości ręcznych pilarek tarczowych i ukosowych występujących na rynku. W zależności od wykonania stosuje się je do obróbki miękkiego, twardego bardzo twardego drewna (wzdłuż i w poprzek słojów) oraz materiałów drewnopochodnych (np. MDF, laminowana płyta wiórowa). W tarczach zastosowano zęby z węglików spiekanych szlifowane naprzemiennie o

kątach natarcia: 22°, 15°, 8°, 6°, -5°. Piły dostępne są w standaryzowanych wykonaniach o średnicach od 152 do 305 mm z otworami mocującymi 20 lub 30 mm.
Druga grupa, czyli tarcze Luna, obejmuje też piły klasy profesjonalnej o bardzo szerokim spektrum zastosowań w obróbce materiałów drewnianych (drewno miękkie, twarde i bardzo twarde) i drewnopochodnych (np. MDF, laminowana płyta wiórowa, sklejki, itd.).

W zależności od średnicy stosuje się je w pilarkach tarczowych, ukosowych i stacjonarnych oraz przemysłowych formatówkach. W tarczach zastosowano zęby z węglików spiekanych szlifowane naprzemiennie lub trapezowo o kątach natarcia: 22°, 15°, 10° i -5°. Piły Luna dostępne są w standaryzowanych wykonaniach o średnicach od 125 do 400 mm z otworami mocującymi 7, 12, 13, 15,16, 20 lub 30 mm. Osobną serię tej grupy narzędzi stanową piły do pilarek akumulatorowych o średnicy 136 i 165 mm i zmniejszoną szerokością rzazu do 1,6 mm. Mają one zęby z węglików spiekanych szlifowane naprzemiennie o kącie natarcia 15°.

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy piłę Luna Laser mającą średnicę 190 mm, 48 węglikowych zębów naprzemiennych o kącie natarcia 8°. Podane parametry świadczą, że narzędzie nadaje się do czystego cięcia drewna miękkiego i twardego oraz płyt laminowanych. Dlatego przecinaliśmy nim deskę sosnową, element z dębu (fragment starych drzwiczek) oraz laminowany blat kuchenny. Do napędu piły użyliśmy pilarki tarczowej Hitachi C7BU2 o mocy 1200 W i obrotach na biegu luzem wynoszących 5500/min. Uzyskane wyniki zaskoczyły nas wysoką jakością – otrzymaliśmy bowiem powierzchnie po przecięciu bez jakichkolwiek uszkodzeń w postaci nawet małych odprysków. Oczywiście, cięty przez nas materiał był odwrócony o 180°, aby jego strona wierzchnia nie była szarpana wychodzącymi zębami od strony spodniej. Ale, jak pokazały testy, nie miało to większego znaczenia, bo obie strony materiału zostały czysto przecięte.

Efekty cięcia

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments