Test piły tarczowej IRWIN® Construction klasy ekonomicznej

W ub.r. marka IRWIN® poszerzyła swoją ofertę o nową linię profesjonalnych pił tarczowych. Na początku 2015 r. do redakcji na testy trafiła irwinowska piła Construction z segmentu ekonomicznego.

Piły Irwin klasy ekonomicznej przeznaczono do cięcia poprzecznego i wzdłużnego wszystkich rodzajów drewna, materiałów drewnopochodnych, metali nieżelaznych i do stosowania w ukośnicach i/lub pilarkach stacjonarnych, np. w formatówkach, jak też ręcznych elektrycznych przewodowych pilarkach tarczowych. Przypomnijmy, asortyment pił tarczowych IRWIN® podzielono na trzy główne segmenty: (1) ekonomiczny, (2) optymalny oraz (3) premium. Taki podział jakościowy tych narzędzi pozwala zaspokoić specyficzne potrzeby szerokiego grona użytkowników pił tarczowych: od pracujących nimi codziennie

do stosujących je sporadycznie.

Piły Irwin klasy ekonomicznej mają klasyczną konstrukcję. Ich zęby są lutowane z korpusem. Zastosowano na niej wysokiej jakości węgliki wolframu. W przypadku omawianych pił Irwin z segmentu ekonomicznego są one naprzemianskośne (ATB). Ich duża ostrość i optymalizowana geometria pozwalają na wykonywanie szybkich i czystych cięć. W korpusie tych narzędzi wykonano otwory kompensacyjne zmniejszające wibracje i hałas oraz przyspieszające odprowadzanie ciepła. Korpusy pił Irwin Construction są w pełni hartowane, piaskowane oraz lakierowane. Tarcze te produkuje się w średnicach od 125 do 400 mm. Liczba ich zębów mieści się w zakresie 16-60, zaś kąty natarcia mają wartości od 10° do 24°.

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafiła piła Construction z segmentu ekonomicznego o średnicy 250 mm z 60 zębami o dodatnim kącie natarcia 10°. Napędzaliśmy ją ukośnicą Scheppach Capas 5 o mocy 1800 W i obrotach 4000/min. Sprawdzaliśmy jej jakość cięcia, tnąc kantówkę sosnową, deskę barlinecką dąb, płytę meblową i OSB. Uzyskane jakościowe rezultaty cięcia były dość dobre, pokazują to fotografie: 1a, 1b, 1c 1d. 

Aby wyciągnąć sensowne wnioski z porównań dokonanych za pomocą QR Codów, należy wziąć pod uwagę, że cztery dotąd testowane piły IRWIN WeldTec (klasa optymalna), Marples (premium), Construction (optymalna) i Construction (ekonomiczna), będące z różnych segmentów jakościowych, w zasadzie w niewielkim stopniu różnią się pod względem jakości cięcia. Każdą z nich wykonamy czyste lub bardzo czyste cięcia. Naszym zdaniem główne różnice pomiędzy nimi polegają na trwałości i na zawansowaniu technicznym. Piły te bowiem różnią się jakością zastosowanych na zęby węglików spiekanych i wielkością tych zębów.

Piły z najwyższego segmentu mają nie tylko zęby z bardzo dobrych jakościowo węglików (np. mikroziarnisty węglik wolframu zastosowano w tarczach Marples), ale są także bardziej masywne, co oznacza, że odznaczają się bardzo dużą żywotnością i mogą być wiele razy ostrzone. Ponadto w piłach z wyższych segmentów, np. Marples, zastosowano wiele innowacji, takich jak pokrycie tarczy mieszanką teflonu z płatkami aluminium.

Efektem tego jest mniejsze tarcie i wydajne odprowadzanie ciepła oraz minimalizacja ryzyka odkształcenia piły. Widoczne na tarczach Marples laserowo wykonane szczeliny oraz wycięcia wpływają pozytywnie na dokładność i jakość cięcia oraz redukują hałas i wibracje. Reasumując nasze testy i rozważania, najważniejszą różnicą w przypadku testowanych pił IRWIN nie jest jakość ich pracy, lecz jakość wykonania.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar