TEST PIŁY TARCZOWEJ EGA PREMIUM DRAUMET

Niedawno EGA poszerzyła swoją ofertę narzędzi o nową linię profesjonalnych pił tarczowych Premium DRAUMET serii 4800. Do redakcji na testy trafiła tarcza 4812 o średnicy 200 mm.

 

W profesjonalnych piłach EGA Premium DRAUMET serii 4800 zastosowano uzębienie naprzemianległe (WZ) i czterostronnie szlifowane. Wykonano je z wysokiej jakości węglików spiekanych YG8. Tarcze mają uniwersalne zastosowanie, czyli przeznaczone są do cięcia drewna miękkiego i twardego wzdłuż oraz w poprzek słojów, a także materiałów drewnopochodnych: sklejek, płyt wiórowych czy MDF. Tarcze pozwalają na wykonanie czterech podstawowych rodzajów cięcia pod względem jakościowym: bardzo zgrubnego, zgrubnego, dokładnego i bardzo dokładnego. Jakość cięcia piłami zależy głównie od

liczby zębów w danym narzędziu, a tylko pośrednio od wartości ich kątów natarcia i przyłożenia, np. piła tarczowa 4805 o średnicy 160 mm z 18 zębami zapewnia cięcie bardzo zgrubne, z 24 – zgrubne (4807), a z 48 – bardzo dokładne (4807).

Tarcz_EGA_Premium-3

Tarcz_EGA_Premium-6

Tarczą EGA Premium 4812 uzyskaliśmy wysoką jakość cięcia materiałów drewnianych

Tarcze EGA Premium DRAUMET przeznaczone są do pilarek tarczowych i ukośnic. Mają średnice od 160 do 315 mm oraz uzębienie o dodatnich i stosunkowo dużych kątach natarcia oraz przyłożenia, co oznacza, że charakteryzują się znaczną agresywnością. Efektywnie więc penetrują materiał drewniany. Dzięki temu operator pilarki nie musi używać dużej siły posuwu. Zastosowano w nich hartowane korpusy o twardości 42 HRC i zęby precyzyjnie lutowane na automatach. W korpusach wykonano otwory kompensacyjne zmniejszające wibracje i hałas podczas cięcia.

4810_1

Na testy, jak już wspominaliśmy, trafiła 40-zębna tarcza EGA Premium DRAUMET 4812 o średnicy 200 mm i otworze mocującym 30 mm. Napędzaliśmy ją pilarką 2200-watową o obrotach 5000/min. Najpierw tarczą wykonaliśmy cięcia w poprzek słojów deski drewnianej 22 x 296 mm. Zadanie to zajęło nam 3,88 s, przy czym uzyskaliśmy wysoką jakość krawędzi po przecięciu. Potem przecinaliśmy blat kuchenny 40 x 250 mm, co zajęło nam 3,19 s. W przypadku laminatów, czego się spodziewaliśmy, uzyskaliśmy cięcie średnio dokładne pod względem jakości. Powstałe niewielkie wykruszenia materiału można usunąć, lekko szlifując krawędzie, i w ten sposób uzyskać ich wysoką jakość.
Reasumując, tarcze EGA Premium DRAUMET zapewniają nam nie tylko wysoką efektywność obróbki, ale także w zależności od wersji dają bardzo dobre rezultaty jakościowe w cięciu drewna i materiałów drewnopochodnych.

pins

Tarcz_EGA_Premium-4

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar