Test piły tarczowej Bosch Expert for HighPressureLaminate

Piła tarczowa Bosch Expert for HighPressureLaminate to narzędzie niedawno wprowadzone na rynek i przeznaczone do cięcia coraz bardziej popularnych laminowanych płyt HPL. Przyjrzeliśmy się tej tarczy bliżej w redakcyjnym warsztacie.

Zanim opowiemy o tarczy Bosch Expert for HighPressureLaminate, kilka słów na temat laminowanych płyt HPL (High Pressure Laminates) produkowanych np. przez firmy Trespa czy Fundermax. Wytwarza się je metodą wysoko ciśnieniowego sprasowania włókien drewnianych i żywicy epoksydowej, fenolowej lub polipropylenowej. Dzięki temu płytom HPL nadaje się wysoką trwałość, co oznacza stabilność oraz odporność na warunki atmosferyczne (m.in. na wilgoć i wodę), a zatem możność zastosowania tego materiału na

zewnątrz budynków. Dostępny jest on w wielu różnych kolorach i wykonaniach, np. pokryty okleiną drewnianą, a nie tylko laminatem. Ma więc nie tylko duże walory eksploatacyjne, ale także estetyczne, i dlatego coraz częściej spotyka się go w elementach zdobiących budynki czy domy jednorodzinne. Ponadto czyszczenie płyt HPL jest łatwe i tanie, a więc mają one niskie koszty utrzymania. Z tymi niewątpliwymi zaletami nie idzie jednak w parze łatwa obrabialność takich płyt. Wręcz przeciwnie, są one trudno obrabialne, co w ich wypadku oznacza dużą twardość i abrazywność. Ponieważ elementy z nich stosowane są na elementy dekoracyjne, ich użytkownicy wymagają od montujących je fachowców bardzo czystej ich obróbki.

 

Aby ułatwić im pracę, inżynierowie z Boscha opracowali specjalizowaną tarczę Expert for HighPressureLaminate, która jest przeznaczona do czystego cięcia płyt HPL. Narzędzie należy do linii pił tarczowych Expert grupującej tarcze do bardzo wymagających zadań, które ponadto gwarantują perfekcyjnie wykonane cięcia i mają bardzo wysoką żywotność.

 

Testowana tarcza wyposażona jest w zęby wykonane w technologii microteQ, czyli wytworzone z bardzo twardych i trwałych ziaren węglika wolframu. Korpus narzędzia wykonano z laserowo wycinanej stali o wysokiej wytrzymałości (do HRC 46). Taki materiał zapobiega wypaczaniu ostrzy i zwiększa dokładność cięcia. W korpusie wykonano pierścień obiegowy stabilizujący jego pracę i zapobiegający wichrowaniu się narzędzia, jak też szczeliny antywibracyjne (Anti – Vibration Slots), które zapewniają sprawne funkcjonowanie piły i znacznie redukują drgania oraz hałas. Drugi rodzaj otworów, które laserowo wykonano w korpusie testowanej piły, to tzw. szczeliny dyletacyjne. Zapewniają one stabilność pracy tarczy i dokładność cięcia oraz podobnie jak Anti – Vibration Slots redukują drgania oraz hałas. Piłę pokryto zaawansowaną technologicznie powłoką ProteQtion, która zapobiega jej korozji i zmniejsza tarcie podczas cięcia.

 

W tarczy Expert for HighPressureLaminate zastosowano zęby trapezowe na przemian z zębami prostymi. Wszystkie zęby mają zerowy kąt natarcia. Można więc powiedzieć, że narzędzie po względem właściwości skrawnych zoptymalizowano do czystego cięcia twardych i abrazywnych płyt HPL. Piła dostępna jest w wykonaniach o średnicy 140 mm (42 zęby), 160 mm (48), 165 mm (48) oraz 190 mm (56) i przeznaczona do cięcia pilarkami tarczowymi oraz zagłębiarkami.

 

Podczas testu wykonaliśmy cięcie laminowanej (białej) płyty HPL o grubości 8 mm i długości 55 cm przy użyciu tarczy Expert for HighPressureLaminate, zgłębiarki Bosch GKT 55 GCE Professional (moc – 1400 W, obroty – 3.600 – 6.250 min-1) i szyny prowadzącej oraz odkurzacza Bosch GAS 55 M AFC Professional. Przedmiotem testu była dokładność obróbki oraz jej czystość. Test ten tarcza Expert for HighPressureLaminate zdała na szóstkę z plusem, co oznacza zupełny brak jakichkolwiek wystrzępień czy wykruszeń materiału, a do tego otrzymaliśmy idealnie prostą linię cięcia. Dla uzupełnienia podajemy czas cięcia płyty, który wyniósł 4,92 s. Gdy zbierzemy te wyniki, to okazuje się, że cięcie płyt HPL przy użyciu piły Expert for HighPressureLaminate nie wymaga od operatorów jakiś specjalnych umiejętności, np. wywierania odpowiedniego posuwu czy dokładnego dobrania obrotów pilarki. Każdy, kto potrafi posługiwać się pilarką tarczową czy zagłębiarką, testowaną tarczą przetnie czysto każdą płytę HPL.

sam-pro-ad'data-spc=''>