Test piły tarczowej Bosch Expert for FiberCement

Piła tarczowa Bosch Expert for FiberCement to specjalizowane narzędzie do cięcia płyt z cementu włóknistego. Sprawdziliśmy, czy jej efektywność cięcia odpowiada wymaganiom profesjonalnej firmy wykonawczej.

Cement włóknisty to obecnie coraz bardziej popularny materiał budowlany. Jest on tzw. kompozytem złożonym z piasku cementowego i włókien celulozy. Produkowany jest w postaci płyt o grubości 8-20 mm. Swoje coraz szersze zastosowanie w budownictwie zawdzięcza dużej lekkości oraz wytrzymałości mechanicznej, jak też ognio- i wodoodporności. Materiał ten jest jednakże trudny w obróbce, co spowodowane jest jego dużą abrazyjnością. Jest ona przyczyną bardzo szybkiego tępienia się narzędzi, w tym też tarcz pilarskich. Dlatego

fachowcy obrabiający cement włóknisty potrzebowali narzędzi, które pozwalałyby im efektywnie obrabiać płyty z takiego cementu, a przy tym odznaczały się wysoką żywotnością.

Odpowiedzią Boscha na ich potrzeby jest piła tarczowa Expert for FiberCement. Należy ona do serii boschowskich tarcz Expert, które przeznaczone są do wykonywania bardzo wymagających zadań, gwarantują perfekcyjnie wykonane cięcia i odznaczają się bardzo wysoką żywotnością. Testowane narzędzie ma zęby wykonane w technologii microteQ, co oznacza, że jest wytworzone przez Boscha z bardzo twardych i trwałych ziaren węglika wolframu. W testowanej tarczy Expert for FiberCement zęby węglikowe pokryto dodatkowo specjalną powłoką z ziaren diamentowych − tzw. polikrystaliczne zęby diamentowe (PCD). Dzięki temu odznaczają się one o wiele wyższą wytrzymałością na ścieranie niż zęby niemające takiego pokrycia. To zaś predestynuje je do cięcia wysoce abrazywnego cementu włóknistego. Korpus tarczy wytworzono z laserowo wycinanej stali o wysokiej wytrzymałości (do HRC 46). Taki materiał zapobiega wypaczaniu ostrzy i zwiększa precyzję cięcia. W korpusie wykonano szczeliny antywibracyjne (Anti – Vibration Slots), które zapewniają sprawne funkcjonowanie piły i znacznie redukują drgania oraz hałas. Tarczę Bosch Expert for FiberCement pokryto też zaawansowaną technologicznie powłoką ProteQtion, która zapobiega jej korozji i zmniejsza tarcie podczas cięcia.

Testowane narzędzie ma cztery zęby trapezowe o dodatnim kącie natarcia wynoszącym 10°. Tak mała ich liczba przy zastosowaniu ogranicznika zagłębienia jest wystarczająca do szybkiego, zgrubnego cięcia płyt z cementu włóknistego o stosunkowo małej grubości (8-20 mm), o której już wspominaliśmy. Związany z tym jest również brak szczelin dyletacyjnych i pierścienia stabilizującego, gdyż elementy te są zbędne i niepotrzebnie podrożyłyby produkcję tej tarczy. Narzędzie dostępne jest w wykonaniach o średnicach: 140, 160, 165, 170, 190 mm i przeznaczone do stosowania w pilarkach tarczowych i zagłębiarkach.

Podczas testów przecinaliśmy element z cementu włóknistego o grubości 8 mm i długości 50 cm. Użyliśmy do tego tarczy Expert for FiberCement o średnicy 165 mm, zgłębiarki Bosch GKT 55 GCE Professional (moc – 1400 W, obroty – 3.600 – 6.250 min-1) i szyny prowadzącej oraz odkurzacza Bosch GAS 55 M AFC Professional. Taki zestaw pozwolił nam uzyskać bardzo dokładne cięcia wzdłużne. Samo cięcie tarczą Expert for FiberCement jest bardzo proste i łatwe – w zasadzie nie różni się niczym od cięcia deski drewnianej czy płyty wiórowej przy użyciu standardowej piły tarczowej do drewna czy materiałów drewnopochodnych. Dlatego operator nie zauważy nawet, że tnie inny materiał, czyli w naszym wypadku cement włóknisty. Wskazuje na to też uzyskany przez nas czas cięcia wynoszący 4,93 s. Jeśli chodzi o czystość cięcia, to występują tylko niewielkie postrzępienia, które można szybko zlikwidować choćby przy użyciu klocka z odpowiednim papierem ściernym. Nie zauważyliśmy większych wyrwań, które osłabiają płytę i wymagają szpachlowania.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar