Test piły szablastej YATO YT-82280

Piła szablasta YATO YT-82280 to bogato wyposażone urządzenie – znajdziemy w niej i elektronikę sterującą suwami, i rozbudowany system podrzynania zwiększający efektywność cięcia materiałów drewnianych.

YATO YT-82280 zostało wyposażone w wydajny silnik o mocy 1200 W. Współpracuje on z przekładnią, która zamienia ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny o częstotliwości 200-2800 min-1. W testowanej pilarce mamy nie tylko płynne sterowanie obrotami za pomocą włącznika spustowego, ale także 6-stopniowe pokrętło do wstępnej regulacji maksymalnej częstotliwości posuwów. Regulacja szybkości pracy umożliwia optymalne dobranie częstotliwości suwów do rodzaju materiału, zadania i skrawności brzeszczotu.

Ale na tym nie

koniec rozwiązań technicznych zastosowanych w YATO YT-82280. Kolejnym jest mechanizm ruchu orbitalnego brzeszczotu (tzw. podcinanie lub podrzynanie albo pendulum) znany powszechnie z wyrzynarek. Dzięki niemu brzeszczot może poruszać się nie tylko po linii prostej, ale również po łuku. Jego wielkość jest regulowana 3-stopniowo pokrętłem znajdującym się na górze obudowy przekładni. Mechanizm ten stosuje się do wykonywania szybkich cięć zgrubnych, kiedy nie zależy nam na jakości pracy, a na szybkości wykonania zadania.
Piłę szablastą YATO YT-82280 wyposażono w system beznarzędziowej wymiany brzeszczotów. Brzeszczot montuje się w gnieździe po obróceniu pierścienia blokującego. W testowanym elektronarzędziu mamy jeszcze zderzak oporowy (tzw. stopkę) z regulacją jego wysunięcia i kąta pochylenia, co pozwala łatwo ustawiać poziom zagłębienia brzeszczotu w obrabianym materiale. Jak wiadomo, zderzak oporowy pozwala stabilnie dociskać piłę do ciętego elementu i płynnie wykonywać cięcia. Na wygodę pracy YATO YT-82280 ma duży wpływ świetne wyprofilowanie rękojeści głównej (w kształcie litery „D”) i pokrycie jej miękkim materiałem (Soft grip).

W trakcie redakcyjnych prób przeprowadziliśmy 3 standardowe testy. Aby ich wyniki były porównywalne i redakcyjnie zestandaryzowane, piłę obciążyliśmy odważnikiem 5,5 kg, który służył nam do wywierania posuwu. Zatem nie był on wywierany ręcznie, lecz mechanicznie. W pierwszym teście przecinaliśmy sosnową belkę o wymiarach 6 x 7 cm z elementami metalowymi (3 stalowe wkręty o średnicy 6 mm). Zadanie to zajęło nam 8,6 s. W drugiej próbie wykonaliśmy cięcie zgrubne belki sosnowej o wymiarach 11,8 x 11,8 cm w czasie 8,83 s. W trzeciej zaś cięliśmy dwa połączone prostokątne profile stalowe o wymiarach 3 x 2 cm (grubość ścianki 2 mm). Zadanie to wykonaliśmy w 12,8 s.

Reasumując, piła YATO zdała swój efektywnościowy egzamin na piątkę. Naszym zdaniem, testowana tygrysica sprawdzi się w trudnych zadaniach wykonywanych na budowie i podczas prac rozbiórkowych dzięki dużej mocy oraz bardzo skutecznemu mechanizmowi tłumienia drgań spotykanemu jedynie w urządzeniach wysokiej klasy.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar