Test piły szablastej Metabo SSEP 1400 MVT

Doskonałym przykładem dynamiki rozwoju technicznego elektronarzędzi przewodowych są piły szablaste. Potwierdza to najnowsza piła firmy Metabo oznaczona jako SSEP 1400 MVT.

Jeszcze do niedawna nikt się nie ekscytował piłami szablastymi. Ot, kawałek silnika i mechanizmu, który ruch obrotowy zamienia na posuwisty i wprawia w ruch brzeszczot. Uchwyt narzędziowy, włącznik główny i od czasu do czasu antypoślizgowe okładziny na elementach chwytnych. Teraz jednak są już na rynku modele, które w porównaniu z pierwszymi konstrukcjami można śmiało nazwać majstersztykami technicznymi.

Metabo SSEP 1400 MVT to klasyczna

piła szablasta zasilana z gniazdka prądem 230 V, której sercem jest duży silnik o mocy 1400 W. Poprzez przekładnię zapewnia on brzeszczotowi do 2800 suwów/min ze skokiem 32 mm. Ciekawsze jest jednak to, że w instalacji zespołu napędowego zastosowano elektroniczne sterowanie prędkościami obrotowymi. Pokrętło z sześcioma pozycjami pozwala ograniczyć częstotliwość suwów minimalnie do 900 na minutę i wykonywać delikatniejsze zadania. Ta funkcjonalność sprawia więc, że sprzęt ma zastosowanie w dużo większej liczbie zadań, których nie można zrealizować maszyną bez zmiennej prędkości obrotowej silnika.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem technicznym zastosowanym w prezentowanej maszynie jest mechanizm oscylacji brzeszczotu. Podobne wykorzystuje się w wyrzynarkach. Dzięki niemu brzeszczot może poruszać się nie tylko po linii prostej, ale również po łuku. Użytkownik ma do dyspozycji jeden z trzech poziomów podcinania, dzięki czemu może regulować wydajność cięcia zgrubnego lub jego jakość przy cięciu dokładnym.
W konstrukcji układu napędowego znajdziemy również tzw. przeciwwagę. Balanser, który jest jedną ze składowych układu antywibracyjnego Metabo Vibra Tech (MVT) odpowiada za zmniejszenie poziomu drgań powstających podczas pracy silnika i przekładni oraz przenoszonych na ciało operatora.

Osprzęt (brzeszczoty) montuje się w beznarzędziowo obsługiwanym uchwycie Metabo Quick. Wystarczy odblokować specjalną dźwignię i włożyć w gniazdo osprzęt. To bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu rozwiązanie pozwalające szybko i sprawnie wymieniać brzeszczoty. Testowana piła wyposażona jest w specjalny zderzak-stopkę, który można wysuwać, regulując w ten sposób zagłębienie ostrza w obrabianym materiale. Zderzakiem także dociskamy maszynę do powierzchni ciętego elementu. W górnej części obudowy uchwytu znajduje się dioda, która doświetla miejsce pracy.

Piła szablasta Metabo SSEP 1400 MVT jest bardzo wygodna w obsłudze. To głównie zasługa odpowiednio dobranej średnicy uchwytu głównego oraz zastosowanych materiałów antypoślizgowych, które znajdują się na każdym chwytnym elemencie maszyny. Soft grip nie tylko tłumi wibracje, ale także umożliwia pewny chwyt, który warunkuje bezpieczeństwo pracy. Wygodę pracy przy długotrwałych cięciach zapewnia z kolei blokada włącznika głównego. Warto podkreślić, że do produkcji piły zastosowano wysokiej jakości plastiki, a przekładnię umieszczono w obudowie ciśnieniowego odlewu aluminium. Oba te szczegóły zapewniają maszynie trwałość i odporność na trudne warunki budowlane.

Podczas redakcyjnych testów przeprowadziliśmy 3 próby. W pierwszej wykonaliśmy cięcie sosnowej belki o wymiarach 6 x 7 cm z elementami metalowymi (3 stalowe wkręty o średnicy 6 mm), w drugiej cięcie zgrubne blatu kuchennego o grubości 4 cm i długości 20,5 cm, a w trzeciej – dwóch połączonych profili stalowych prostokątnych o wymiarach 3 x 2 cm (grubość ścianki 2 mm). Aby wyniki były porównywalne, posuw piły był we wszystkich próbach wywierany ciężarkiem o wadze 5,5 kg. Zawiesiliśmy go na korpusie testowanej maszyny. Pierwsze zadanie wykonaliśmy w czasie 8,8 s, drugie – w 3,93 s, a trzecie – 23,89 s. Podczas testów nie zauważyliśmy, że piła generuje jakieś wibracje. Najwyraźniej układ antywibracyjny Metabo Vibra Tech (MVT) działał bez zarzutów.

Reasumując, piła szablasta Metabo SSEP 1400 MVT to elektronarzędzie, które jest w stanie sprostać najcięższym zadaniom, a przy tym wygodne w pracy i łatwe w obsłudze. Sądzimy, że zaspokoi wygórowane wymagania prawdziwych profesjonalistów.

Dane techniczne piły szablastej Metabo SSEP 1400 MVT

Moc silnika

1400 W

Liczba suwów

0-2800 min-1

Skok brzeszczotu

32 mm

Waga

4,6 kg

class='sam-pro-container sam-pro-ad'data-spc=''>