Test piły szablastej Keyang RS-1800L

Akumulatorowa piła szablasta to nie tylko artefakt budowlańców, którzy wykorzystują ją do cięcia desek, pustaków ceramicznych czy plastikowych rur. Mobilne elektronarzędzie z brzeszczotem może się też świetnie sprawdzić np. w sadach, gdzie od czasu do czasu trzeba przyciąć grube gałęzie. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy Keyang RS-1800L.

Keyang RS-1800L to pilarka szablasta, która czerpie energię z akumulatora. Źródłem jest tutaj nowoczesne ogniwo litowo-jonowe o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah, czyli o standardowych parametrach. Wystarczają one w zupełności do zasilania dużej piły szablastej. Warto podkreślić, że baterie Li-Ion pozbawione są efektu pamięci i mogą być doładowywane w dowolnym momencie bez ryzyka zmniejszenia zdolności

akumulacyjnych ogniw. Akumulator zastosowany w pile szablastej Keyang RS-1800L ma diodowy wskaźnik naładowania, który pozwala wybrać właściwy moment ładowania ogniw.

Keyang RS-1800L-4

Pilarka szablasta Keyang RS-1800L napędzana jest silnikiem o dużej sprawności. Zapewnia on maszynie maksymalną częstotliwość suwów wynoszącą 2500 min-1. Skok pojedynczego suwu to 30 mm. Prędkość suwów regulowana jest płynnie elektronicznym włącznikiem głównym. Warto podkreślić, że prędkość obrotowa silnika może być płynnie sterowana za pomocą włącznika spustowego.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem technicznym zastosowanym w prezentowanej maszynie jest mechanizm oscylacji brzeszczotu. Jest on podobny do tego stosowanego w wyrzynarkach. Powoduje, że brzeszczot porusza się nie tylko po linii prostej, ale również po łuku. Użytkownik może wybrać jeden z trzech poziomów podcinania i ustawiać w ten sposób wydajność cięcia zgrubnego lub jego jakość przy cięciu dokładnym.

Keyang RS-1800L-3

Warto przyjrzeć się dokładniej uchwytowi narzędziowemu, w którym mocowane są brzeszczoty. W pilarce Keyang RS-1800L znajdziemy bardzo wygodny uchwyt obsługiwany beznarzędziowo. Żeby zamocować w nim brzeszczot, wystarczy włożyć do niego narzędzie, a kliknięcie oznacza prawidłowe zamontowanie. Wymiana osprzętu jest także bardzo szybka – dźwignią odblokowujemy uchwyt i wyciągamy z gniazda brzeszczot. Dzięki zastosowaniu ustawiania wysunięcia i kąta pochylenia zderzaka oporowego użytkownik może łatwo ustawiać poziom zagłębienia brzeszczotu w obrabianym materiale. Zderzak oporowy pozwala stabilnie dociskać piłę do ciętego elementu.

Pilarka szablasta Keyang RS-1800L została skonstruowana zgodnie ze wszystkimi rynkowymi wzorcami wygody obsługi i bezpieczeństwa pracy. Dobrze wyprofilowana rękojeść główna w kształcie litery „D” jest w całości pokryta materiałem antypoślizgowym, który też pochłania część wibracji powstających podczas cięcia. Podobnie obłożona jest część przednia, tuż przy brzeszczocie, która ma dodatkowo specjalny kołnierz zapobiegający zsunięciu się dłoni.

Keyang RS-1800L-1

Tuż obok gniazda uchwytu narzędziowego konstruktorzy umieścili diodę, która doświetla miejsce cięcia. Nieużywane narzędzie można powiesić na specjalnym haku. W ramach redakcyjnych testów przeprowadziliśmy dość nietypowe próby, ponieważ wyeliminowaliśmy z nich całkowicie czynnik ludzki i zamiast dociskać piłę siłą ramion, zawiesiliśmy na niej obciążnik 5-kilogramowy. W ten sposób mogliśmy sprawdzić wydajność narzędzia pod stałym naciskiem. W pierwszym zadaniu przecinaliśmy sosnowy klocek o wymiarach 8,7 x 8,7 cm, w którym osadzone były trzy stalowe wkręty o średnicy 6 mm. Keyang poradził sobie z jego przecięciem w czasie 13 s. Z kolei skrócenie stalowego profilu o wymiarach 18 x 32 x 2 mm trwało zaledwie 7 s. Reasumując, akumulatorowa pilarkaa szablasta Keyanga zapewnia nam dużą wydajność cięcia, a przy tym jest bardzo wygodna i prosta w obsłudze.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne piły szablastej Keyang RS-1800L

Częstotliwość suwów 0-2500 min-1
Skok brzeszczotu 30 mm
Rodzaj baterii/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/2×3,0 Ah
Waga 3,4 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar