TEST PIŁY SZABLASTEJ DEDRA DED7968

Dedra DED7968 to przykład klasycznie skonstruowanej piły szablastej. Jej zalety to niska masa, duża poręczność i wysoka skuteczność w cięciu szerokiej gamy materiałów.

Sercem napędu piły szablastej Dedra DED7968 jest silnik komutatorowy jednofazowy o mocy nominalnej 710 W. Generuje on przez przekładnię ruch posuwisto-zwrotny o skoku 20 mm. Maksymalną wartość suwów z zakresu 800–3000/min ustawia się pokrętłem regulacji elektronicznej znajdującym się w górnej części rękojeści głównej, zaś ich bieżącą wielkość reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego.

Piła szablasta Dedra

DED7968 to bardzo udana konstrukcja pod względem ergonomii pracy. Wyposażono ją w szybkomocujący uchwyt narzędziowy pozwalający wygodnie, a co najważniejsze beznarzędziowo zmieniać brzeszczoty. Jak wiadomo, cięcie piłą szablastą nie należy do najprzyjemniejszych prac, głównie z powodu dużych drgań. Dlatego marka Dedra postanowiła zminimalizować te nieprzyjemne doznania i zastosowała w pile DED7968 rękojeści pokryte miękkimi wykładzinami gumowymi redukującymi wibracje. Zmniejszając drgania przenoszone na ręce operatora, redukują też jego zmęczenie.
Pod względem ergonomii Dedra DED7968 może stanowić wzór dla innych konstrukcji. Świetnie wyprofilowany uchwyt główny w kształcie litery „D”, dopasowana do średnicy dłoni przednia część chwytna piły i wspomniane pokrycie antypoślizgowym materiałem gumowym rękojeści sprawiają, że praca urządzeniem jest nie tylko wygodna, ale także bardzo bezpieczna.

 

Ważnym elementem konstrukcyjnym głowicy testowanej piły szablastej jest zderzak oporowy. Służy on do dociskania maszyny do obcinanego elementu. Użytkownik może beznarzędziowo montować zderzak oraz regulować jego wysunięcie i pochylenie, przez co ustawia głębokość cięcia (maksymalnie 115 mm w drewnie).
Testy praktyczne rozpoczęliśmy od przecięcia profilu stalowego o przekroju 20 x 40 mm (grubość ścianki – 2 mm) za pomocą brzeszczotu do stali. Zadanie to wykonaliśmy 30,17 s. Następnie za pomocą brzeszczotu do cięcia drewna z elementami stalowymi przecinaliśmy belkę sosnową z 6 gwoździami o średnicy 3 mm (przekrój cięcia 5 x 10 cm). Operacja ta trwała 10,8 s. Testy zakończyliśmy cięciem tej samej wymiarowo belki sosnowej niezawierającej gwoździ czy innych elementów stalowych z użyciem brzeszczotu HCS do drewna. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 10,24 s.

Naszym zdaniem Dedra DED7968 to piła szablasta, która bezproblemowo sprosta trudnym zadaniom, a przy tym jest wygodna w operowaniu i łatwa oraz prosta w obsłudze.

 

Dane techniczne piły szablastej Dedra DED7968

Moc nominalna/zasilanie710 W/230 V
Częstotliwość suwów800-3000/min
Maks. głębokość cięcia w drewnie/stali/aluminium115/10/20 mm
Skok brzeszczotu20 mm
Uchwyt antypoślizgowy+
System mocowania brzeszczotubeznarzędziowy
Blokada włącznika+
Długość przewodu2 m

 

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments