Test pilarki zagłębiarki Virutex SRI174T

Do redakcyjnego warsztatu trafiła tym razem pilarka tarczowa Virutex SRI174T do drewna z funkcją zagłębiania.

 

Główna różnica między klasyczną pilarką tarczową a testowanym modelem Virutex SRI174T polega na posiadaniu przez niego funkcji zagłębiania, która m.in. umożliwia rozpoczynanie cięcia od środka materiału, a nie zaś tylko od krawędzi, jak ma to miejsce w przypadku pierwszego typu maszyny. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla stolarzy zajmujących się produkcją i montażem mebli, jak tez renowacją lub przerabianiem drzwi. Jak wiadomo, podczas montażu mebli u klientów trzeba coś dociąć, przyciąć, poprawić, skorygować, tak by idealnie pasowały one do istniejącego układu i ścian.

Żeby rozpocząć pracę pilarką

Virutex SRI174T, wystarczy wstępnie ustawić głębokość cięcia, posługując się przy tym podziałką milimetrową. Żeby móc zagłębić ostrze piły, należy zwolnić blokadę za pomocą specjalnego przełącznika umieszczonego w górnej części rękojeści głównej. Aluminiowa stopa robocza urządzenia posiada również mechanizm zmiany kąta pochylenia tarczy. Cięcia skośne mogą być realizowane w zakresie od -1 do +45°, a przy wyborze właściwej wartości pomocna jest czytelna podziałka kątowa. Konstruktorzy, przewidując, że urządzenie będzie służyło do precyzyjnej obróbki drewna, przystosowali pilarkę Virutex SRI174T do pracy z szyną prowadzącą. Dwa pokrętła w górnej części stopy służą do usuwania luzów na prowadnicy szyny.

Virutex_SRI174T_02

W pilarce Virutex SRI174T zastosowano silnik o mocy 1150 W. Dzięki niemu bez problemu maszyną ta przetniemy materiał o grubości 55 (90°) i 35 mm (45°). Elektronarzędzie nie powinno mieć żadnych problemów z obróbką nawet najtwardszych materiałów, oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiedniej piły tarczowej. Jednostkę napędową „wspomagają” dwa układy elektroniczne – pierwszy to funkcja łagodnego rozruchu, która ogranicza pobór prądu podczas uruchamiania pilarki, a więc zużywanie się elementów sieci elektrycznej oraz podzespołów elektrycznych i mechanicznych maszyny, drugi z kolei to układ zabezpieczający przed przeciążeniami, który wyłącza sprzęt w momencie ich wystąpienia. Istotnym elementem konstrukcji, który zwiększa bezpieczeństwo pracy, jest elektryczny hamulec, który zatrzymuje piłę prawie natychmiast po wyłączeniu zasilania.

Pilarka Virutex SRI174T w kwestii rozwiązań obsługi jest bardzo klasycznym przykładem zagłębiarkI. Jak każda taka maszyna, ma rękojeść główną w kształcie litery „D” i uchwyt dodatkowy umieszczony w przedniej części maszyny. W rękojeści głównej zintegrowano włącznik główny oraz przełącznik bezpieczeństwa, który stanowi jednocześnie element odblokowujący zagłębiarkę. Masywna osłona tarczy tnącej, oprócz oczywistych funkcji zapewniających bezpieczeństwo pracy, jest także ważnym elementem systemu odsysania pyłu. W jej tylnej części umieszczono króciec, do którego podłącza się odkurzacz przemysłowy. Warto jeszcze wspomnieć, że pod osłoną znajdziemy klin rozszczepiający, który zapobiega się zakleszczaniu tarczy podczas cięcia, sprawiając, że Virutex jest naprawdę bezpiecznym elektronarzędziem.

Virutex_SRI174T_01

Testy praktyczne pilarki zagłębiarki Virutex SRI174T przeprowadziliśmy na materiale, który będzie chyba najczęściej przez nią obrabiany, czyli na laminowanej płycie wiórowej. To z niej wykonywana jest większość elementów zabudowy meblowej. W pierwszym teście cięliśmy 18-milimetrowy element o długości 730 mm. W drugiej próbie postanowiliśmy złożyć ze sobą dwie płyty o tej grubości, otrzymując w ten sposób element 36-milimetrowy. Oczywiście w pierwszym zadaniu maszyna była dużo sprawniejsza (4 s), ale w drugiej próbie, choć wolniejszej (7 s), Virutex bez problemów przeciął dwie płyty. Trzeba przyznać, że maszyna współpracująca z zewnętrznym odkurzaczem w bardzo małym stopniu brudzi miejsce pracy, co jest znakiem skutecznego układu odsysania nieczystości.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne pilarki zagłębiarki Virutex SRI174T

Moc1150 W
Obroty5500/min
Głębokość cięcia 90°/45°55/35 mm
Średnica piły tarczowej160 mm
Waga4,7kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments