TEST PILARKI ZAGŁĘBIARKI GRAPHITE 58G495

Ręczna pilarka tarczowa typu zagłębiarka przyda się nie tylko przy dokładnym i wysokojakościowym przecinaniu drewna, płyt laminowanych czy aluminium, ale jest też niezastąpiona przy wycinaniu kanałów kablowych w podłogach czy otworów wewnątrz elementów obrabianych.

Pilarka GRAPHITE 58G495 ma funkcję zagłębiania piły i dlatego nazywa się ją zagłębiarką lub pilarką zagłębiarką. Dzięki tej funkcji można nią zaczynać cięcie w środku materiału, a nie tylko od jego krawędzi jak w przypadku typowych pilarek tarczowych. Głębokość cięcia w zagłębiarce GRAPHITE 58G495 dzięki podziałce może być ustawiona z dokładnością do 1 mm. Pilarka ma także ogranicznik głębokości cięcia, dzięki czemu tarczę możemy precyzyjnie zagłębiać. Pilarka

poradzi sobie pod kątem 0° (prostopadle) z przecięciem materiału drewnianego o maksymalnej grubości 57 mm. Gdy zaś użyjemy szyny prowadzącej, parametr ten ma wartość 52 mm. Jeśli wykorzystujemy funkcję cięcia skośnego, to głębokość cięcia dla kąta 45° wynosi 41 mm, zaś w przypadku stosowania szyny – 36 mm. Jeśli już wspomnieliśmy o cięciu skośnym, to trzeba podać, że tarcza może być odchylana od pionu w zakresie 0–47°. Trzeba też wspomnieć, że ma pilarka przemyślaną konstrukcję, bowiem może być prowadzona już w odległości 11,5 mm od ściany. Cały bok urządzenia został wyprofilowany w taki sposób, aby zminimalizować odstęp między tarczą a zewnętrzną krawędzią obudowy.

 

GRAPHITE 58G495 jest przystosowany do współpracy z tarczami o średnicy 165 mm i otworze montażowym 20 mm. Ma specjalną dźwignię blokującą tarczę do wymiany. Do tej czynności używa się heksagonalnego klucza będącego w wyposażeniu urządzenia.
Zastosowany w pilarce GRAPHITE 58G495 komutatorowy silnik prądu zmiennego ma moc 1200 W i rozpędza tarczę do 5200 obr./min. Urządzenie wyposażone jest w płynną elektroniczną regulację obrotów w zakresie 2200–5200 obr./min, co pozwala na prawidłowe ich dobranie do obrabianego materiału i rodzaju tarczy.

Do pilarki 58G495 marka GRAPHITE oferuje szynę prowadzącą. Zaleca się jej używanie podczas wykonywania cięć precyzyjnych, a także podczas wysokojakościowej obróbki płyt laminowanych. Urządzenie wyposażone jest też w mechanizmy kasujące luzy jego połączenia z szyną prowadzącą, co umożliwia wykonywanie nim bardzo dokładnych cięć prostoliniowych.

Wyrzutnik wiórów został zainstalowany w tylnej części urządzenia i jest obrotowy. Pełni także rolę przyłącza do odkurzacza. Dzięki temu wióry i pył trafiają bezpośrednio do jego pojemnika i nie zanieczyszczają środowiska pracy.
Nie da się ukryć, że pilarką GRAPHITE 58G495 pracuje się wygodnie. Oprócz optymalnych parametrów mechanicznych mają na to wpływ cechy konstrukcyjne, głównie masa narzędzia. Jest ona niska (4,6 kg), a to głównie za sprawą osłony tarczy i przekładni, które są wykonane z lekkiego, ale wytrzymałego stopu aluminiowego. Ma on jedną istotną zaletę – bardzo dobrze odprowadza ciepło wytwarzane podczas pracy. 4-metrowy gumowany przewód zasilający wystarcza do wygodnego operowania zagłębiarką w warsztacie czy w wykańczanych pomieszczeniach. Z kolei rękojeść narzędzia pokryta jest elastomerowym tworzywem, które ma za zadanie poprawić pewność uchwytu oraz tłumić powstające podczas cięcia wibracje. Tych podczas redakcyjnych testów właściwie nie zauważyliśmy. Może to świadczyć, że zastosowane materiały spełniają dobrze swoją funkcję.

Podczas redakcyjnych testów pilarki zagłębiarki GRAPHITE 58G495 wykonaliśmy trzy podstawowe próby z użyciem szyny prowadzącej, gdyż uważamy, że jest ona nieodzownym akcesorium każdej zagłębiarki. Oczywiście, można stosować prowadnicę równoległą, ale ma ona swoje ograniczenia wynikające z wymagania idealnie prostej krawędzi prowadzącej obrabianego elementu. Nie może też być użyta, jeśli np. tniemy materiał nierównolegle do jego boku. Szyna prowadząca nie ma takich ograniczeń. Jej jedyną małą wadą jest zmniejszanie głębokości cięcia pilarki o ok. 5 mm. W pierwszej i drugiej próbie testowej sprawdziliśmy jakość i dokładność cięcia, bo ten parametr obróbki w wypadku zagłębiarek

jest najważniejszy. Najpierw przecinaliśmy laminowaną płytę meblową, a potem sklejkę liściastą wzdłuż słojów. W obu wypadkach uzyskaliśmy najwyższą dokładność i czystość cięcia, którą w skali 10-stopniowej oceniamy na 10. Przy tym w przypadku płyt laminowanych wymagane jest ich wstępne nacięcie na głębokość do 2 mm. Dlatego tnąc je, najpierw zagłębienie tarczy ustawiliśmy na 2 mm i wykonaliśmy cięcie wstępne (podcinające), a następnie – na 21 mm, co pozwoliło nam przeciąć element płytowy. W trzecim teście wycinaliśmy otwór prostokątny w płycie OSB. Z dokładnym wykonaniem tej operacji nie mieliśmy problemów dzięki znacznikom krawędzi tarczy umieszczonym na jej osłonie.


Reasumując, pilarką zagłębiarką GRAPHITE 58G495 wykonamy dokładnie i czysto formatowanie płytowych elementów drewnianych lub wykonanych z materiałów drewnopochodnych. Urządzenie przystosowano do współpracy z wieloma rodzajami tarcz, w tym przeznaczonymi do cięcia aluminium. Dlatego jest ono funkcjonalnym i przydatnym narzędziem w każdym warsztacie stolarskim.

pins

Dane techniczne pilarki tarczowej GRAPHITE 58G495

Moc nominalna1200 W
Obroty2200-5200/min
Głębokość cięcia przy 0° z szyną/bez szyny52/57 mm
Średnica piły tarczowej165 mm
Nastawianie skosu cięcia0-47°
Napięcie zasilania230 V
Waga4,6 kg

Wysoka jakość krawędzi poprzecięciu

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
1 rok temu

czy 11,5mm od ściany jest równoznaczne z cięciem 11,5mm od ściany? czy trzeba dodać grubość tarczy? ew jakie są faktyczne odległości cięcia przy ścianie (szerokość dylatacji, którą można minimalnie wyciąć)