TEST PILARKI UNIWERSALNEJ GRAPHITE 59G801

Marka GRAPHITE wprowadziła do sprzedaży pilarkę uniwersalną 59G801. Urządzenie łączy funkcje ukośnicy oraz klasycznej pilarki stołowej i oferuje szeroki zakres operacji obróbczych.

Konstrukcja pilarki uniwersalnej GRAPHITE 59G801 oparta jest na klasycznej ukośnicy. Tak jak każda ukośnica GRAPHITE 59G801 składa się dwóch podstawowych podzespołów: (1) zespołu napędowo-tnącego (z piłą tarczową) i (2) obrotowej podstawy. Przy tym zespół napędowo-tnący jest przekonstruowany i w swojej górnej części ma zamontowany stolik przeznaczony do cięcia wzdłużnego. Zatem GRAPHITE 59G801 pod względem konstrukcyjnym stanowi połączenie standardowej ukośnicy z

kompaktową pilarką stołową. Urządzenie oferuje więc dwa podstawowe tryby pracy: ukośnicy i pilarki stołowej. Ich wybór jest bardzo łatwy i nie wymaga użycia jakichkolwiek narzędzi. Aby zmienić tryb pracy ukośnicy na tryb pilarki stołowej, należy założyć osłonę dolnej części tarczy tnącej i opuścić zespół napędowo-tnący do dołu oraz zablokować tę jego pozycję specjalnym obrotowym bolcem. Zmianę trybu pilarki na tryb ukośnicy wykonuje się w odwrotnej kolejności.

Taka konstrukcja pilarki uniwersalnej eliminuje istotne ograniczenia operacyjne ukośnic i pilarek stołowych, a mianowicie w przypadku ukośnic –niemożność cięcia elementów o dużej długości lub szerokości, a w wypadku pilarek stołowych – niedokładność cięcia skośnego. Pilarką uniwersalną GRAPHITE 59G801 możemy ciąć długie elementy zarówno w poprzek, jak i wzdłuż włókien oraz wykonywać dokładne cięcia skośne. Oferuje więc ona znacznie większą funkcjonalność niż obecnie stosowane ukośnice czy kompaktowe pilarki stołowe.

W testowanej pilarce GRAPHITE 59G801 zastosowano 1600-watowy 1-fazowy silnik komutatorowy. Pilarka dysponuje obrotami wynoszącymi 4800/min i przeznaczona jest do pracy piłami o maksymalnej średnicy 254 mm z otworem mocującym 30 mm. Wyposażona jest we włącznik z oddzielnym wyłącznikiem zabezpieczony przez pyłem.
Podstawę maszyny stanowi obrotowy stolik z prowadnicami ciętych elementów i demontowalnym imadłem służącym do ich mocowania i bocznymi rozszerzeniami. Stolik umożliwia obracanie w poziomie zespołu napędowo-tnącego i w konsekwencji wykonywanie cięć skośnych w zakresie ±45° (lewo/prawo). Urządzenie ma dobrze widoczną skalę kątową skosu cięcia w poziomie o dokładności 1°, a także blokady zapadkowe najczęściej stosowanych kątów cięcia: 15°, 22,5°, 31,6° i 45°. Pozwalają one na szybki wybór popularnych kątów i znacznie przyspieszają obsługę pilarki oraz pracę. Kąty cięcia w poziomie zmienia się dźwignią, którą obraca się stolik. Ma ona wygodną rękojeść i śrubową blokadę ustawionego położenia. GRAPHITEm 59G801 wykonuje się też cięcia skośne w pionie. Zespół napędowo-tnący pilarki można bowiem pochylić w zakresie kątowym 0°–45°. Żądany skos w pionie ustawia się też przy użyciu czytelnej skali kątowej o dokładności 1° i blokuje pokrętłem znajdującym się z tyłu maszyny. W trybie ukośnicy możemy testowaną pilarką obrabiać elementy o następujących wymiarach: 70 x 150 mm (0°/0°), 70 x 110 mm (45°/0°), 40 x 110 mm (45°/45°) i 40 x 150 mm (0°/45°).

 

 

Stolik górny, wykorzystywany podczas pracy w trybie pilarki stołowej i znajdujący się w górnej części zespołu napędowo-tnącego, wykonany jest z aluminium. Wysokość jego położenia może być regulowana. W trybie pilarki stołowej można ciąć na nim elementy o grubości do 38 mm. Aby zapewnić dokładną pracę, stolik zaopatrzono w prowadnicę równoległą i skalę do ustawiania szerokości cięcia. W wyposażeniu pilarki jest też ruchoma prowadnica kątowa o zakresie regulacyjnym wynoszącym ±45°.
Marka GRAPHITE zadbała o wysoki poziom bezpieczeństwa pracy pilarki 59G801. Wyposażono ją we włącznik silnika z oddzielnym wyłącznikiem, stosowany w pilarkach stołowych i w trzy osłony: dolną ruchomą, środkową stałą (odpowiada górnej osłonie w klasycznej ukośnicy) i górną ruchomą o konstrukcji stosowanej w pilarkach stolikowych. Do tego mamy też demontowalną

dolną osłonę wykonaną z tworzywa sztucznego, którą stosuje do zakrycia spodu tarczy podczas pracy w trybie pilarki stołowej. Wyposażono ją w króciec do podłączenia węża odkurzacza. Drugi króciec znajduje się w tyle zespołu napędowo-tnącego. Urządzenie posiada również klin rozdzielający dla trybu pilarki stołowej oraz blokadę dolnej osłony tarczy dla trybu ukośnicy, która uniemożliwia niezamierzone wykonanie cięcia. Warto tu wspomnieć, że pilarka przeznaczona jest do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Nie można nią ciąć elementów metalowych. Testowane urządzenie ma stosunkowo niską masę 15 kg, co ułatwia jego transport do miejsca pracy.

 

 

Podczas redakcyjnych testów pilarki uniwersalnej GRAPHITE 59G801 sprawdzaliśmy dokładność i jakość cięcia we wszystkich możliwych do wykonania rodzajach operacji w funkcji ukośnicy: (1) cięcie prostopadłe poziome i pionowe, (2) skośne poziome, (3) skośne pionowe i (4) skośne poziome oraz pionowe, jak też pilarki stołowej: cięcie wzdłużne długich elementów. Przecinaliśmy elementy z litego drewna sosnowego. W wypadku wszystkich rodzajów operacji obróbczych uzyskaliśmy wysoką jakość przeciętych krawędzi, co świadczy o prawidłowych parametrach pracy zespołu napędowego. Wykonane cięcia przebiegały sprawnie i miały dokładność do 1 mm i do 1°, co jest w zupełności wystarczające podczas prac stolarskich i wykończeniowych.
Reasumując, pilarka uniwersalna GRAPHITE 59G801 to urządzenie o rozszerzonej funkcjonalności. Naszym zdaniem sprawdzi się podczas wykonywania montażu podłóg panelowych, desek podłogowych, listew (docinanie), boazerii, schodów itp.
pins

 

Dane techniczne pilarki GRAPHITE 59G801

Moc nominalna

1600 W

Obroty bez obciążenia

4800/min

Średnica zewn. piły tarczowej

254 mm

Średnica wewn. piły tarczowej

30 mm

Zakres kątów cięcia w poziomie

±45°

Zakres kątów cięcia w pionie

±45°

Maks. wysokość cięcia w funkcji pilarki stołowej

38 mm

Zakres cięcia 0/0° w funkcji ukośnicy

70 x 150 mm

Zakres cięcia 45°/0° w funkcji ukośnicy

70 x 110 mm

Zakres cięcia 45°/45° w funkcji ukośnicy

40 x 110 mm

Zakres cięcia 0°/45° w funkcji ukośnicy

40 x 150 mm

Masa

15 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar