Test pilarki taśmowej Bosch GCB 18 V-LI Professional

Akumulatorowa pilarka taśmowa Bosch GCB 18 V-LI Professional to jedno z najmniejszych tego typu urządzeń bezprzewodowych dostępnych na rynku elektronarzędzi. Pilarka zasilana nowoczesnymi ogniwami Li-Ion stanowi więc poważną konkurencję dla dużych i często nieporęcznych wersji sieciowych 230 V.

 

Jak wspomnieliśmy, elementem tnącym w pilarce jest piła taśmowa. Ułożona jest on między dwoma kołami napędowymi, jedno z nich wprawia w ruch brzeszczot. Przy obu kołach znajdziemy specjalne prowadnice łożyskowe, które ustawiają zęby piły pod właściwym kątem oraz stabilizują jej posuw, zapobiegając także zsuwaniu się z kół. Jedno z kół jest wyposażone w mechanizm naciągu – dźwignią umieszczoną na obudowie maszyny luzujemy najpierw

koło, następnie zakładamy piłę, umieszczając ją w łożyskach prowadnic, a potem napinamy narzędzie wspomnianą dźwignią. Na koniec zakładamy dwie osłony, by zabezpieczyć się przed przypadkowym zranieniem. Widoczny fragment piły taśmowej, który bierze udział w cięciu elementu, porusza się między dwoma zderzakami w obudowie mechanizmu, których rozstaw wynosi 63,5 mm. Takiej maksymalnej szerokości więc element przetniemy pilarką Bosch GCB 18 V-LI Professional.

Bosch_GCB18V-LI_ 02

Napęd w GCB 18 V-LI Professional zapewnia przesuw brzeszczotu z optymalna prędkością 2,7 m/s. Możemy więc się spodziewać dużej wydajności cięcia. Sterowanie pracą przecinarki jest banalnie proste i odbywa się właściwie za pomocą włącznika głównego, który odblokowuje się przyciskiem zabezpieczającym przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. Podczas cięcia należy pamiętać, by nie dociskać mocno ostrza. Prędkość posuwu jest na tyle duża, że zbyt mocny nacisk mógłby powodować wyłamywanie zębów piły lub ich nadmierne zużycie. Pełną kontrolę pracy i bezpieczeństwo zapewniają solidne uchwyty – wspomniany wcześniej główny (pałąkowy) oraz pomocniczy, przykręcany z boku obudowy kół napędowych. Rękojeść główna pokryta jest dodatkowo miękkim materiałem softgrip zapobiegającym ślizganiu się dłoni. Na uwagę zasługuje fakt, że sprzęt z 18-woltowym akumulatorem waży zaledwie 3,8 kg.

Do zasilania prezentowanej przecinarki taśmowej Bosch GCB 18 V-LI Professional producent zastosował duży akumulator 18 V o pojemność 3,0 Ah. To systemowe rozwiązanie stosowane w innych narzędziach akumulatorowych Bosch. Mocna bateria daje gwarancje długotrwałego cięcia nawet bardzo twardych materiałów. Warto tutaj napisać, że akumulator litowo-jonowy jest kompleksowo chroniony przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, zbytnim rozładowanie i przeładowaniem w czasie napełniania baterii energią. Układ elektroniczny ECP (Electronic Cell Protection), inteligentny system zarządzania energią sprawiają, że czas pracy akumulatorów Li-Ion Premium jest o wiele dłuższy od czasu pracy innych akumulatorów. Szybka ładowarka napełnia w 30 minut pustą baterię. Ponadto, wytrzymała obudowa akumulatora chroni go przed skutkami upadku z wysokości 3 metrów na beton.

Bosch_GCB18V-LI_ 01

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy cięcia różnych materiałów. Na przykład skrócenie stalowego profilu o wymiarach 30 x 28 x 2 mm trwało niecałe 5 s. Z kolei obróbka stalowej rurki o wymiarach 22 x 3 mm zajęła przecinarce jeszcze mniej, bo zaledwie 3 s. Ale tak naprawdę nie o czas cięcia tutaj chodzi, ale o specyficzne właściwości samego narzędzia. Przede wszystkim przecinarka taśmowa to narzędzie beziskrowe. Doskonale zastępuje szlifierki kątowe w miejscach, gdzie iskry są niepożądane, a czasami niebezpieczne. Prezentowane narzędzie jest także zdecydowanie cichsze od szlifierek kątowych, a przez to można je stosować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie bez obaw o ich zdrowie. I na koniec mobilność i niewielkie rozmiary, które prezentowana maszyna zawdzięcza zasilaniu akumulatorowemu.

 

Dane techniczne pilarki taśmowej Bosch GCB 18 V-LI Professional

Prędkość posuwu brzeszczotu 2,7 m/s
Maksymalna zdolność cięcia profil okrągły/kwadratowy φ 63,5 mm/63,5 x 63,5 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/3,0 Ah
Waga 3,8kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar