Test pilarki tarczowej YATO YT-82153

Pilarka tarczowa przeznaczona do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych to takie narzędzie, które zawsze znajdzie pracę zarówno w firmach dekarskich, jak i budowlano-remontowych. Niedawno testowaliśmy tego typu urządzenie YATO oznaczone jako YT-82153.

Testowana przez nas pilarka YATO YT-82153 obsługuje duże tarcze o średnicy 235 mm z otworem montażowym o średnicy 25,4 mm. Dlatego wyposażono ją w mocny 2000-watowy silnik ze szczotkami węglowymi. Przez przekładnię rozpędza on tarczę do 4500 obr./min. Urządzenie wyposażono we włącznik główny z blokadą załączenia, uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie pilarki. Żeby uruchomić maszynę, należy odblokować włącznik główny. Pilarkę obsługuje się za pomocą

wygodnego pistoletowego uchwytu oraz rękojeści pomocniczej.

Tarcza pilarska skrywa się całości pod dwiema metalowymi osłonami. Dolna jest ruchoma i odkrywa ostrze tarczy w momencie rozpoczynania cięcia. Stopa robocza YATO to sprawdzone i trwałe rozwiązanie znane wszystkim użytkownikom elektronarzędzi. Znajdziemy w niej zarówno regulację głębokości cięcia (obsługiwaną bardzo łatwo i wygodnie), jak i jego skosu w zakresie 0-45°. Ustawia się go, korzystając z podziałki kątowej. Z ustawionym ostrzem prostopadle do obrabianego materiału pilarką przetniemy elementy o grubości aż do 83 mm. Przy pochylaniu tarczy wartość ta maleje i dla kąta 45° wynosi 62 mm.

Wymiana piły tarczowej przebiega w identyczny sposób jak w podobnych maszynach – odchylamy dolną osłonę, nakładamy tarczę, blokujemy wrzeciono przyciskiem i dokręcamy śrubę dociskową. Demontaż tarczy jest czynnością odwrotną. Całość jest dobrze wyważona i pozwala na wydajne i komfortowe cięcie dużych elementów jak krokwie czy murłaty. Pokrętła w YATO umieszczone są w odpowiednich miejscach i działają bez większych oporów. Specjalne znaki na stopie ułatwiają nam prowadzenie piły wzdłuż wyznaczonej linii rzazu. Pilarkę przygotowuje się do cięcia w dosłownie w kilka minut. Można nią ciąć z wolnej ręki lub z wykorzystaniem prowadnicy równoległej (w wyposażeniu standardowym). Urządzenie przeznaczone jest np. do cięcia desek szalunkowych, kantówek oraz płyt wiórowych, jak też do zacinania więźby, a więc przede wszystkim dla profesjonalistów dekarzy oraz cieśli szalunkowych.

Redakcyjne testy praktyczne polegały na przecięciu YATO YT-82153 czterech połączonych płyt wiórowych OSB o łącznej grubości 70 mm i długości 45,2 cm. Testowana pilarka tak gruby i dość twardy materiał pokonaław 4,15 s. Następnie pochyliliśmy tarczę o 45° i przecinaliśmy trzy połączone płyty OSB o grubości 5,3 cm i długości 45,2 cm. To zadanie pilarka wykonała w 5,36 s.

Naszym zdaniem pilarka YATO sprawdzi się w szybkiej obróbce materiałów drewnianych oraz podczas cięcia aluminiowych płyt warstwowych (konieczna tarcza do aluminium). Urządzenie pozwala także na sprawną rozbiórkę elementów drewnianych (np. europalet), gdyż dzięki dużemu zapasowi mocy może przecinać również gwoździe. Użytkownicy docenią ją szczególnie za łatwe prowadzenie oraz prostą i równie szybką obsługę.

Dane techniczne pilarki tarczowej YATO YT-82153

Moc

2000 W

Prędkość obrotowa

4500 min-1

Głębokość cięcia przy 0°/45°

83/62 mm

Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego

235/25,4 mm

Waga

7,9 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar