Test pilarki tarczowej Hitachi C 6MEY

W przewodowej pilarce Hitachi C 6MEY zastosowano bezszczotkowy silnik i nowoczesną elektronikę mikroprocesorową, co czyni z niej jedną z najbardziej innowacyjnych tego typu maszyn dostępnych obecnie na rynku.

 

Sercem pilarki Hitachi C 6MEY jest silnik bezszczotkowy (brushless – BL), czyli zminiaturyzowana jednostka synchroniczna o mocy 1050 W. Steruje nią cyfrowy mikrofalownik wyposażony w procesor. Dlatego prąd zmienny 1-fazowy pobierany z sieci jest prostowany, a następnie przez mikrofalownik przekształcany na zmienny 3-fazowy o odpowiednich parametrach. Jak wiadomo, silnikami synchronicznymi steruje się przez zmianę częstotliwości prądu zasilającego. Przypominamy, jednostki tego typu mają znacznie wyższą sprawność od jednostek komutatorowych stosowanych powszechnie w elektronarzędziach przewodowych.

Powodem tego jest m.in. brak strat energii wywołanych iskrzeniem między komutatorem i szczotkami. Jak wiadomo, elektronarzędzie wyposażone w silnik BL nie wymaga wymiany szczotek, co wiąże się z wizytami w serwisie, kosztami i stratą czasu.

W Hitachi C 6MEY zastosowano rozbudowaną funkcyjnie elektronikę. Znajdziemy w nim elektroniczne sterowanie obrotami, tj. dwa tryby pracy. W tzw. trybie mocy pilarka generuje 4100 obr./min na biegu jałowym, zaś w trybie cichym – 2500/min. Zadaniem trybu cichego, jak sama nazwa wskazuje, jest zmniejszenie hałasu w czasie pracy bez znacznego obniżenia efektywności pilarki. Jednakże w wypadku nadmiernego spadku obrotów w tym trybie urządzenie automatycznie przełączy się w tryb mocy. Dzięki temu użytkownik może wydajnie wykonywać operację cięcia. Wspomniane tryby wybiera się przyciskiem znajdującym się na panelu sterowania zlokalizowanym pod rękojeścią główną na obudowie korpusu maszyny.

Elektronika nie tylko steruje obrotami, ale pełni funkcje miękkiego startu, ochrony przed przeciążeniem i przegrzaniem silnika. W urządzeniu znajdziemy też elektroniczny hamulec tarczy i system antyodrzutowy, który natychmiast wyłącza urządzenie w przypadku zablokowania tarczy. System monitoruje obroty pilarki i w przypadku nagłego ich spadku rozpoznaje zjawisko zaklinowania tarczy. Rozwiązanie to znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy.

 

Stopę pilarki wykonano z lekkiego i trwałego stopu metalowego. Spełnia ona wszystkie typowe funkcje: pozwala ustawić zagłębienie tarczy w materiale i skos cięcia do 45°. Hitachi pilarkę wyposażyło w dźwigniową blokadę zagłębienia tarczy. Rozwiązanie to znacznie ułatwia obsługę urządzenia w porównaniu do powszechnie stosowanych blokad śrubowych. W stopie pilarki montuje się prowadnicę równoległą, która pozwala uzyskać dokładnie prostoliniowe cięcia oraz takie same wymiarowo elementy. W testowanej maszynie mamy też śrubową kalibrację prostopadłości cięcia, co czyni cięcia dokładniejszymi oraz standardowe (śrubowe) mocowanie tarczy i blokadę wrzeciona. Stosuje się w niej tarcze o średnicy 165 mm (otwór mocujący – 20 mm). Urządzenie przeznaczone jest do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Używając trybu cichego, możemy ciąć elementy metalowe, gdyż do takich operacji redukuje się obroty.

Górną (stałą) osłonę tarczy i dolną (ruchomą) wykonano z tworzywa sztucznego. W osłonie górnej mamy mocowanie króćca do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego, co pozwala na znaczne ograniczenie pylenia podczas cięcia. Rękojeść główną i pomocniczą pokryto miękką okładziną antypoślizgową. Włącznik zaś ma blokadę, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu maszyny. W uzyskaniu wysokiej dokładności cięcia i zachowaniu właściwego jego kierunku pomagają skale głębokości i skosu cięcia oraz dwie diody oświetlające linię (rzaz) i jej wskaźnik. Oświetlenie można włączyć lub wyłączyć przyciskiem znajdującym się na panelu sterowania. Testowane urządzenie ma kompaktowe wymiary i waży zaledwie 2,8 kg.

Zanim opowiemy o testach, kilka słów komentarza pokazującego nowy trend w konstrukcji elektronarzędzi. W poprzedniej edycji „Gazety Narzędziowej” 2/2016 testowaliśmy akumulatorową pilarkę tarczową Hitachi C 18DBAL. Jest to maszyna o takich samych parametrach, jak opisywana w niniejszym artykule przewodowa pilarka tarczowa Hitachi C 6MEY, a do tego z silnikiem bezszczotkowym oraz wszystkimi funkcjami elektroniki, włącznie z tzw. cichym trybem pracy, jak też identyczną stopą. Obudowy różnią się w niewielkim stopniu, gdyż w Hitachi C 6MEY nie ma mocowania akumulatora, lecz kabel zasilający, i odwrotnie. Można więc powiedzieć,

że obie pilarki to bliźniacze urządzenia różniące się głównie rodzajem zasilania. Do tej pory w świecie narzędziowym nie było tak podobnej pary. Zatem jak możliwe jest takie duże podobieństwo? Wynika ono z zastosowania silnika bezszczotkowego i tej samej elektroniki sterującej. W przypadku urządzenia przewodowego prąd stały do mikrofalownika dostarczany jest przez odpowiednio sparametryzowany prostownik, natomiast w wypadku bezprzewodowego – z akumulatora Li-Ion 18 V. Fenomen unifikacji tych urządzeń polega więc na tożsamości części napędowej, mechanicznej i sterującej. W tym miejscu pozostaje już jeden krok do hybrydowego elektronarzędzia, które może być zasilane zarówno z sieci, jak i z baterii. Nadmieniamy, że taka maszyna już istnieje i czekamy na rozwiązanie rodem z Hitachi. Konsekwencją takiej konstrukcji jest też spotkanie elektronarzędzi z dwóch światów: przewodowego i bezprzewodowego, co pociąga za sobą spore obniżenie kosztów konstrukcji oraz produkcji takich maszyn. Zapewne wkrótce da o sobie znać efekt skali i będziemy takie maszyny kupować za niewielkie pieniądze.

W testach sprawdzających efektywność cięcia pilarką Hitachi C 6MEY obrabialiśmy typowy materiał, czyli wiórową płytę OSB. Przecięcie prostopadłe dwóch połączonych płyt OSB o sumarycznej grubości 3,5 cm i długości 44 cm zajęło nam 9,15 s. W drugiej próbie przecinaliśmy te same dwie płyty pod kątem 45°. To zadanie pilarka wykonała w 6,01 s. Nasze próby pokazały, że Hitachi oferuje wysoką wydajność i doskonale sprawdza się w szybkich cięciach. Jest do tego zaawansowana technicznie, innowacyjna oraz lekka, kompaktowa i łatwa w obsłudze i bardzo bezpieczna w użytkowaniu. Gdy porównamy te wyniki z wynikami uzyskanymi bliźniaczą pilarką bezprzewodową, to okazuje się, że są praktycznie takie same.

 

Dane techniczne akumulatorowej pilarki tarczowej Hitachi C 6MEY

Moc/zasilanie 1050W/230 V
Obroty tryb (mocy/tryb cichy) 4100/2500 min-1
Głębokość cięcia 90°/45° 66/45 mm
Średnica piły tarczowej 165 mm
Waga 2,8 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar