TEST PILARKI TARCZOWEJ GRAPHITE 58G493

Pilarka tarczowa GRAPHITE 58G493 przeznaczona do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych to narzędzie, które znajdzie zajęcie zarówno na placu budowy, jak i w stolarni. Dlatego przyjrzeliśmy się jej bliżej w redakcyjnym warsztacie.

W testowanej pilarce GRAPHITE 58G493 stosuje się tarcze o średnicy 210 mm ze standardowym otworem do mocowania o średnicy 30 mm. Aby ciąć efektywnie piłami tarczowymi o takiej średnicy, napęd pilarki musi mieć sporą moc. Nie dziwi więc fakt, że obudowa GRAPHITE 58G493 kryje 1800-watowy jednofazowy silnik komutatorowy. Generuje on obroty na biegu jałowym wynoszące 5000/min. Żeby wyeliminować możliwość przypadkowego uruchomienia pilarki, wyposażono ją we włącznik główny z blokadą załączenia.

Dlatego podczas uruchamiania testowanego elektronarzędzia najpierw odblokowuje się włącznik główny, a następnie go naciska. O podłączeniu pilarki do sieci elektrycznej i gotowości jej do pracy informuje wskaźnik umiejscowiony w widocznym miejscu w górnej części rękojeści głównej. Jest on też ważnym czynnikiem bezpieczeństwa pracy.

 

 

Do prowadzenia pilarki podczas cięcia służą wspomniana rękojeść główna oraz uchwyt dodatkowy. Ma on kształt kabłąka i szeroką powierzchnię chwytu. Urządzenie wyposażone jest też w czerwony laser wskazujący linię cięcia, który precyzuje pracę, jak i w prowadnicę równoległą, która umożliwia dokładnie liniowe przecinanie elementów wzdłuż ich prostych krawędzi.

 

 

Testowana pilarka skonstruowana jest klasycznie i ma dwie osłony tarczy. Górną (nieruchomą) wykonano ze stopu aluminium, zaś dolną (ruchomą) z tworzywa sztucznego. Stopa robocza GRAPHITE’a ma standardową budowę i wykonanie z wytrzymałej blachy stalowej. Zintegrowano w niej regulacje głębokości cięcia i jego skosu w zakresie 0–45°. Skos ustawia się, wykorzystując podziałkę kątową. Mając tarczę ustawioną prostopadle do powierzchni ciętego elementu, pilarką przetniemy materiały o grubości do 73 mm. Wartość ta maleje w przypadku cięcia skośnego w pionie i dla kąta 45° wynosi 49 mm.

 

 

Tarcze pilarskie w przypadku GRAPHITE’a montuje się tak samo jak w podobnych elektronarzędziach. Czynność ich wymiany ułatwia blokada wrzeciona. Pilarka GRAPHITE 58G493 ma masę 5,5 kg i przeznaczona jest głównie do cięcia zgrubnego drewnianych desek, belek, kantówek, listew, płyt wiórowych i pilśniowych. Jej zalety najlepiej wykorzystają stolarze, cieśle i budowlańcy.

 

 

Podczas redakcyjnych testów GRAPHITEm 58G493 najpierw obrabialiśmy trzy złożone razem płyty wiórowe OSB w jeden element o grubości 52,5 mm i długości 45 cm. Testowana pilarka przecięła go w 5,88 s. Następnie pochyliliśmy tarczę o 30° i przecinaliśmy belkę sosnową o szerokości 16,3 cm (przekrój cięcia – 16,3 x 6,3 cm).

 

Zawierała ona w sobie dużą ilość żywicy, co – jak wiadomo – znacznie utrudnia cięcie z powodu dużego tarcia tarczy o obrabiany materiał. To trudne zadanie pilarka wykonała bez żadnej zadyszki w 5,95 s. Jak widać, GRAPHITE pracuje sprawnie i konsekwentnie oraz tnie szybko różne materiały drewniane. Naszym zdaniem to jest podstawowa zaleta testowanej pilarki wynikająca z zastosowania w niej mocnego silnika.

 

Reasumując, pilarka tarczowa GRAPHITE 58G493 umożliwia szybką obróbkę różnych materiałów drewnianych. Jest przy tym łatwa w prowadzeniu i prosta w obsłudze.

pins

Dane techniczne pilarki tarczowej GRAPHITE 58G493

Moc

1800 W

Prędkość obrotowa

5000 min-1

Głębokość cięcia przy 0°/45°

73/49 mm

Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego

210/30 mm

Waga

5,5 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments