TEST PILARKI TARCZOWEJ GRAPHITE 58G491

GRAPHITE 58G491 to pilarka tarczowa przeznaczona do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Urządzenie przeznaczone jest do obróbki zgrubnej w warunkach warsztatowych oraz placów budów.

 

Testowana pilarka GRAPHITE 58G491 obsługuje tarcze o średnicy 165 mm z otworem montażowym 20 mm. Zastosowano w niej silnik komutatorowy prądu zmiennego o optymalnej mocy 1200 W. Przez 1-stopniową przekładnię rozpędza on tarczę do 5500 obr./min na biegu jałowym. Pilarka wyposażona jest we włącznik główny z blokadą załączenia uniemożliwiającą przypadkowe jej uruchomienie. Dlatego podczas włączania maszyny należy najpierw odblokować włącznik główny. Do trzymania pilarki podczas pracy służy gumowany uchwyt główny oraz rękojeść pomocnicza. Długi, trzymetrowy przewód zasilający

w elastycznym i wytrzymałym gumowym oplocie (H07RN-F) spełnia wymogi dopuszczenia do stosowania także na zewnątrz czy w przemyśle. O podłączeniu do sieci elektrycznej informuje wskaźnik diodowy znajdujący się na uchwycie głównym elektronarzędzia.

 

Tarczę pilarską zakrywają dwie osłony. Górna, wykonana z lekkiego stopu aluminium, jest stała; zaś dolna – ruchoma, pozwalająca na odkrycie ostrzy tarczy dopiero podczas cięcia. Stopa robocza GRAPHITE’a ma standardowe wykonanie z utwardzonej blachy stalowej i mieści regulacje głębokości cięcia, jak też jego skosu w zakresie 0–45°. Obie obsługuje się beznarzędziowo wygodnymi w użyciu pokrętłami. Skos cięcia ustawia się, korzystając z podziałki kątowej. Z tarczą ustawioną prostopadle do obrabianego materiału pilarką GRAPHITE 58G491 przetniemy elementy o grubości do 55 mm. Jak wiadomo, gdy pochylamy tarczę, zmniejszamy stopniowo tę wartość. Dlatego dla kąta 45° grubość cięcia wynosi 35 mm.

Czynność wymiany tarczy pilarskiej w testowanej pilarce przebiega w identyczny sposób jak w podobnych elektronarzędziach – najpierw odchylamy dolną osłonę, zakładamy tarczę na wrzeciono, unieruchamiamy je przyciskiem blokady i dokręcamy śrubę dociskową. Tarczę demontujemy odwrotnie.
GRAPHITE 58G491 to kompaktowa, lekka pilarka tarczowa ważąca jedynie 3,5 kg. Specjalne znaki na jej stopie ułatwiają nam prowadzenie tarczy wzdłuż wyznaczonej linii cięcia. Pilarkę przygotowuje się do pracy bardzo sprawnie, potrzeba na to kilku minut. Można nią ciąć z wolnej ręki lub z wykorzystaniem prowadnicy równoległej (w wyposażeniu standardowym). Urządzenie przeznaczone jest głównie do cięcia zgrubnego drewnianych desek, kantówek, listew oraz płyt wiórowych, a więc przede wszystkim dla cieśli i budowlańców.

Podczas redakcyjnych testów najpierw GRAPHITEm 58G491 przecięliśmy dwie deski sosnowe złożone ze sobą o sumarycznej grubości 54 mm i długości 45 cm. Testowana pilarka tak gruby materiał drewniany pokonała w 10,92 s. Następnie pochyliliśmy tarczę o 30° i przecinaliśmy jedną deskę sosnową o grubości 27 mm i długości 45 cm. To zadanie pilarka wykonała w 4,59 s. W trzeciej próbie podwyższyliśmy znacznie skalę trudności i przecinaliśmy pod kątem 0° twardą deskę dębową o grubości 50 mm i długości 40 cm. Operacja trwała 4,88 s. Wszystkie próby testowe przebiegły bardzo sprawnie, zaś GRAPHITE nie miał żadnych problemów z wykonaniem szybkich cięć.
Naszym zdaniem przewodowa pilarka tarczowa GRAPHITE 58G491 sprawdzi się w szybkim i zgrubnym cięciu materiałów drewnianych. Użytkownicy docenią ją też za łatwe prowadzenie oraz prostą obsługę.

 

pins

 

Dane techniczne pilarki tarczowej GRAPHITE 58G491

Moc 1200 W
Prędkość obrotowa 5500 min-1
Głębokość cięcia przy 0°/45° 55/35 mm
Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego 165/20 mm
Waga 3,5 kg

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar