Test pilarki tarczowej Bosch GKS 235 Turbo Professional

Pilarka tarczowa Bosch GKS 235 Turbo Professional to elektronarzędzie przeznaczone do najcięższych zastosowań na budowach i w stolarniach. Przyjrzeliśmy się jej bliżej w redakcyjnymi warsztacie.

W pilarce Bosch GKS 235 Turbo Professional zastosowano tarcze o dużej średnicy 235 mm. Dlatego, aby zapewnić dużą wydajność cięcia, maszynę wyposażono w 1-fazowy silnik komutatorowy o mocy 2050 W charakteryzujący się odpornością na ekstremalne obciążenia. Stalowe mechanizmy 1-stopniowej przekładni pilarki mieszczą się w metalowej obudowie. Jak widać, urządzenie ma bardzo wytrzymałą konstrukcję i jest odporne na duże obciążenia. Naszym zdaniem to swego rodzaju „wół roboczy”, którego zadaniem jest

wykonywanie szybkich cięć grubych materiałów drewnianych i desek szalunkowych często naszpikowanych gwoździami przez budowlańców.

Silnik testowanego Boscha za pośrednictwem przekładni generuje obroty wynoszące 5300/min. Ich wielkość jest optymalnie dobrana do średnicy obsługiwanych tarcz i przeznaczenia materiałowego maszyny.
Boschowscy konstruktorzy zadbali nie tylko o mocną i wytrzymałą konstrukcję pilarki oraz jej efektywność pracy (optymalne parametry), ale także o bezpieczeństwo użytkownika. W urządzeniu znajdziemy więc włącznik główny mający blokadę załączenia, która uniemożliwia niezamierzone uruchomienie pilarki, jak też całkowicie metalowe osłony, w których w całości skrywa się tarcza pilarska. Dolna z nich jest ruchoma i stopniowo odsłania ostrza tarczy podczas rozpoczynania cięcia. W momencie jego zakończenia powraca do pierwotnej pozycji, zakrywając ponownie całkowicie tarczę.
Pilarkę wyposażono w dwa wygodne uchwyty: główny typu „D” i pomocniczy, jak również w 4-metrowy kabel z mocowaniem kulowym. Zastosowana w nim tulejka umożliwia swobodne obracanie kabla o 360° i tym samym przeciwdziała jego uszkodzeniom. Znajdziemy w niej także przyłącze do podłączenia węża odkurzacza, co zapewnia skuteczne odsysanie pyłu i utrzymanie czystości w miejscu pracy.

Jak wiadomo, jednym z podstawowych podzespołów każdej klasycznie skonstruowanej pilarki tarczowej jest stopa robocza. W testowanym Boschu ma ona mocną konstrukcję stalową i jest wyposażona w obsługiwane bardzo łatwo i wygodnie regulacje głębokości cięcia oraz jego skosu w zakresie 0-45°. Oba parametry ustawia się, korzystając z wygodnych i czytelnych podziałek. Pilarką możemy wykonać cięcia o maksymalnej głębokości 85 mm (0°) i 65 mm (45°). W wykonywaniu dokładnych cięć pomaga nam mocna turbodmuchawa, która zapewnia dobrą widoczność materiału i wytrasowanej linii cięcia, jak też specjalne znaki na stopie służące do prowadzenia piły wzdłuż niej. W wyposażeniu pilarki jest też regulowana i blokowana śrubowo prowadnica równoległa, która ułatwia wykonywanie dokładnych cięć prostych, i seryjnych w przypadku odcinania elementów o tych samych wymiarach.
Ważnym elementem obsługi każdej pilarki jest operacja wymiany tarcz. W testowanym Boschu czynność tę wykonuje się szybko i sprawnie. Ułatwia to odpowiednie wyprofilowanie obudowy silnika i wygodnie umiejscowiona blokada wrzeciona. Sama operacja przebiega podobnie jak w innych tego typu maszynach – odchylamy dolną osłonę, wciskamy blokadę wrzeciona, odkręcamy kluczem śrubę mocującą i zdejmujemy tarczę. Montaż tarczy jest czynnością odwrotną.

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy dwie standardowe próby. Pierwsza polegała na prostopadłym (kąt skosu – 0°) przecięciu czterech połączonych płyt wiórowych OSB o łącznej grubości 70 mm i długości 45,2 cm. Bosch GKS 235 Turbo Professional poradził sobie z tym grubym i twardym materiałem drewnianym w czasie 1,74 s. W drugiej tarczę pochyliliśmy o 45° i wykonaliśmy cięcie trzech połączonych płyt OSB o grubości 5,3 cm i długości 45,2 cm. To zadanie pilarka wykonała w 1,53 s. Nasze wrażenia z testów są następujące: maszynę prowadzi się ławo i pewnie (pomimo sporej wagi) i nie odczuwa się przy tym jakichkolwiek oporów obrabianego materiału. Ponadto daje ona czyste cięcia, co jest też pewną zasługą zastosowanej tarczy Bosch Optiline Wood i świadczy o stabilnej pracy napędu testowanej maszyny.

Naszym zdaniem pilarka Bosch to naddźwiękowy odrzutowiec w klasie tego typu maszyn. Można nią

ciąć materiały drewniane zarówno szybko oraz zgrubnie, jak i dokładnie (pod warunkiem użycia do tego odpowiednich tarcz).

Dane techniczne pilarki tarczowej Bosch GKS 235 Turbo Professional

Moc

2050 W

Prędkość obrotowa

5300 min-1

Głębokość cięcia przy 0°/45°

85/65 mm

Średnica piły tarczowej

235 mm

Waga

7,5 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar