TEST PILARKI STOŁOWEJ YATO YT-82165

Pilarka stołowa YT-82165 jest jedną z wielu maszyn, które w ostatnim okresie poszerzyły portfolio elektronarzędzi marki YATO. To przemyślana konstrukcja, która optymalnie wpisuje się w potrzeby użytkowników.

 

Marka YATO zastosowała w prezentowanej pilarce nowoczesną jednostkę napędową o dużej mocy nominalnej 2000 W (moc ciągła – 1800 W). Rozpędza ona piłę tarczową do 5000 obr./min. To pozwala szybko i czysto ciąć nawet twarde i grube materiały drewniane. Konstruktorzy przy tworzeniu pilarki YATO YT-82165 wiele uwagi poświęcili jej funkcjonalności, która w znacznej mierze wpływa na wygodę pracy i możliwości robocze. Użytkownik może więc regulować zarówno głębokość cięcia (czyli wysokość wystawania zębów piły nad

stół) w zakresie 0–85 mm, jak i jego kąt (od 0° do 45°) w celu realizacji cięć skośnych. Obie czynności wykonuje się za pomocą korby z czytelną podziałką kątową. Dzięki zastosowaniu piły o średnicy 250 mm (średnica otworu mocującego 30 mm) pilarką YATO YT-82165 przetniemy elementy o maksymalnej wysokości/grubości 85 mm (kąt 0°) lub 65 mm (kąt 45°).

 

Blat stołu roboczego testowanego YATO YT-82165 wykonano ze stali. Może on zostać poszerzony z 485 mm do 940 mm poprzez montaż dodatkowych blatów bocznych, co umożliwia bezpieczną i wygodną obróbkę długich oraz szerokich elementów. Stabilne ułożenie i prowadzenie ciętych kawałków drawna jest gwarantowane przez bardzo solidną prowadnicę równoległą o dużej sztywności, wykonaną z aluminium. W poprawnym i dokładnym jej ustawieniu pomaga podziałka milimetrowa ze szkłem powiększającym. Elementem współpracującym ze stołem roboczym jest prowadnica kątowa z podziałką, która umożliwia wykonywanie dokładnych cięć skośnych w zakresie ±60°.


W pilarce YATO YT-82165 konstruktorzy zastosowali kilka przemyślanych rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo i czystość pracy. Wśród nich wymienić można plastikową (przezroczystą) osłonę tarczy, która zabezpiecza operatora przed zranieniem, jak też bezpieczny włącznik główny wyposażony w osobny przycisk umożliwiający szybkie wyłączenie pilarki. Jest też układ odsysania wiórów z króćcem do podłączenia odkurzacza przemysłowego.

 

Pilarkę stołową YATO wyposażono w stabilne, metalowe nogi, a jej korpus wykonano z mocnego tworzywa odpornego na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Waży ona 21 kg, co w tej klasie maszyn oznacza, że jest urządzeniem lekkim, gdyż konkurencyjne konstrukcje mają masę nawet 35 kg i więcej.


W redakcyjnym warsztacie, testując pilarkę stołową YATO YT-82165, wykonaliśmy wszystkie rodzaje cięć, które realizuje się tego typu pilarkami: prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne i prostopadłe/ukośne. Podczas prób przecinaliśmy warstwową deskę podłogową i belkę sosnową. Sprawdzaliśmy przede wszystkim jakość cięcia, jak też łatwość dokonania odpowiednich ustawień. Pod tymi względami nie można pilarce YATO YT-82165 nic zarzucić. Naszą uwagę zwrócił także brak pylenia podczas cięcia, co oznacza, że system odprowadzania wiórów prawidłowo współpracował z redakcyjnym odkurzaczem przemysłowym. Sądzimy, że pilarka YATO YT-82165 jest w stanie spełnić wygórowane oczekiwania wymagających użytkowników tego typu maszyn, a więc stolarzy oraz fachowców trudniących się wykańczaniem i wyposażaniem wnętrz w elementy drewniane lub wykonane z materiałów drewnopochodnych.


pins

Dane techniczne pilarki stołowej YATO YT-82165

Moc nominalna/ciągła 2000 W/1800 W
Obroty na biegu jałowym 5000/min
Maks. głębokość cięcia 0°/45° 85/65 mm
Rozmiar piły/średnica otworu mocującego 250/30 mm
Waga 21kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar