Test pilarki DWT KGS18-305K

DWT wprowadziło ma w ofercie uniwersalną pilarkę KGS18-305K łączącą funkcję piły stołowej z ukośnicą. Bliżej przyjrzeliśmy się jej w redakcyjnym warsztacie.

 

Tak jak każda ukośnica, DWT KGS18-305K składa się dwóch podstawowych podzespołów: (1) zespołu napędowo-tnącego (z piłą tarczową) i (2) obrotowej podstawy. Testowana pilarka różni się od tradycyjnych ukośnic doposażeniem zespołu napędowo-tnącego w stół do cięcia wzdłużnego. Zatem DWT KGS18-305K łączy w jednej maszynie standardową ukośnicę z małą pilarką stołową. Można więc też powiedzieć, że ma dwa podstawowe tryby pracy. Ich zmiana jest bardzo prosta. Np. aby przejść z trybu pracy ukośnicy do trybu pilarki stołowej, opuszczamy zespół napędowo-tnący do dołu i

blokujemy jego pozycję specjalnym bolcem. Przedtem musimy tylko założyć osłonę dolnej części tarczy tnącej, gdyż bez jej zamontowania nie będziemy mogli uruchomić pilarki. Czynności przejścia z trybu pilarki do ukośnicy wykonuje się w odwrotnej kolejności. Jednakże wtedy do jej uruchomienia konieczne jest założenie górnej osłony tarczy. Bez niej, podobnie jak w trybie pilarki stołowej, nie będziemy mogli uruchomić maszyny. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa eksploatacji elektronarzędzia i nie jest spotykane w podobnych maszynach dostępnych na rynku.

DWT_KGS18-305K_3-3

DWT KGS18-305K ma 1800-watowy silnik z elektronicznym układami łagodnego rozruchu oraz uniemożliwiającym samoczynne włączenie urządzenia w przypadku pojawienia się napięcia w sieci po jego nagłym zaniku. Pilarka dysponuje obrotami wynoszącymi 4000/min i przeznaczona jest do pracy piłami o maksymalnej średnicy 315 mm z otworem mocującym 30 mm. Ma też oddzielne włączniki do poszczególnych trybów pracy.

Podstawa maszyny, tak jak każda ukośnica klasycznie skonstruowana, ma obrotowy stolik oraz prowadnice ciętych elementów z demontowalnym imadłem do ich unieruchamiania. Stolik umożliwia obracanie (w poziomie) zespołu napędowo-tnącego, a w konsekwencji wykonywanie cięć skośnych w zakresie od -50° do 60° (lewo/prawo). Urządzenie ma dobrze widoczną skalę kątową skosu cięcia w poziomie o dokładności 1°, a także blokady zapadkowe najczęściej stosowanych kątów cięcia: 15°, 22,5°, 31,6° i 45°. Blokady te pozwalają na szybki wybór popularnych skosów i znacznie przyspieszają obsługę pilarki. Zmiany kątów cięcia w poziomie dokonuje się dźwignią, którą obraca się stolik. Ma ona wygodną rękojeść i śrubową blokadę ustawionego położenia. DWT KGS18-305K można też wykonać cięcia skośne w pionie. Zespół napędowo-tnący pilarki bowiem pochyla się od 0° do 45°. Żądany skos w pionie ustawia się, tak jak wypadku kąta w poziomie, przy użyciu czytelnej skali kątowej o dokładności 1° i blokuje pokrętłem znajdującym się z tyłu maszyny. W trybie ukośnicy możemy testowaną pilarką obrabiać elementy o następujących wymiarach: 100 x 170 mm (0/90°), 100 x 118 mm (45/90°), 67 x 170 mm (0/45°) i 62 x 62 mm (45/45°).

DWT_KGS18-305K_2-2

Stolik górny, wykorzystywany w trybie pilarki stołowej i znajdujący się w górnej części zespołu napędowo-tnącego, wykonano z aluminium. Wysokość jego położenia jest regulowana śrubowo. W trybie pilarki stołowej można ciąć na nim elementy o grubości do 55 mm. Aby zapewnić dokładną pracę, stolik zaopatrzono w prowadnicę równoległą i skalę pokazującą ustawioną szerokość cięcia. Prowadnica równoległa pełni także funkcję osłony piły tarczowej w trybie pracy ukośnicy, o czym wspominaliśmy wyżej.

Pilarka DWT, naszym zdaniem, to urządzenie zaprojektowane ze specjalnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy (oddzielne włączniki poszczególnych trybów pracy, wszystkie wymagane osłony tarczy pilarskiej, blokady uruchomienia w przypadku niezamontowania którejś z osłon, elektronika uniemożliwiająca samowłączenie). Rozmieszczenie elementów służących do obsługi pozwala na intuicyjne operowanie maszyną, gdyż odpowiada doświadczeniom oraz wymaganiom użytkowników tego typu maszyn. Warto tu wspomnieć, że pilarka ma stosunkowo małą wagę (24 kg) w porównaniu do mocy oraz swoich gabarytów i przeznaczona jest do cięcia drewna i mnateriałów drewnopochodnych. Nie można nią ciąć elementów metalowych.

Podczas redakcyjnych

testów sprawdzaliśmy dokładność cięcia, jak też jego jakość, tnąc elementy drewniane i wykonane z płyt meblowych. W wypadku obu rodzajów materiałów maszyna zapewniła wysoką jakość przeciętych krawędzi, co świadczy o prawidłowych parametrach pracy zespołu napędowego. Wykonane cięcia miały dokładność do 1 mm i 1°, co jest w zupełności wystarczające podczas prac stolarkich i wykończeniowych.

Naszym zdaniem, pilarka uniwersalna DWT KGS18-305K sprawdzi się podczas wykonywania takich prac wykończeniowych, jak: montaż podłóg panelowych, desek podłogowych, listew (docinanie), boazerii, schodów itp.

 Autor: pins 

DWT_KGS18-305K_1-1

 

Dane techniczne pilarki DWT KGS18-305K

Moc nominalna1800 W
Obroty bez obciążenia4000/min
Średnica zewn. piły tarczowej315 mm
Średnica wewn. piły tarczowej30 mm
Zakres kątów cięcia w poziomie50° L/60°R
Zakres kątów cięcia w ponie45° L/0° R
Maks. wysokość cięcia (funkcja pilar. stolow.)55 mm
Zakres cięcia 0/90°100 x 170 mm
Zakres cięcia 45/90°100 x 118 mm
Zakres cięcia 0/45°67 x 170 mm
Zakres cięcia 45/45°62 x 62 mm
Waga24 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments