TEST PILARKI DO GRESU I GLAZURY RUBI TC-125

Pilarka tarczowa Rubi TC-125 jest składową systemu SLAB przeznaczonego do przenoszenia i cięcia ceramicznych płyt wielkoformatowych z użyciem tarcz diamentowych. Przyjrzeliśmy się jej dokładnie w redakcyjnym warsztacie.

 

Idea obróbki materiałów budowlanych tarczami diamentowymi za pomocą maszyn o konstrukcji pilarek tarczowych ma co najmniej 15 lat. Najpierw skonstruowano bruzdownice, a potem pojawiły się przecinarki do glazury różnej wielkości, w tym także akumulatorowe. Firmą, która najmocniej rozwinęła tego typu urządzenia, jest Rubi, hiszpański producent narzędzi dla glazurników. W jego ofercie znajdują się pilarki do glazury na tacze 180 mm, a niedawno pojawiła się przecinarka TC-125 wykorzystująca do cięcia tarcze o średnicach 115 lub

125 mm. Wyposażono ją w mocny 1250-watowy silnik komutatorowy. Przez przekładnię rozpędza on tarczę do 13.800 obr./min. Urządzenie wyposażono w różnicowo-prądowy (PRDC) włącznik zasilania, gdyż ma ono system wodny chłodzenia tarcz diamentowych. Bezpośrednio uruchamia się je włącznikiem głównym znajdującym w rękojeści. Posiada on blokadę załączenia uniemożliwiającą przypadkowe włączenie pilarki. Żeby ją uruchomić, należy włączyć zasilanie włącznikiem PRDC, a następnie nacisnąć po zwolnieniu blokady włącznik główny. Pilarkę obsługuje się za pomocą wygodnego pistoletowego uchwytu oraz pionowej rękojeści pomocniczej.

 

Tarcza diamentowa skrywa się w całości pod metalowo-plastikową osłoną. Natomiast stopa robocza Rubi wykonana jest z twardej blachy stalowej i tylko kształtem przypomina podstawy klasycznych pilarek tarczowych do drewna. Ze względu na specyfikę zastosowań pilarka Rubi TC-125 podczas cięcia musi poruszać się po prowadnicach SLIM CUTTER, które są niezbędne do pracy nią. Zapewniają bowiem dokładnie liniowe cięcie i chronią obrabianą glazurę czy gres przed zarysowaniem. Dlatego stopa pilarki TC-125 ma kanał prowadzący i łożyska pełniące funkcję kółek służących do jej przesuwania po prowadnicach SLIM CUTTER. Są to, dokładnie mówiąc, składane szyny prowadzące umożliwiające precyzyjne cięcie proste. Mogą być stosowane jako osobny system cięcia glazury o nazwie SLIM CUTTER lub jako akcesoria specjalnie przeznaczone do testowanej pilarki i wchodzące w skład systemu SLAB. W stopie pilarki znajdziemy zarówno regulację głębokości cięcia (obsługiwaną bardzo łatwo i wygodnie), jak i jego skosu w zakresie 0–45°. Ustawia się go, korzystając z podziałki kątowej. Z ostrzem ustawionym prostopadle do obrabianego materiału pilarką Rubi TC-125 przetniemy elementy o grubości 20–25 mm (odpowiednio dla tarcz 115 i 125 mm). Przy pochylaniu ukośnym tarcz wartość ta maleje i dla kąta 45° wynosi 14 lub 18 mm. Należy wspomnieć, że wraz z zestawem trzech prowadnic SLIM CUTTER o długości 110 mm użytkownik pilarki dostaje elementy je łączące, dwie przyssawki mocujące na płytkach, dwa ściski montujące np. do stołu roboczego i wkrętak oraz wzmocnioną nylonową torbę transportową.

Jak wiadomo, cięcie tarczami diamentowymi wymaga albo systemu odsysania pyłu, albo chłodzenia wodnego. Dlatego w pilarce Rubi TC-125 mamy zarówno króciec o średnicy 32 mm do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego Rubi AS-30 PRO (w standardowym wyposażeniu znajduje się gumowy adapter do węży o średnicach 37, 42 i 50 mm umożliwiający podłączenie tego typu sprzętu innych producentów), jak i system chłodzenia wodnego z szybkozłączką 16 mm do podłączenia węża wodnego i z zaworem regulującym przepływ wody. Gdy wykorzystujemy chłodzenie wodne, króciec do odkurzacza zaślepiamy gumową osłoną, która może także pełnić funkcję dodatkowej rękojeści.

 

Wymiana tarczy diamentowej w pilarce Rubi TC-125 przebiega w podobny sposób jak w klasycznych pilarkach tarczowych do drewna. Odchylamy boczną przeźroczystą osłonę z pleksiglasu, nakładamy tarczę, blokujemy wrzeciono przyciskiem i dokręcamy śrubę dociskową. Demontaż tarczy jest czynnością odwrotną.

Redakcyjne testy praktyczne pilarki Rubi TC-125 polegały na przecięciu płyty gresowej o grubości 8 mm i długości 1200 mm z wykorzystaniem dwóch prowadnic SLIM CUTTER i tarczy diamentowej Rubi TCR-125 SUPERPRO.

Testowana pilarka ten twardy i długi materiał pokonała w 48,11 s, ale zalecamy dla wydłużenia żywotności tarcz diamentowych wolniejszą obróbkę. Następnie przecinaliśmy płytę gresową o grubości aż 20 mm i długości 1000 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 57,16 s. W obu próbach uzyskaliśmy po przecięciu dokładnie z proste krawędzie. W czasie cięcia pilarkę prowadzi się bardzo łatwo i praktycznie bezwysiłkowo. Jest to niewątpliwie zasługą prowadnic SLIM CUTTER.
Reasumując, pilarka Rubi TC-125 umożliwia precyzyjne wymiarowo cięcie płytek ceramicznych i gresowych, szczególnie o dużych rozmiarach, a w tym wielkoformatowych. Ewentualne wyszczerbienia powstałe w czasie cięcia jest łatwo usunąć diamentowymi bloczkami do polerowania glazury i gresu. Urządzenie jest proste w obsłudze i komfortowe w pracy. Zaś 1250-watowy silnik zapewnia wystarczającą ilość mocy do efektywnego cięcia nawet grubych płyt gresowych.

pins


Dane techniczne pilarki Rubi TC-125

Moc nominalna 1250 W
Prędkość obrotowa 13.800 min-1
Średnica tarczy diamentowej/ otworu mocującego 115 lub 125/22,2 mm
Głębokość cięcia przy 0°/45° dla tarcz 115-125 mm 20-24/14-18 mm
Waga 4,8kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar