Test pilarki do drewna Makita HS6100
Pilarka tarczowa Makita HS6100 do drewna i elementów drewnopodobnych należy do grupy niedużych pilarek przeznaczonych dla użytkowników ceniących niewielkie rozmiary i masę, a także zaawansowanie techniczne.
Makita HS610 świetnie sprawdzi się w szybkich cięciach niezbyt grubych i twardych materiałów. Silnik napędzający pilarkę Makita HS6100 ma moc 1100 W. Zapewnia on elektronarzędziu maksymalne obroty na poziomie 5500/min. Te parametry są odpowiednio dobrane do średnicy osprzętu. Prezentowany model obsługuje tarcze o średnicy 165 mm, które mocuje się do wrzeciona otworem 30 mm za pomocą zwykłej śruby. Warto tutaj zaznaczyć, że elektronarzędzie zostało wyposażone w elektryczny hamulec, który zatrzymuje wirującą tarczę w 1-2 s po
wyłączeniu zasilania. To doskonała ochrona operatora, która podnosi bezpieczeństwo jego pracy (pilarkę można odłożyć na bok natychmiast po zakończeniu cięcia). Uruchamianie maszyny odbywa się za pomocą włącznika głównego z pomocniczym przyciskiem bezpieczeństwa, zintegrowanego w rękojeści głównej.Tarcza tnąca ukryta jest w całości pod dwuelementową osłoną z metalu. Dolna część jest ruchoma i odkrywa ostrze tarczy w momencie wprowadzania go w obrabiany materiał. W górnej części osłony umieszczono króciec przyłączeniowy do węża odkurzacza przemysłowego.
Stopa robocza Makity HS6100 pozwala ciąć nie tylko w pionie, ale także skośnie. Maszyna posiada bowiem i regulację głębokości cięcia (obsługiwaną wygodnie za pomocą zacisku mimośrodowego) i funkcję pochylania w zakresie 0-50°. Zmianę kąta cięcia wykonuje się z wykorzystaniem odczytów z podziałki kątowej. Z ustawionym ostrzem prostopadle do ciętego obiektu maszyna przecina elementy o maksymalnej grubości 54,5 mm. Przy pochylaniu wartość ta maleje i przy 45° wynosi 39,5 mm, a przy maksymalnym odchyleniu 50° – 35,5 mm.
Pilarka do drewna Makita HS6100 jest klasyczną konstrukcją pod względem kształtu i obsługi. Uchwyt główny umieszczono w tylnej części maszyny, pomocniczą gałkę zaś z przodu. Oba pokryte są antypoślizgową okładziną i zapewniają precyzyjne prowadzenie maszyny podczas cięcia. Specjalne znaki na stopie ułatwiają prowadzenie piły wzdłuż linii cięcia. Zakładanie tarczy przebiega w identyczny sposób jak w innych pilarkach – trzeba odchylić dolną osłonę, nałożyć tarczę, zablokować wrzeciono i dokręcić śrubę dociskową. Pokrętła umieszczone są w odpowiednich miejscach i działają bez większych oporów.
Testy praktyczne rozpoczęliśmy od cięcia płyty wiórowej o grubości 17,5 mm i długości 500 mm. Na wrzecionie zamocowana była tarcza do cięcia zgrubnego. Z przecięciem takiego elementu Makita poradziła sobie błyskawicznie, tj. w 3 s. Gdy zrobiliśmy „kanapkę” z dwóch takich samych płyt, pilarka praktycznie nie odczuła różnicy, a cięcie takiego elementu o łącznej grubości 35 mm trwało tylko 1 s dłużej.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne pilarki tarczowej Makita HS6100
Moc | 1100 W |
Obroty | 5500/min |
Głębokość cięcia przy 0°/45°/50° | 54,5/39,5/35,5 mm |
Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego (mm) | 165/30 |
Hamulec | + |
Waga | 3,7kg |
Max. głębokość cięcia wynosi 54,5 mm, a Wy przecieliście 60 mm w czasie o 1 s gorszym od 30 mm?! Jakim cudem?
Faktycznie były błędy, wartości dla grubości płyt powinny być 17,5 mm i 35 mm. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl