Test pilarki do drewna Hitachi C 7ST

Potwór nie pilarka – tak można by krótko napisać o pilarce do drewna Hitachi C 7ST . Potężny silnik, duża tarcza tnąca, solidne wykonanie – to zapowiedź dużych możliwości cięcia drewna i materiałów drewnopodobnych.

 

Na rynku elektronarzędzi są pilarki tarczowe do drewna różnej wielkości. Te najmniejsze służą do cięcia mniejszych elementów. Domeną największych są prace, w których wymaga się mocy, dużej głębokości cięcia i niezawodności. Hitachi C 7ST to „średniak”. Niewątpliwym atutem tej pilarki jest potężny silnik o mocy 1710 W i optymalne obroty (6000/min). Jest to wybuchowa mieszanka – jedynym ograniczeniem dla tej maszyny jest grubość ciętego materiału – nie

ma tak twardego materiału drewnianego lub drewnopodobnego, z którym by Hitachi sobie nie poradziła. Jeśli chodzi o zakres głębokości cięcia, to parametr ten jest ściśle uzależniony od zastosowanej tarczy, a ściślej – od jej średnicy. Hitachi C 7ST przystosowana jest do działania z osprzętem o średnicy 185 mm.

Hitachi_C7ST_01-1
Tarczę mocuje się na wrzecionie za pomocą tradycyjnej nakrętki z użyciem blokady wrzeciona. I tak przy ustawieniu kąta cięcia 90° maksymalna głębokość cięcia to 62 mm. Przy kącie 45° wartość ta zmniejsza się do 47,5 mm. Hitachi C 7ST to bardzo bezpieczne urządzenie. Ostrze tarczy tnącej ukryte jest praktycznie w całości w metalowej osłonie, która odkrywa się w momencie wprowadzania osprzętu w materiał. Nawet przypadkowo uruchomione narzędzie nie powinno nas zranić.
Pilarka Hitachi C 7ST ma metalową stopę roboczą. Jej konstrukcja decyduje w dużej mierze o przydatności i możliwościach konkretnej maszyny. Jak wspomnieliśmy, stopa pozwala realizować cięcia skośne, maksymalnie pod kątem 45°. Obowiązkowo zastosowano regulację zagłębienia tarczy, która jest niezbędna przy cięciu elementów o różnych grubościach. Do stopy można zamontować prowadnicę równoległą, która umożliwia wykonywanie cięć seryjnych elementów o tej samej szerokości. Może być ona zamocowana na lewo lub na prawo od urządzenia.
Rękojeść główna pilarki do drewna Hitachi C 7ST pokryta jest antypoślizgowym materiałem wysokiej jakości. Japończycy zadbali także o zdrowie operatorów tych pilarek, wprowadzając na górną część obudowy króciec do przyłączenia zewnętrznego odkurzacza przemysłowego. Stosowanie go jest wręcz konieczne – przy cięciu płyt wiórowych po kilku cięciach nasz warsztat cały pokryje się niezdrowym dla płuc pyłem. Kurz trafiający pod górną część osłony tarczy jest skutecznie wciągany przez odkurzacz.

Hitachi_C7ST_02-2
W praktycznym teście potwierdziły się nasze przeczucia, że Hitachi C 7ST dysponuje naprawdę dużymi możliwościami cięcia. Do pierwszej próby użyliśmy dwóch blatów z płyty wiórowej złożonych ze sobą „w kanapkę” o grubości 33 mm i długości 70 cm mm każdy. Przecięcie tego elementu trwało 2 s. Sprzęt nie odczuł żadnego obciążenia. Dołożyliśmy więc kolejna płytę i nasz „sandwicz” miał już grubość 49,5 mm. Ale i to zadanie nie było większym wyznaniem dla Hitachi. Maszyna poradziła sobie z tym zadaniem w 3 s. Warto tu wspomnieć, że podczas pracy wydmuch powietrza jest kierowany na linię cięcia przed urządzeniem. Dzięki temu jest ona oczyszczana. Rozwiązanie zdecydowanie poprawia wygodę i dokładność pracy.

Autor: Marek Pudło, pins

ZOBACZ TAKŻE

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsAdam Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
adam
adam

Witam, skoro maksymalna głębokość cięcia 62mm to w jaki sposób przecieliście kanapkę o gr. 75mm ??

Adam
Adam

Jak to możliwe ze piłkarka pezwcieła 75mm , gdy jej maksymalny wysięg 62mm?