Test pilarki akumulatorowej Makita BHS630

Akumulatorowa pilarka tarczowa Makita BHS630 należy do grupy narzędzi oznaczonych przez producenta jako LXT. To urządzenia najwyższej klasy pod względem zaawansowania technologicznego, możliwości pracy i trwałości.

Makita BHS630 to jedna z najnowszych konstrukcji Makity. O jej skuteczności decydują w dużej mierze dwa główne elementy – jednostka napędowa i system zasilania. Silnik to nowoczesna konstrukcja, która charakteryzuje się dużą wydajnością, a jest przy tym jest bardzo cicha. Jednostka zapewnia pilarce maksymalną prędkość obrotową 3100 obr./min. W mechanizmie napędowym producent zastosował elektryczny hamulec, który zatrzymuje wirującą tarczę natychmiast po wyłączeniu zasilania. Dzięki temu sprzęt jest bardzo bezpieczny w użytkowaniu.

Z kolei energii do zasilania motoru

dostarcza litowo-jonowy akumulator o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. Ten typ baterii jest podstawowym źródłem energii we wszystkich profesjonalnych narzędziach akumulatorowych. Głównie ze względu na swoją dużą sprawność prądową, odporność na efekt pamięci (można ją doładowywać w dowolnym momencie) i dużą trwałość. W układzie zasilania zastosowano elektroniczne zabezpieczenia, które w momencie przeciążenia piły lub zaklinowania się tarczy natychmiast wyłączają zasilanie, chroniąc w ten sposób ogniwa Li-Ion przed uszkodzeniami. Warto też podkreślić, że elektronika pozwoliła wprowadzić na obudowę akumulatora diody monitorujące zapas energii – dzięki nim użytkownik na bieżąco śledzi zapas energii i może przewidzieć moment ładowania. Ten ostatni proces przebiega bardzo szybko – po 20-30 minutach akumulator jest napełniony energią.

Makita_BHS630_02

Pilarka akumulatorowa Makita BHS630 przystosowana jest do obsługi tarczy o średnicy 165 mm. Elektronarzędziem tym przetniemy elementy o maksymalnej grubości 66 (90°) lub 46 mm (45°). Tarcza tnąca jest klasycznie umieszczona, czyli w całości pod metalową osłoną, która odkrywa ostrze dopiero w momencie wprowadzania go w cięty materiał. W jej górnej części umieszczono przyłącze do odkurzacza przemysłowego.

Podstawa pilarki wykonana jest z aluminium. Spełnia ona wszystkie podstawowe zadania, które stawia się temu elementowi konstrukcyjnemu. Pozwala więc przede wszystkim regulować zagłębienie tarczy w materiale, pochylać piłę do 45° i realizować cięcia skośne, a także przystosowana jest do montażu prowadnicy równoległej. W przypadku tej ostatniej warte odnotowania są szybkomocujące śruby – działają ona na zasadzie mimośrodu i pozwalają błyskawicznie zmieniać położenie prowadnicy.

Jak to w przypadku prawie każdego elektronarzędzia Makity, tak samo pilarka BHS630 mogłaby stanowić wzór do naśladowania w zakresie jakości wykonania i ergonomii. Wszystkie elementy chwytne pokryte są antypoślizgową okładziną. Włącznik główny zasilania zabezpieczony jest włącznikiem bezpieczeństwa, który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu maszyny. Dodatkowo spust jest dwufunkcyjny – lekkie jego wciśnięcie włącza najpierw diodę oświetlającą miejsce pracy, a dociśnięcie uruchamia dopiero silnik.

Makita_BHS630_01

W testach praktycznych Makita BHS630 sprawdziła się doskonale. Przecinaliśmy nią najpierw płytę wiórową o grubości 20 mm. Element o długości 1110 mm skróciliśmy w 8 s. W drugiej próbie złączyliśmy płytę wiórową z panelem podłogowym jotoba (grubość 15 mm). Taki dwuwarstwowy element piła przecięła w 15 s.

 

Autor: Marek Pudło

 

Dane techniczne pilarki tarczowej Makita BHS630

Obroty

3100/min

Głębokość cięcia 90°/45°

66/46 mm

Średnica piły tarczowej

165 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/3,0 Ah

Waga

3,5kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar