Test pilarki akumulatorowej Makita BHS630
Akumulatorowa pilarka tarczowa Makita BHS630 należy do grupy narzędzi oznaczonych przez producenta jako LXT. To urządzenia najwyższej klasy pod względem zaawansowania technologicznego, możliwości pracy i trwałości.
Z kolei energii do zasilania motoru
dostarcza litowo-jonowy akumulator o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. Ten typ baterii jest podstawowym źródłem energii we wszystkich profesjonalnych narzędziach akumulatorowych. Głównie ze względu na swoją dużą sprawność prądową, odporność na efekt pamięci (można ją doładowywać w dowolnym momencie) i dużą trwałość. W układzie zasilania zastosowano elektroniczne zabezpieczenia, które w momencie przeciążenia piły lub zaklinowania się tarczy natychmiast wyłączają zasilanie, chroniąc w ten sposób ogniwa Li-Ion przed uszkodzeniami. Warto też podkreślić, że elektronika pozwoliła wprowadzić na obudowę akumulatora diody monitorujące zapas energii – dzięki nim użytkownik na bieżąco śledzi zapas energii i może przewidzieć moment ładowania. Ten ostatni proces przebiega bardzo szybko – po 20-30 minutach akumulator jest napełniony energią.Pilarka akumulatorowa Makita BHS630 przystosowana jest do obsługi tarczy o średnicy 165 mm. Elektronarzędziem tym przetniemy elementy o maksymalnej grubości 66 (90°) lub 46 mm (45°). Tarcza tnąca jest klasycznie umieszczona, czyli w całości pod metalową osłoną, która odkrywa ostrze dopiero w momencie wprowadzania go w cięty materiał. W jej górnej części umieszczono przyłącze do odkurzacza przemysłowego.
Podstawa pilarki wykonana jest z aluminium. Spełnia ona wszystkie podstawowe zadania, które stawia się temu elementowi konstrukcyjnemu. Pozwala więc przede wszystkim regulować zagłębienie tarczy w materiale, pochylać piłę do 45° i realizować cięcia skośne, a także przystosowana jest do montażu prowadnicy równoległej. W przypadku tej ostatniej warte odnotowania są szybkomocujące śruby – działają ona na zasadzie mimośrodu i pozwalają błyskawicznie zmieniać położenie prowadnicy.
Jak to w przypadku prawie każdego elektronarzędzia Makity, tak samo pilarka BHS630 mogłaby stanowić wzór do naśladowania w zakresie jakości wykonania i ergonomii. Wszystkie elementy chwytne pokryte są antypoślizgową okładziną. Włącznik główny zasilania zabezpieczony jest włącznikiem bezpieczeństwa, który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu maszyny. Dodatkowo spust jest dwufunkcyjny – lekkie jego wciśnięcie włącza najpierw diodę oświetlającą miejsce pracy, a dociśnięcie uruchamia dopiero silnik.
W testach praktycznych Makita BHS630 sprawdziła się doskonale. Przecinaliśmy nią najpierw płytę wiórową o grubości 20 mm. Element o długości 1110 mm skróciliśmy w 8 s. W drugiej próbie złączyliśmy płytę wiórową z panelem podłogowym jotoba (grubość 15 mm). Taki dwuwarstwowy element piła przecięła w 15 s.
Autor: Marek Pudło
Dane techniczne pilarki tarczowej Makita BHS630
Obroty | 3100/min |
Głębokość cięcia 90°/45° | 66/46 mm |
Średnica piły tarczowej | 165 mm |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/18 V/3,0 Ah |
Waga | 3,5kg |