Test pilarki akumulatorowej AEG BKS 18

AEG BKS 18 należy do grupy kompaktowych pilarek tarczowych, ponieważ obsługuje piłę o średnicy 165 mm. Dzięki niej maszyną przetniemy elementy o maksymalnej grubości 54 mm.

Nie jest to dużo, ale pamiętajmy, że AEG BKS 18 to elektronarzędzie akumulatorowe. Prąd dostarczany jest do jednostki napędowej z litowo-jonowego akumulatora o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah. W układzie zasilająco-napędowym zastosowano elektroniczny system ochrony ogniw, który wyłącza pilarkę w momencie nadmiernego obciążenia (spowodowanego np. zaklinowaniem się tarczy tnącej). Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy sie już martwić o kondycję baterii – są one chronione przed uszkodzeniami w wyniku przeciążenia. Warto tutaj podkreślić,
że akumulator Li-Ion ładuje się do pełna w zaledwie 30 min.
Silnik pilarki AEG BKS 18 przez przekładnię generuje do 4400 obr./min. Optymalna prędkość obrotowa sprawia, że pilarka jest dostosowana do szybkiego cięcia elementów o niewielkich grubościach. W mechanizmie napędowym zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje wirującą tarczę natychmiast po wyłączeniu zasilania. Dzięki temu m.in. sprzęt jest bardzo bezpieczny w użytkowaniu.
AEG_BKS18_02
Przyjrzyjmy się teraz bliżej mechanizmowi stopy roboczej. Podstawa to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji każdej pilarki, który wpływa znacząco na jej możliwości. Ta w modelu AEG wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezowego. Przystosowana jest do realizacji cięć skośnych w zakresie 0-50° (głębokość cięcia pw tym położeniu to 41 mm). To dość dużo, zważając na fakt, że większość podobnych maszyn pracuje z wychyleniem maksymalnym 45°. Stopa także ustawiać zagłębienie ostrza tarczy tnącej, a także jest przygotowana do współpracy z prowadnicą równoległą. Ciekawostką jest informacja, że choć sama podstawa nie pozwala współpracować pilarce z szyną prowadzącą, to można do niej zamontować zewnętrzną prowadnicę (plastikową), która taką możliwość daje. To dość unikalne rozwiązanie na rynku pilarek akumulatorowych.
AEG_BKS18_01
Tarcza tnąca jest klasycznie umieszczona praktycznie w całości pod metalową osłoną, która odkrywa jej zęby w momencie rozpoczynania cięcia. W jej górnej części umieszczono okrągłe przyłącze do odkurzacza przemysłowego (średnica – 26 mm).
Gdy przyjrzymy się bliżej jakości wykonania modelu AEG BKS 18, dojdziemy do wniosku, że sprzęt ten nie różni się niczym podobnych markowych urządzeń konkurencji. Wzorowe wyważenie, świetnie wyprofilowane uchwyty (główny i pomocniczy) pokryte materiałem antypoślizgowym, włącznik bezpieczeństwa czy dioda oświetlająca miejsce pracy – gdyby posłużyć się nomenklaturą samochodową, można by rzec: pełne wyposażenie.

Autor: pins

 

Dane techniczne pilarki akumulatorowej AEG BKS 18

Obroty4400/min
Głębokość cięcia 90°/45°54/41 mm
Średnica piły tarczowej165 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3,0 Ah
Waga3,6kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
3 lat temu

Jaki symbol ma ten plastikowy element dzięki któremu można używać pilarkę z szyną?? Z góry dziękuję.

pins
Admin
Reply to  Anonim
3 lat temu

Ten test robiliśmy ok 5 lat temu, więc trudno nam ustalić, proszę się skontaktować z autoryzowanymi sprzedawcami AEG, ich lista powinna być stronie marki. pozdr. portalnarzedzi.pl

Anonim
Anonim
Reply to  pins
3 lat temu

Tak, zdaję sobie sprawę, że było to dawno temu, lecz przeszukując wszystkie katalogi nie udało mi się tego znaleźć. Spróbuję do nich napisać. Dziękuję za odpowiedź.

pins
Admin
Reply to  Anonim
3 lat temu

Nie ma ofercie AEG obecnie, jednakże menadżer marki powiedział nam, że w Castoramie jest szyna Wolfcraft z adapterem, który ponoć pasuje do tej pilarki AEG BKS 18. pozdr. portalnarzedzi.pl

Anonim
Anonim
Reply to  pins
3 lat temu

Ooo, super bo nic mi się nie udało znaleźć od AEG, ogólnie ciężko znaleźć pilarkę z aku i z szyną (chyba tylko Festool widziałem) – chyba, że znacie inne propozycje. Szynę Wolfcraft obejrzę sobie w Castoramie. Dzięki serdeczne za info.
P.S. pisząc tutaj po tylu latach od publikacji nie sądziłem, że coś uda mi się dowiedzieć, a tu proszę 🙂

pins
Admin
Reply to  Anonim
3 lat temu

Dziękujemy za odpowiedź, staramy się pomagać naszym czytelnikom. pozdr. portalnarzedzi.pl