Test pił tarczowych IRWIN® WeldTec i Marples

W br. marka IRWIN® wzbogaciła swoją ofertę o nową linię profesjonalnych pił tarczowych. Do redakcji trafiły na testy nowe irwinowskie piły WeldTec i Marples.

Test piły Irwin WeldTec 190 mm
Piły z serii WeldTec przeznaczone są do cięcia poprzecznego i wzdłużnego wszystkich rodzajów drewna, w tym z gwoździami, sklejek itp. i do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych. Należą one do segmentu optymalnego. Przypomnijmy, asortyment nowych pił tarczowych IRWIN® został podzielony na trzy główne segmenty: (1) ekonomiczny, (2) optymalny oraz (3) premium, co pozwala spełnić wymagania wszystkich użytkowników – zarówno pracujących piłą tarczową każdego dnia, jak i tych, którzy

sporadycznie używają tego narzędzia. Piły WeldTec mają węglikowe zęby zgrzewane z korpusem elektronowo (technologia WeldTec).

Takie ich mocowanie daje o 30% mocniejsze połączenie zębów z tarczą piły i wydłuża o 50% żywotność narzędzia. Na zęby zastosowano wysokiej jakości węgliki. Są one naprzemianskośne (ATB). Ich ostrość i optymalizowana geometria (w testowanej 40-zębnej tarczy 190 mm kąt natarcia miał wartość 15°) zapewniają czyste oraz szybkie cięcia. W korpusie wykonano otwory wentylacyjne, które chłodzą tarczę podczas cięcia. Korpusy pił Irwin WeldTec są w pełni hartowane. Tarcze te produkuje się w średnicach 150, 160, 165, 184, 190, 210 i 235 mm. Liczba ich zębów mieści się w zakresie 18-60.

Do testów trafiła piła o średnicy 190 mm z 40 zębami o dodatnim kącie natarcia 15°. Napędzaliśmy ją pilarką tarczową Hitachi C 7BU2 o mocy 1200 W i 5500/min. Pierwszy test polegał na zgrubnym i szybkim przecięciu dwóch złożonych płyt OSB o długości 31 cm i grubości 3,4 cm. Zadanie wykonaliśmy w czasie 2,86 s. Pilarka, naszym zdaniem, nie odczuła w ogóle oporów tarczy i materiału. Następnie przecinaliśmy podłogową deskę barlinecką dąb i tu uzyskaliśmy bardzo dobrą jakość cięcia, co pokazuje fot. 1. Tarcza WeldTec pokazała więc, że tnie szybko i czysto.

Test piły Irwin Marples
Piły Irwin Marples należą do najwyższego segmentu premium i przeznaczone są dla profesjonalnych użytkowników oraz do cięcia dużej grupy materiałów: drewna miękkiego i twardego, płyt wiórowych i laminowanych, kompozytów, aluminium oraz metali nieżelaznych.

Testowana tarcza należy do serii pił Marples®, które stosuje się w ukośnicach i piłach stołowych. Przypomnijmy, nazwa tych tarcz nawiązuje do znanej europejskiej marki specjalizującej się w obróbce drewna już od początku XIX w. Podczas produkcji korpusy pił Marples® wycinane są laserowo, a więc bardzo dokładnie. Na zęby stosuje się w nich wysokojakościowy mikroziarnisty węglik wolframu. Są one ok. 3 razy większe od zębów standardowych pił. Dzięki temu zagwarantowano możliwość ich wielokrotnego ostrzenia. Geometria zębów jest zoptymalizowana, czego skutkiem jest wysoka jakość i szybkość cięcia. Charakterystyczny niebieski kolor piły jest wynikiem pokrycia tarczy mieszanką teflonu z płatkami aluminium. Efektem tego jest mniejsze tarcie i wydajne odprowadzanie ciepła oraz minimalizacja ryzyka odkształcenia piły. Widoczne na tarczy laserowo wykonane szczeliny oraz wycięcia wpływają pozytywnie na dokładność oraz jakość cięcia oraz redukują hałas i wibracje. Piły Irwin Marples dostępne są w średnicach: 216, 250, 254, 260, 305 mm. Mają one od 24 do 100 zębów ATB (naprzemianległych) lub trapezowych (TCG, piły do mdf-ów, aluminium, metali nieżelaznych itp.) w zależności od wykonania. Ich kąty natarcia mają wartości: -5°, -2°, 10° i 15°.

Testowana tarcza ma średnicę 250 mm i 60 zębów ATB o dodatnim kącie natarcia wynoszącym 10°. Przeznaczona jest do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Napędzaliśmy ją ukośnicą Scheppach Capas 5 o mocy 1800 W i obrotach 4000/min. Sprawdzaliśmy jej jakość cięcia, tnąc kantówkę sosnową, deskę barlinecką dąb i płytę meblową.

Uzyskane jakościowe rezultaty cięcia były bardzo dobre, pokazuje to fot. 2a, 2b i2c.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments