Test pił tarczowych Bosch Construct Metal
Do redakcyjnego warsztatu trafiły piły tarczowe Bosch Construct Metal. Skorzystaliśmy więc z okazji i bliżej przyjrzeliśmy się ich możliwościom roboczym.
Zanim opowiemy o piłach tarczowych Bosch Construct Metal, kilka słów o popularnych metodach cięcia stali. W Polsce najczęściej stosowanymi narzędziami do cięcia elementów stalowych są tarcze korundowe napędzane przez szlifierki kątowe/przecinarki półstacjone oraz piły taśmowe. Pierwszą z tych metod najczęście stosują warsztaty i małe zakłady, zaś drugą – przemysł. Wartość drugiej metody jest dotąd niekwestionowana, gdyż za pomocą niej można efektywnie ciąć duże
bloki stalowe lub naraz wiele jednorodnych elementów, np. prętów. Metoda ta stosowana jest do przygotowania elementów metalowych do dalszej obróbki przemysłowej.Jeśli zaś chodzi o pierwszą ze wspomnianych metod (cięcie z użyciem tarcz korundowych), ma ona wiele wad. Po pierwsze, wykonuje się nią tzw. obróbkę na gorąco, co powoduje przypalenia i przebarwienia elementów, które trzeba następnie usunąć za pomocą szlifowania. Po drugie, podczas cięcia powstaje duży snop iskier, który jest niebezpieczny dla operatora maszyny i może ponadto spowodować pożar w miejscu pracy. Po trzecie, metoda ta w wypadku wykonywania dużej serii cięć jest mało efektywna ekonomicznie, jak też pod względem wydajności, gdyż tarcze korundowe bardzo szybko zużywają się i trzeba je często zmieniać, co – jak wiadomo – powoduje przestoje w pracy. Po czwarte, jej efektem jest niska jakość (zgrubna) krawędzi po przecięciu.
Dlatego obecnie coraz częściej stosuje metodę alternatywną, czyli cięcie metali piłami tarczowymi. Narzędzia te u nas jeszcze uchodzą jako przeznaczone do cięcia drewna lub materiałów drewnopochodnych. Tak jednak nie jest. Oczywiście, piły tarczowe stosowane do cięcia metali różnią się od ich odpowiedników do cięcia drewna, mają bowiem specjalnie wykonane uzębienie z odpowienio dobranego rodzaju węglika spiekanego. Przyjrzyjmy się więc bliżej tarczom do metalu na przykładzie testowanej piły Bosch Construct Metal.
W narzędziu tym zastosowano naprzemiennie węglikowe zęby trapezowe i płaskie (fazowane) o neutralnym kącie natarcia wynoszącym 0° z ogranicznikiem ich zagłębienia. Konsekwencją takiej geometrii jest zarówno cięcie małym wiórem, jak i zabezpieczenie zębów przed ułamaniem na skutek zbyt dużego ich zagłębienia się w twardym materiale. Analizowane piły Bosch mają zoptymalizowane uzębienie do cięcia stali niskowęglowej i są przeznaczone do obróbki elementów wykonanych z niej (maks. HRC 45) i metali nieżelaznych: rur, profili, blach, prętów, szyn do kabli i instalacji (zalecana grubość materiału to ok. 1-4 mm). W korpusie tych narzędzi wykonano szczeliny dyletacyjne (system Vibration Control) znacznie redukujące hałas i wibracje. Konsekwencją ich zastosowania jest też to, że piły Bosch Construct Metal nie drgają w czasie cięcia i dają czyste krawędzie po przecięciu. Jeśli narzędzia te stosuje się na dobrej klasy pilarkach i przecinarkach, zapewniają bardzo dużą dokładność obróbki. Można nimi wykonywać następujące rodzaje cięć: prostopadłe oraz kątowe w pionie i poziomie.
Piły Bosch Construct Metal są wysokotrwałe i produkowane w wersjach o średnicach 160-355 mm. Można je więc stosować w ręcznych i stacjonarnych przecinarkach do metalu.
Do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza Bosch Construct Metal o średnicy 355 mm. Dlatego do jej napędu zastosowaliśmy przecinarkę Jepson (obroty – 2100/min). Wykonaliśmy cięcia rury stalowej i kątownika. Uzyskaliśmy bardzo dobre jakościowo rezultaty, czyli bardzo gładkie krawędzie po przecięciu, których nie trzeba już obrabiać. Nadmieniamy, że nie było na nich też żadnych przypaleń czy przebarwień, gdyż w czasie cięcia dochodziło tylko do bardzo małego iskrzenia (w porównaniu do pracy tarczą korundową można nawet powiedzieć, że piła zupełnie nie iskrzyła).
Korzyści z zastosowań tarcz Bosch Construct Metal są więc następujące: po pierwsze – cięcie stosunkowo zimne, co eliminuje przebarwienia obrabianego materiału, po drugie – czyste krawędzie po przecięciu, po trzecie
– dokładny wymiarowo rzaz, co daje w efekcie precyzję cięcia, po czwarte – czyste środowisko pracy (brak charakterystycznego mocnego zapachu powstającego podczas cięcia tarczami korundowymi).Rezultaty cięci tarczą korundową (nierówne krawędzie, przebarwienia)
Rezultaty cięcia tarczą Bosch Construct Metal (czyste, bez przebarwień, dokładnekrawędzie)