Test otwornicy diamentowej Marcrist DSU750X

Marcrist w swojej ofercie ma wiele innowacyjnych narzędzi. Jednym z nich jest otwornica diamentowa DSU750X, która może być stosowana z wiertnicami, wiertarkami, młotowiertarkami SDS-plus, a nawet z wiertarko-wkrętarkami.

 

 

Otwornice Marcrist DSU750X mają klasyczną budowę – ich głównymi częściami są segmenty diamentowe, cylindryczny korpus i gwintowany otwór (M16) służący do mocowania różnych uchwytów narzędziowych. W koronkach DSU750X Marcrist zastosował segmenty umożliwiające wydajną obróbkę na sucho twardych materiałów budowlanych, takich jak: cegła silikatowa, dziurawka, poroterm, piaskowiec twardy i średnio twardy, beton komórkowy i zwykły (średnio twardy). Korpus narzędzi ma trzy równomiernie rozmieszczone

otwory umożliwiające odprowadzenie urobku i chłodzenie segmentów, zaś ich czapa osiem. Dopuszczają one więcej powietrza do strefy skrawania oraz powodują jego zawirowania (ruch), co zwiększa skuteczność odprowadzania z niej ciepła. Dzięki temu nie dochodzi do utleniania diamentów zawartych w segmentach, a więc de facto do skrócenia żywotności koronek. W otwornicy zastosowano 6 segmentów (wysokość – 7 mm, szerokość – 3,4 mm, długość – 12 mm) rozmieszczonych równomiernie parami. Ponadto wykonano w niej dwa boczne otwory. Razem z 8 otworami w czapie służą one do usuwania (wybijania) urobku po wykonaniu wiercenia. Omawiane koronki Marcrist produkowane są w wersjach o średnicach 68 i 82 mm i długości 70 mm.

 

 

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy otwornicę Marcrist DSU750X o średnicy 68 mm, napędzając ją młotowiertarką SDS-plus Kress 360 BPS BiPower (obroty: 850/min). Podczas prób Kress 360 BPS BiPower wykorzystywał jedynie zasilanie z baterii Li-Ion/36 V/3,5 Ah. W celu montażu korony w młotowiertarce użyliśmy uchwytu Marcrist M16 x 2,0 SDS- (M16 – mocowanie koronki, SDS-plus – uchwyt do montażu w maszynie) oraz wiertła widiowego o średnicy 10 mm jako pilota. Najpierw wierciliśmy w porotermie (grubość – 5 cm), a następnie wykonaliśmy 7-centymetrowe, nieprzelotowe wiercenie w cegle dziurawce i 6-centymetrowe w bloczku z betonu B15. Uzyskane czasy tych operacji to: 11,08 s (poroterm), 39,2 s (cegła dziurawka) i 62,91 s (beton B15).

 

 

Nasze wrażenia z testów są następujące: koronka dość szybko zagłębiała się w obrabiane podczas prób materiały i zapewniła, naszym zdaniem, dobrą wydajność wiercenia, w tym także podczas wiercenia urządzeniami bezprzewodowymi (36 V), np. Kress 360 BPS BiPower. Określamy ją jako profesjonalną, gdyż odpowiada oczekiwaniom co do efektywności pracy większości fachowców zawodowo wykonujących otwory w materiałach budowlanych. Ważną zaletą testowanej otwornicy jest jej duża trwałość, jak też możliwość stosowania z innymi maszynami. Np. z mocnymi wiertnicami diamentowymi umożliwia ona efektywne wiercenia w twardym betonie, do czego potrzebny jest duży posuw, którego nie można zaaplikować z ręki, lecz posługując się specjalistycznym stojakiem..

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nasadki do kluczy udarowych Milwaukee Shockwave Impact Duty

Milwaukee wprowadziło na rynek nowe nasadki udarowe Shockwave Impact Duty. Narzędzia mają zoptymalizowaną geometrię, która zapobiega zarówno ich zniszczeniu, jak i zdeformowaniu łba śruby czy wkrętu.

 

 

 

 

Nasadki Milwaukee Shockwave Impact Duty wykonano ze wysokiej jakości stali chromowo-molibdenowej. Narzędzia te mają specjalnie zoptymalizowaną geometrię gniazda. Dzięki temu duży moment obrotowy, generowany rzez klucz pneumatyczny czy elektryczny, przekazywany jest na płaską powierzchnię roboczą nasadki, a nie w narożnik gniazda. Zapobiega to uszkodzeniu

nasadki, gdyż zredukowano siłę wywieraną w narożniku jej gniazda, jak też łba śruby czy wkręta (tzw. efekt zaokrąglenia łba).

Ponieważ do produkcji nasadek zastosowano bardzo wytrzymałą stal, można było zmniejszyć grubość ścianek tych narzędzi. W konsekwencji nasadkami Milwaukee można pracować w trudno dostęnych miejscach. Ich gniazda są na tyle głębokie, że umożliwiają przykręcanie i odkręcanie długich śrub, jak również świec zapłonowych spalinowych silników samochodowych.

Prezentowane nasadki mają kwadratowe gniazda napędowe pasujące do zabieraków 3/8” i 1/2” kluczy pneumatycznych i elektrycznych (sieciowych oraz akumulatorowych). Pod względem wielkości gniazda roboczego dostępne są wykonania zarówno metryczne, jak i calowe. Metryczne nasadki udarowe 1/2” Hex są dostepne w średnicach od 8 do 32 mm (pakowane pojedynczo) oraz jako zestaw ( 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 21 mm). Nasadki 3/8” doskonale nadają się do montażu mebli i AGD, zaś 1/2” do napraw oraz przeglądów technicznych samochodowych osobowych i ciężarowych.

Reasumując, nasadki udarowe Milwaukee Shockwave Impact Duty to narzędzia znacznie przewyższające swoją trwałością i użytecznością standardowe ich wykonania. Są przy tym bardzo łatwo identyfikowalne dzięki laserowemu, trwałemu wykonaniu ich oznaczeń.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu