Test otwornicy diamentowej Marcrist DSU750X

Marcrist w swojej ofercie ma wiele innowacyjnych narzędzi. Jednym z nich jest otwornica diamentowa DSU750X, która może być stosowana z wiertnicami, wiertarkami, młotowiertarkami SDS-plus, a nawet z wiertarko-wkrętarkami.

 

 

Otwornice Marcrist DSU750X mają klasyczną budowę – ich głównymi częściami są segmenty diamentowe, cylindryczny korpus i gwintowany otwór (M16) służący do mocowania różnych uchwytów narzędziowych. W koronkach DSU750X Marcrist zastosował segmenty umożliwiające wydajną obróbkę na sucho twardych materiałów budowlanych, takich jak: cegła silikatowa, dziurawka, poroterm, piaskowiec twardy i średnio twardy, beton komórkowy i zwykły (średnio twardy). Korpus narzędzi ma trzy równomiernie rozmieszczone

otwory umożliwiające odprowadzenie urobku i chłodzenie segmentów, zaś ich czapa osiem. Dopuszczają one więcej powietrza do strefy skrawania oraz powodują jego zawirowania (ruch), co zwiększa skuteczność odprowadzania z niej ciepła. Dzięki temu nie dochodzi do utleniania diamentów zawartych w segmentach, a więc de facto do skrócenia żywotności koronek. W otwornicy zastosowano 6 segmentów (wysokość – 7 mm, szerokość – 3,4 mm, długość – 12 mm) rozmieszczonych równomiernie parami. Ponadto wykonano w niej dwa boczne otwory. Razem z 8 otworami w czapie służą one do usuwania (wybijania) urobku po wykonaniu wiercenia. Omawiane koronki Marcrist produkowane są w wersjach o średnicach 68 i 82 mm i długości 70 mm.

 

 

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy otwornicę Marcrist DSU750X o średnicy 68 mm, napędzając ją młotowiertarką SDS-plus Kress 360 BPS BiPower (obroty: 850/min). Podczas prób Kress 360 BPS BiPower wykorzystywał jedynie zasilanie z baterii Li-Ion/36 V/3,5 Ah. W celu montażu korony w młotowiertarce użyliśmy uchwytu Marcrist M16 x 2,0 SDS- (M16 – mocowanie koronki, SDS-plus – uchwyt do montażu w maszynie) oraz wiertła widiowego o średnicy 10 mm jako pilota. Najpierw wierciliśmy w porotermie (grubość – 5 cm), a następnie wykonaliśmy 7-centymetrowe, nieprzelotowe wiercenie w cegle dziurawce i 6-centymetrowe w bloczku z betonu B15. Uzyskane czasy tych operacji to: 11,08 s (poroterm), 39,2 s (cegła dziurawka) i 62,91 s (beton B15).

 

 

Nasze wrażenia z testów są następujące: koronka dość szybko zagłębiała się w obrabiane podczas prób materiały i zapewniła, naszym zdaniem, dobrą wydajność wiercenia, w tym także podczas wiercenia urządzeniami bezprzewodowymi (36 V), np. Kress 360 BPS BiPower. Określamy ją jako profesjonalną, gdyż odpowiada oczekiwaniom co do efektywności pracy większości fachowców zawodowo wykonujących otwory w materiałach budowlanych. Ważną zaletą testowanej otwornicy jest jej duża trwałość, jak też możliwość stosowania z innymi maszynami. Np. z mocnymi wiertnicami diamentowymi umożliwia ona efektywne wiercenia w twardym betonie, do czego potrzebny jest duży posuw, którego nie można zaaplikować z ręki, lecz posługując się specjalistycznym stojakiem..

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test korundowej ściernicy tarczowej Pferd z linii SG-PLUS

PFERD, renomowany producent narzędzi ściernych, dąży do osiągnięcia wyraźnie odczuwalnego zwiększenia wydajności tarcz do cięcia i jakości ich pracy. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej jednej z tarcz należącej do linii SG-PLUS oznaczonej jako EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX.

 

 

Zanim opowiemy o testowanym narzędziu, kilka słów o tarczach Pferd z linii SG-PLUS. Są to narzędzia profesjonalne do zadań specjalnych. Zastosowano w nich rozwiązania konstrukcyjne i metodę łączenia poszczególnych ich składników gwarantujące wysoką wydajność i jakość pracy. Narzędzia te są więc owocem wieloletnich prac badawczych, dzięki którym Pferd stał się światowym liderem w produkcji narzędzi

ściernych. Do linii SG-PLUS należą tarcze o twardości T (bardzo twarde) i S (twarde). Zastosowano w nich ziarno korundowe (korund A) o wielkości 60 bez wypełniaczy żelaznych, siarkowych i chlorkowych. Tarcze T przeznaczone są do cięcia stali (blach i profili), a S – stali nierdzewnej (INOX, blach i profili). Dają one zimne cięcia stali nierdzewnej bez gratu oraz odznaczają się przy tym wysoką wydajnością i żywotnością. Tarcze T oferowane są w wykonaniach o średnicy 115 i 125 mm oraz grubości 1 mm, zaś S dostępne są w wersjach o średnicach 100, 115, 125, 178 i 230 mm i grubościach 0.8 (tzw. SLIM), 1.0, 1.6 i 1.9 mm. Narzędzia z linii SG-PLUS przeznaczone są do stosowania w pneumatycznych szlifierkach turbinowych oraz elektrycznych szlifierkach kątowych, w tym zasilanych prądem wysokiej częstotliwości (tzw. elektronarzędzia wysokiej częstotliwości).
Warto tu wspomnieć, że cienkie tarcze do cięcia ze specjalnej linii SG-PLUS od drugiej połowy br. oferowane są w specjalnym, innowacyjnym, elastycznym, wytrzymałym oraz funkcjonalnym, opakowaniu ProBag. Zawiera ono 5 tarcz. Opakowanie gwarantuje pełną ochronę tarcz przez uszkodzeniami powstającymi podczas transportu oraz przed szkodliwym działaniem środowiska. Dzięki niemu o 50% zwiększa się żywotność narzędzi oraz zagwarantowana zostaje ich stała wydajność. Jest ono ponadto łatwe w utylizacji i ma praktyczną zawieszkę.
Do redakcyjnego warsztatu trafiło jedno z wykonań tarcz S (EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX) o średnicy 125 mm i grubości 1 mm. Tarcza, o czym wspominaliśmy wyżej, jest oczyszczona, tj. bez wtrąceń żelaznych, siarkowych i chlorkowych. Dlatego specjalnie przeznaczono ją do cięcia stali nierdzewnej (INOX), ale z powodzeniem można też zastosować to narzędzie do obróbki stali czarnej, co pozwala osiągać bardzo dobre rezultaty w pracy. Do napędu narzędzia użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Na początku przeprowadziliśmy hardcorowy test na efektywność cięcia, użyliśmy do tego grubego elementu stali nierdzewnej o przekroju 11 mm i szerokości 100 mm. Najkrótszy czas, jaki uzyskaliśmy, tnąc go wzdłuż jego szerokości, to 18 s. Następnie wykonaliśmy test na jakość cięcia, obrabiając w nim rurę INOX o grubości 3 mm. Uzyskaliśmy czyste krawędzi bez gratu. W trzecim teście sprawdziliśmy szybkość cięcia stali konstrukcyjnej i żywotność tarczy w obróbce tego typu materiału. W tym celu cięliśmy profil stalowy 30 x 20 mm o grubości ścianki 3 mm. Czas jednego cięcia wynosił 3 s, zaś tarcza została zużyta po 49 takich cięciach. Można więc powiedzieć, że przecięliśmy nią 4,9 m materiału stalowego o grubości 3 mm, co oznacza – naszym zdaniem – bardzo dobry wynik.
Reasumując, EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX podczas obróbki stali nierdzewnej (INOX) wykonuje dość zimne cięcia (w porównaniu z dostępnymi na rynku tarczami korundowymi), generując niewielkie ilości iskier. Dzięki temu i odpowiedniemu wykonaniu krawędzi oraz boków tarczy (struktura kratki) strefa obróbki jest intensywniej chłodzona powietrzem, co przyczynia się eliminacji przypaleń i gratu w wypadku delikatnej pracy lub daje niewielkie przypalenia w przypadku agresywnego cięcia z dużym naciskiem. Zatem stosowanie tarcz Pferd SGP-PLUS do INOX ekonomizuje pracę przez zwiększenie efektywności cięcia
oraz wyeliminowanie operacji usuwania gratu i przebarwień powstałych podczas obróbki tego typu narzędziami. W obróbce stali zwykłej, co dobitnie pokazał nasz test, tarcza EHT 125-1,0 A60 S SGP-INOX zapewnia wysoką, nadprzeciętną wydajność i ma do tego bardzo dużą żywotność. Dlatego, naszym zdaniem, jest bardzo opłacalna w stosowaniu. Polecamy ją wszystkim fachowcom, którzy obrabiają stal nierdzewną (INOX) i konstrukcyjną.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu