Test otwornicy diamentowej Marcrist DSU750X

Marcrist w swojej ofercie ma wiele innowacyjnych narzędzi. Jednym z nich jest otwornica diamentowa DSU750X, która może być stosowana z wiertnicami, wiertarkami, młotowiertarkami SDS-plus, a nawet z wiertarko-wkrętarkami.

 

 

Otwornice Marcrist DSU750X mają klasyczną budowę – ich głównymi częściami są segmenty diamentowe, cylindryczny korpus i gwintowany otwór (M16) służący do mocowania różnych uchwytów narzędziowych. W koronkach DSU750X Marcrist zastosował segmenty umożliwiające wydajną obróbkę na sucho twardych materiałów budowlanych, takich jak: cegła silikatowa, dziurawka, poroterm, piaskowiec twardy i średnio twardy, beton komórkowy i zwykły (średnio twardy). Korpus narzędzi ma trzy równomiernie rozmieszczone

otwory umożliwiające odprowadzenie urobku i chłodzenie segmentów, zaś ich czapa osiem. Dopuszczają one więcej powietrza do strefy skrawania oraz powodują jego zawirowania (ruch), co zwiększa skuteczność odprowadzania z niej ciepła. Dzięki temu nie dochodzi do utleniania diamentów zawartych w segmentach, a więc de facto do skrócenia żywotności koronek. W otwornicy zastosowano 6 segmentów (wysokość – 7 mm, szerokość – 3,4 mm, długość – 12 mm) rozmieszczonych równomiernie parami. Ponadto wykonano w niej dwa boczne otwory. Razem z 8 otworami w czapie służą one do usuwania (wybijania) urobku po wykonaniu wiercenia. Omawiane koronki Marcrist produkowane są w wersjach o średnicach 68 i 82 mm i długości 70 mm.

 

 

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy otwornicę Marcrist DSU750X o średnicy 68 mm, napędzając ją młotowiertarką SDS-plus Kress 360 BPS BiPower (obroty: 850/min). Podczas prób Kress 360 BPS BiPower wykorzystywał jedynie zasilanie z baterii Li-Ion/36 V/3,5 Ah. W celu montażu korony w młotowiertarce użyliśmy uchwytu Marcrist M16 x 2,0 SDS- (M16 – mocowanie koronki, SDS-plus – uchwyt do montażu w maszynie) oraz wiertła widiowego o średnicy 10 mm jako pilota. Najpierw wierciliśmy w porotermie (grubość – 5 cm), a następnie wykonaliśmy 7-centymetrowe, nieprzelotowe wiercenie w cegle dziurawce i 6-centymetrowe w bloczku z betonu B15. Uzyskane czasy tych operacji to: 11,08 s (poroterm), 39,2 s (cegła dziurawka) i 62,91 s (beton B15).

 

 

Nasze wrażenia z testów są następujące: koronka dość szybko zagłębiała się w obrabiane podczas prób materiały i zapewniła, naszym zdaniem, dobrą wydajność wiercenia, w tym także podczas wiercenia urządzeniami bezprzewodowymi (36 V), np. Kress 360 BPS BiPower. Określamy ją jako profesjonalną, gdyż odpowiada oczekiwaniom co do efektywności pracy większości fachowców zawodowo wykonujących otwory w materiałach budowlanych. Ważną zaletą testowanej otwornicy jest jej duża trwałość, jak też możliwość stosowania z innymi maszynami. Np. z mocnymi wiertnicami diamentowymi umożliwia ona efektywne wiercenia w twardym betonie, do czego potrzebny jest duży posuw, którego nie można zaaplikować z ręki, lecz posługując się specjalistycznym stojakiem..

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test brzeszczotu do wyrzynarek Wolfcraft 3546

Wolfcraft w swojej ofercie posiada specjalistyczne brzeszczoty do wyrzynarek przeznaczone specjalnie do cięcia po wąskich łukach. Oznaczono je liczbą „3546”.

Brzeszczot Wolfcraft 3546 wykonano całkowicie ze stali narzędziowej HCS, co oznacza, że jest on narzędziem jednorodnym materiałowo. Brzeszczot jest przeznaczony do obróbki drewna miękkiego, płyt stolarskich, wiórowych oklejonych tworzywem, tworzyw sztucznych itp. Specjalnością Wolfcrafta 3546 jest cięcie po ciasnych łukach. Dlatego testowany brzeszczot jest wąski (wysokość – 5,6 mm) i ma grubość 1,2 mm. Jego korpus jest utwardzony, dzięki czemu nie wygina się na boki w czasie cięcia po łukach. Narzędzie wyposażono w zęby

o dużym kącie natarcia. Są hartowane i bardzo ostre. Na grzbiecie brzeszczotu wykonano dodatkowe ostre, delikatniejsze uzębienie (o bardzo małej podziałce) ułatwiające cięcie po ciasnych łukach i jednocześnie przeciwdziałające zakleszczaniu się narzędzia w czasie takich operacji. Warto tu zwrócić uwagę, że długość uzębienia głównego to 75 mm, a grzbietowego – 40 mm, przy całkowitej długości narzędzia wynoszącej 100 mm.

Podczas redakcyjnych testów brzeszczot Wolfcraft 3546 napędzaliśmy wyrzynarką KRESS 650 SPS o mocy 650 watów i suwach wynoszących 3200 min-1. Najpierw wycinaliśmy ciasne łuki w laminowanej płycie meblowej, a następnie tę samą operację powtórzyliśmy na dość grubej desce sosnowej z dużą ilością żywicy, która – jak wiadomo – znacznie – utrudnia obróbkę drewna. Obie próby materiałowe wypadły pomyślnie, nie dochodziło podczas nich do zakleszczania się narzędzia i przy tym otrzymaliśmy dość czyste krawędzie po przecięciu. Jakość cięcia oceniamy w skali 6-stopniowej na 4. Nasze próby pokazały, że brzeszczotem Wolfcraft 3546 bezproblemowo wykonamy bardzo wąskie łuki w różnych materiałach drewnianych. Dlatego ich dokładność kształtowa w wypadku testowanego narzędzia zależy tylko od naszych umiejętności dokładnego prowadzenia wyrzynarki.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu