TEST OTWORNIC WOLFRAMOWYCH FASTER TOOLS

Do redakcyjnego warsztatu trafiło kolejne narzędzia z oferty marki Faster Tools. Tym razem są to otwornice wolframowe z zestawu 6124.

otworn_wolfram_FasterTools-5

Testowane otwornice wolframowe Faster Tools przeznaczone są do bezudarowego wykonywania otworów w glazurze, cegle, pustakach ceramicznych itp. Narzędzia składają się z trzech zasadniczych części: wymiennych otwornic (zestaw zawiera pięć takich narzędzi o średnicach: 33, 53, 67, 73 i 85 mm) zakończonych z jednej strony grubym nasypem z węglików wolframowych, które tworzą ich ostrze, a z drugiej uchwytami do mocowania w oprawce;

widiowego, bezspiralnego wiertła centrującego o średnicy 9 mm zakończonego uchwytem 6-kątnym i oprawki. Oprawka łączy wszystkie części narzędzia w jedną funkcjonalną całość, a także służy do przenoszenia napędu z elektronarzędzia na otwornicę.Oprawkę testowanych otwornic wykonano ze stali, co oznacza, że ma ona wysoką żywotność. W narzędziu zastosowano tzw. wtykowe na zakładkę połączenie oprawki z wymiennymi piłami otworowymi. Inaczej mówiąc, tzw. otwornicę-wkład montuje się w oprawce w specjalnie wyprofilowanych dokładnie okrągłych kanalikach odpowiadających jej swoją średnicą i obraca w prawo, blokując na zakładkę. Takie mocowanie jest proste w obsłudze, zapewnia dokładną okrągłość wkładowej piły otworowej i centryczność jej pracy. Pozwala też na łatwe i szybkie usuwanie urobku, co w niektórych typach otwornic jest utrudnione. Oprawka ma w środku 6-kątne gniazdo na wiertło pilotujące. Jest ono mocowane za pomocą docisku śrubowego. To proste rozwiązanie pozwala na optymalne ustawienie wiertła w stosunku do prowadzonej otwornicy. Do mocowania otwornic wolframowych w wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach służy 6-kątny uchwyt wiertła pilotującego. Należy tu wspomnieć, że w skład zestawu otwornic Faster Tools wchodzi pilnik wolframowy służący do ręcznej obróbki wywierconych otworów.

otworn_wolfram_FasterTools-1

Podczas testów otwornic wolframowych Faster Tools wykonaliśmy otwory w płytkach ceramicznych i porothermie. Testowaną piłę otworową napędzaliśmy wiertarko-wkrętarką Hitachi DV18DBL2 (obroty 0–500/min, maksymalny moment obrotowy – 130 Nm, zasilanie – akumulator Li-Ion/18 V/5,0 Ah). Otwór przelotowy o średnicy 83 mm w ceramicznych płytkach ściennych o grubości 8 mm powstał w czasie 26,12 s. W porothermie wykonaliśmy otwór o średnicy 67 mm i głębokości 53 mm. Operacja trwała 15,89 s.

otworn_wolfram_FasterTools-3

Testy pokazały, że w przypadku płytek ceramicznych ściennych otwornice wolframowe niczym nie ustępują otwornicom z nasypem diamentowym. Gdy delikatnie wiercimy obu rodzajami otwornic, otrzymujemy podobne dobre lub bardzo dobre rezultaty jakościowe. W wypadku obróbki płytek ściennych, czyli ceramiki o niewielkiej twardości, otwornice wolframowe okazują się znacznie bardziej trwałe od otwornic z nasypem diamentowym lutowanym próżniowo. Narzędzia te też umożliwiają bardzo łatwe i dokładne wykonywanie otworów w cegłach, w tym szczególnie w dziurawkach, porothermie itp. W tego typu operacjach, np. podczas wykonywania otworów pod elektryczne puszki podtynkowe, biją diamentową konkurencję na głowę. Nasze testy pokazały, że wiercą szybko i dokładnie. Podczas pracy nie dochodzi do wyłamań czy pękania żebrowych struktur tych materiałów; a z tym mamy zawsze do czynienia podczas użycia otwornic z segmentami diamentowymi, które są blokowane np. przez żebrowania porothermu czy ścianki wewnętrzne cegieł dziurawek.

otworn_wolfram_FasterTools-6

Reasumując, testowane otwornice wolframowe Faster Tools przyspieszają i ułatwiają obróbkę niezbyt twardych materiałów ceramicznych oraz abrazywnych: płytek ściennych, cegieł, cegieł dziurawek, porothermu itd. Dlatego, naszym zdaniem, warto skorzystać ze wszystkich zalet tych otwornic i zastąpić nimi narzędzia diamentowe w operacjach, w których ich użycie nie jest optymalne pod względem jakościowym i ekonomicznym. Poszczególne narzędzia występujące w testowanym zestawie można również nabyć oddzielnie.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar