Test otwornic Wolfcraft „Standard”
W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy kolejną otwornicę marki Wolfcraft. Tym razem bliżej przyjrzeliśmy się otwornicom z grupy Wolfcraft „Standard”.
Otwornice Wolfcraft „Standard” przeznaczono do wykonywania otworów w drewnie, płytach wiórowych, budowlanych oraz gipsowo-kartonowych. Należą one do tzw. narzędzi składanych. Ich zasadnicze części to: wymienne piły-wkłady zakończone z jednej strony zębami, a z drugiej uchwytami do mocowania w oprawce, kręte wiertła centrujące HSS o średnicy 6 mm i oprawki ze stalowym uchwytem walcowym o średnicy 6 mm służącym do mocowania tych narzędzi w wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach. Oprawka testowanych otwornic jest z mocnego tworzywa sztucznego, przy czym
jej elementy służące do mocowania wymiennych pił otworowych wykonano ze stali. Podobnie jak w testowanych już otwornicach Wolfcraft „Profi” 2220000, w narzędziach mamy tzw. wtykowe na zakładkę połączenie oprawki z wymiennymi piłami otworowymi.Zatem tzw. piłę-wkład montuje się w oprawce w specjalnie wyprofilowanych dokładnie okrągłych kanalikach odpowiadających jej swoją średnicą i obraca w prawo, blokując na zakładkę. Mocowanie ma więc bardzo prostą konstrukcję i dlatego jest bardzo łatwe w obsłudze. Przy tym nadaje i utrzymuje dokładnie okrągły kształt wkładowej piły otworowej. Zatem może ona pracować centrycznie. Dzięki możliwości łatwego demontażu piły wkładowej mocowanie to pozwala też na łatwe i szybkie usuwanie urobku. Na piły-wkłady w testowanych otwornicach Wolfcraft „Standard” zastosowano stal narzędziową HCS. Zęby zahartowano i nadano im dużą twardość, zachowując przy tym dużą elastyczność tych narzędzi. Dzięki temu wyeliminowano ich pękanie lub kruszenie się podczas pracy.
Otwornice Wolfcraft „Standard” dostępne są w trzech wykonaniach: 2161000 (piły-wkłady o średnicach: 25, 32, 38, 45, 50, 56 i 62 mm, głębokość cięcia – 18 mm), 2169000 (piły-wkłady o średnicach: 40, 54 i 65 mm, głębokość cięcia – 18 mm) i 3777000 (piła-wkład o średnicy 65 mm, głębokość cięcia – 32 mm).
Testowaliśmy trzecie wykonanie tych narzędzi (3777000), wiercąc nim w wiórowej płycie OSB (grubość 1,75 cm) i płycie gipsowo-kartonowej (1,2 cm). Do napędu piły otworowej wykorzystaliśmy wiertarkę KRESS 1200 HTC o mocy 1200 W, obrotach 560/min i momencie 110 Nm. Otwór o średnicy 65 mm płycie OSB wykonaliśmy w czasie 24 s, zaś w płycie g-k – w 2,01 s. Uzyskane w testach czasy są pochodną zastosowanych obrotów, twardości materiałów oraz geometrii uzębienia (kąt natarcia – 0°) i grubości samej piły otworowej (0,8 mm). Oceniamy, że testowaną otwornicą można pracować bardzo wydajnie, co pokazały nasze próby.