Test otwornic Wolfcraft BiM

Otwornice to narzędzia popularne wśród instalatorów i fachowców zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się tego typu piłom otworowym BiM z bogatej oferty Wolcraft.

 

Najpierw opowiemy o budowie otwornic Wolfcraft. Są to narzędzia wykonane ze stali narzędziowej (korpus) i HSS (wieniec zębów), a więc o tzw. konstrukcji bimetalicznej. Mają grubą i wytrzymałą pokrywę i 6-kątny trzpień służący do ich mocowania w wiertarkach, wiertarko-wkrętarkach i młotkach obrotowych. Gruba pokrywa zapewnia im dużą trwałość, a także stabilizuje cięcie, gdyż nie dochodzi podczas niego do szkodliwych naprężeń narzędzia. Zęby testowanych otwornic mają nieregularną podziałkę,

aby mogły skrawać z dużą wydajnością. Narzędzia te dostępne są w średnicach od 20 do 83 mm. Ich maksymalna głębokość wiercenia wynosi 38 mm.
Taki dobór średnic wynika z zastosowań tych narzędzi. Jak wiadomo, są one wykorzystywane do wykonywania otworów przelotowych pod rury wentylacyjne, sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz odpływowe puszki rozdzielcze, rozgałęźne, kontaktowe, zamki, oświetlenie halogenowe itp. Narzędzia te przeznaczone są one do obróbki wielu różnych materiałów: drewna, sklejki, stali, metali kolorowych, tworzyw sztucznych, płyt gipsowo-kartonowych itp. Zastosowanie w nich uchwytu w kształcie trzpienia 6-kątnego, to – naszym zdaniem – dużą zaleta tych narzędzi w stosunku do otwornic nakręcanych na gwintowane uchwyty. W przypadku tych ostatnich często dochodzi do zakleszczenia otwornicy w jej uchwycie, co praktycznie uniemożliwia jej wymianę. Otwornice Wolfcraft BiM wyposażone są w kręte wiertła pilotujące ze stali HSS, blokowane w nich za pomocą śruby.


W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy otwornice Wolfcraft BiM o średnicy 35 mm (5467000) i 68 mm (5474000). Do napędu pierwszej wykorzystaliśmy wiertarko-wkrętarkę Kress 144 AFB 14,4 V o obrotach 360/min (I bieg) zasilaną z baterii Li-Ion 14,4 V/2,6 Ah, zaś drugiej – młotek SDS-plus Kress 800 PPE w trybie wiercenia bezudarowego o mocy 800 W i obrotach 1150/min. Wiertarko-wkrętarką Kress 144 AFB 14,4 wywierciliśmy otwór w sandwichu złożonym ze stalowej blachy o grubości 1 mm i płyty meblowej o grubości 18 mm. Operacja ta zajęła nam 15,96 s. Młotkiem SDS-plus Kress 800 PPE wykonaliśmy otwór przelotowy w blacie kuchennym o grubości 3 cm, uzyskując czas 12,05 s.
Testy pokazały, że otwornice Wolfcraft zapewniają wysoką wydajność pracy pod warunkiem zastosowania odpowiednich napędów dysponujących sporym momentem obrotowym. Podczas prób nie zauważyliśmy, żeby narzędzie miało jakieś problemy z radzeniem sobie z materiałem stalowym i drewnianym.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments