Test otwornic i wierteł diamentowych Milwaukee Diamond Plus

Milwaukee wprowadziło otwornice i wiertła diamentowe przeznaczone do wiercenia na sucho i mokro w takich materiałach jak: glazura, gres, klinkier czy kamień itp. Są one 10 razy trwalsze od podobnych narzędzi dostępnych na rynku.

 

 

Otwornice Milwaukee Diamond Plus
Stosuje się zarówno w szlifierkach kątowych, jak też we akumulatorowych wkrętarkach udarowych i wiertarko-wkrętarkach czy nawet wiertarkach przewodowych. Przeznaczono je do wykonywania otworów w takich materiałach jak glazura, gres, klinkier czy kamień itp. Można wykorzystywać je z prędkościami obrotowymi od 1850 min-1 (wiertarko-wkrętarki akumulatorowe) do 11.000 min-1 (szlifierki kątowe 125 mm). Narzędzia mają prostokątne zęby, których ostrza pokryto nasypem diamentowym

metodą lutowania próżniowego. Użyto do tego wysokiej jakości diamentów technicznych oraz zoptymalizowanego materiału lutującego, dzięki czemu osiągamy nimi i dużą wydajność wiercenia, i wysoką gładkość otworów (w przypadku delikatnego wiercenia). W stalowym korpusie otwornic wykonano duże otwory, których przeznaczeniem jest chłodzenie strefy obróbki i ułatwienie użytkownikom usuwania urobku oraz demontaż otwornicy z adapterów do wkrętarek i wiertarko-wkrętarek. Uchwyt tych narzędzi stanowi gwint wewnętrzny i 4 otwory do bolcowej blokady chwytów do otwornic. W szlifierkach kątowych otwornice stosuje się za pomocą adapterów z gwintem wewnętrznym M14 (nakręca się je na adapter), zaś we wkrętarkach i wiertarkach − przy użyciu chwytów do otwornic bimetalowych. Testowane otwornice są dostępne w wykonaniach o średnicach 22, 29, 32, 35, 38, 44, 51 i 68 mm. Można nimi wiercić na sucho i na mokro. Odznaczają się one dużą żywotnością. Przy wierceniu na mokro są 10 razy trwalsze od standardowych otwornic diamentowych. W przypadku użycia na sucho ich trwałość jest 5-krotnie większa. Przypominamy, że narzędziami tymi wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie.

 

Wiertła Milwaukee Diamond Plus
To de facto wiertła rurowe i niewielkie koronki z drobnym nasypem diamentowym. Stosuje się je do wykonywania na sucho i mokro otworów o średnicach 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20, 25 mm w takich materiałach jak glazura, gres klinkier czy kamień itp. Ich korpus to metalowy walec zakończony niesegmentowanym ostrzem wykonanym z nasypu diamentowego. Wysokiej jakości diamenty techniczne przylutowano do niego próżniowo za pomocą zoptymalizowanego materiału lutniczego. Żywotność narzędzi Milwaukee określiło jako 10 razy większą od standardowych tego typu wierteł w przypadku wiercenia na mokro i 5 razy większą w wypadku wykonywania otworów na sucho. W stalowym korpusie wierteł, tak jak w testowanych otwornicach, wykonano duże otwory, których przeznaczeniem je chłodzenie strefy obróbki i ułatwienie użytkownikom usuwania urobku. Narzędzia te wyposażono w 6-kątne uchwyty 1/4”, a więc przeznaczone są one do stosowania w wkrętarkach udarowych i wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych. Można też, naszym zdaniem, stosować je w wiertarkach przewodowych. Zalecane obroty to 1800-2500/min. Wiertłami Milwaukee Diamond Plus, podobnie jak w przypadku otwornic, wykonuje się otwory ruchem okrężnym, zaczynając wiercenie od ustawienia narzędzi pod kątem 15-30º w stosunku do płaszczyzny obrabianego materiału, co pozwala na jego wstępne nacięcie. Naszym zdaniem, podczas wiercenia warto wykorzystać prowadnicę, która zwiększa dokładność punktową wykonywanych otworów. Taką prowadnicę można też samemu wykonać np. z cienkiej sklejki.

 

Wyniki redakcyjnych testów otwornic i wierteł diamentowych Milwaukee Diamond Plus
Do napędu testowanych otwornic diamentowych o średnicach 35 i 51 mm użyliśmy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M18 CPD zasilanej z akumulatorów Li-Ion 18 V/ 4,0 Ah i dysponującej na 2. biegu obrotami 1850/min oraz szlifierki kątowej AEG WSE 14-125 MX (tylko koronka 51 mm) o mocy nominalnej 1450 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 11.000/min. Przy użyciu tych urządzeń wykonaliśmy otwory przelotowe: wiertarko-wkrętarką w szkliwionej płytce ściennej o grubości 8 mm, zaś

szlifierką kątową w twardej płytce podłogowej o grubości 9 mm. Ich czasy były następujące: 9 s (Milwaukee M18 CPD – 51 mm), 15,04 s (Milwaukee M18 CPD – 35 mm) i 8,06 s (AEG WSE 14-125 MX – 51 mm).
Testowane wiertła Milwaukee Diamond Plus o średnicy 8 i 25 mm napędzaliśmy wiertarko-wkrętarką Milwaukee M18 CPD, wykorzystując 2. bieg (1850 obr./min). Podczas testowego wiercenia wiertłem 8 mm użyliśmy prowadnicy. Wiertłami wykonaliśmy otwory przelotowe w szkliwionej płytce ściennej (grubość – 8 mm) i podłogowej (10 mm). Zajęło to nam 10,07 s (płytka ścienna, wiertło – 8 mm), 16,91 mm  (płytka ścienna, wiertło – 25 mm), 21,07 s (płytka podłogowa, wiertło – 8 mm) i 18,95 s (płytka podłogowa, wiertło – 25 mm). Komentując uzyskane wyniki, należy zauważyć, że otwornicami i wiertłami otwory o większych średnicach wykonuje się szybciej. Jest to konsekwencją wyższej prędkości obwodowej narzędzi o większych średnicach.
Naszym zdaniem, otwornice i wiertła Milwaukee Diamond Plus ekonomizują (5-10 razy większa trwałość) i przyspieszają pracę glazurników, wykonawców różnego typu instalacji oraz zabudowy wnętrz. Narzędzia te są przy tym łatwe i bardziej wszechstronne w stosowaniu, można je bowiem wykorzystywać w znacznie szerszej gamie maszyn niż standardowe koronki i wiertła diamentowe.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments