Test otwornic i wierteł diamentowych Luna

Otwornice i wiertła diamentowe Luna służą do wiercenia na sucho w takich materiałach jak glazura, klinkier, gres, granit, płytki ceramiczne, marmur itp. Poddaliśmy je wymagającemu testowi wykonania otworów w glazurze i bardzo twardym gresie.

 

 

 

 

 

Otwornice diamentowe Luna
Przeznaczone są do stosowania w małych szlifierkach kątowych o maksymalnej prędkości obrotowej 11.000 min-1. Narzędzia mają masywną budowę. Ich ostrza stanowi próżniowo przylutowane ziarno diamentowe. W korpusie otwornic wykonano otwory służące do usuwania wyciętego rdzenia. Uchwyt tych narzędzi stanowi gwint wewnętrzny M14, co oznacza, że można ich używać we wszystkich małych szlifierkach kątowych dostępnych na rynku. Testowane otwornice są dostępne w

wykonaniach o średnicach od 6 do 111 mm oraz całkowitej długości 60 mm i, jak już wspominaliśmy, przeznaczone są do wiercenia na sucho. Szwedzki producent zaleca, żeby otwornice o średnicach do 25 mm po wierceniu schłodzić wodą. Narzędzia o większych średnicach nie wymagają tego zabiegu. Trwałość otwornic o średnicy do 25 mm wytwórca określa na 35 otworów, zaś o średnicach większych – na 100 otworów. Przypominamy, że narzędziami tymi wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie.

 

Wiertła diamentowe Luna z uchwytem 1/4”
Przeznaczone są do wykonywania małych otworów na sucho o średnicach 5, 6, 8 10 i 12 mm. Ich część robocza to metalowy walec o dość masywnych ściankach zakończony ostrzem, które wykonane jest z nasypu diamentowego. Diamenty techniczne zostały do niego przylutowane próżniowo. W otworze wierteł mieści się środek smarny służący do chłodzenia narzędzi. Dzięki temu możemy nimi wiercić na sucho. Żywotność narzędzi szwedzki producent określił na 35 otworów. Gdy porównamy ją z żywotnością standardowych wierteł rurowych z nasypem diamentowym do wiercenia na mokro, to okazuje się, że wiertła Luna mają ok. 2-krotnie większą żywotność. Z naszych redakcyjnych prób wynika, że nawet większą, standardowymi wiertłami można co najwyżej wykonać ok. 7-8 otworów w gresie podłogowym.

 

 

Konsekwencją wyposażenia wierteł we własne chłodziwo jest wyeliminowanie pracochłonnej w użyciu instalacji służącej do dostarczania wody do miejsca wiercenia, a więc hydronetki i przystawki centrująco-chłodzącej. Wiertłami Luna wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału w celu wstępnego jego nacięcia. Podczas wiercenia można także wykorzystać prowadnicę, która zwiększa dokładność punktową wykonywanych otworów. Narzędzia te wyposażono w uchwyty 1/4”, przeznaczone są one do stosowania w wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych i wiertarkach przewodowych. Zalecane obroty to ok. 2000/min. Nie wolno tej wartości przekraczać, gdyż większa prędkość obrotowa spowoduje silny wzrost temperatury w miejscu obróbki i doprowadzi do szybkiego zniszczenia ostrza wierteł.

Wyniki redakcyjnych testów otwornic i wierteł diamentowych Luna
Do napędu testowanej otwornicy diamentowej Luna o średnicy 25 mm użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Zredukowaliśmy je do ok. 5000/min. Testowanym narzędziem wykonaliśmy w bardzo twardej płytce gresowej o grubości 9 mm otwór przelotowy w czasie 10 s.

 

 

Testowane wiertło diamentowego Luna o średnicy 8 mm napędzaliśmy wiertarko-wkrętarką Milwaukee M18 CPD zasilaną z akumulatorów Li-Ion 18 V/ 4,0 Ah i dysponującą na 2. biegu obrotami 1850/min, a więc bardzo zbliżonymi do optymalnych. Podczas testowego wiercenia użyliśmy prowadnicy. Wiertłem Luna wykonaliśmy otwór przelotowy w płytce z glazury o grubości 10 mm w czasie 14,92 s.

 

Naszym zdaniem otwornice i wiertła diamentowe Luna znacznie upraszczają i przyspieszają pracę glazurników, a zatem w znacznym stopniu ekonomizują jej przebieg.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar