TEST OTWORNIC DRAUMET FIRMY EGA

Marka DRAUMET oferuje otwornice bimetalowe z uzębieniem ze stali szybkotnącej HSS. Dystrybuowane są one pojedynczo lub w 14-częśiowym zestawie oznaczonym jako 6173.

DRAUMET_otwornic-2

Najpierw przyjrzymy się budowie nowych otwornic DRAUMET. Są to narzędzia wykonane ze stali narzędziowej (korpus) i HSS (wieniec zębów), a więc o tzw. konstrukcji bimetalicznej. Mają grubą i wytrzymałą pokrywę z gwintowanym otworem do mocowania, co zapewnia im dużą trwałość, a także stabilizuje cięcie, gdyż nie dochodzi podczas niego do szkodliwych naprężeń. Zęby otwornic mają podziałkę progresywną i

są obrabiane laserowo. Dzięki temu narzędzia odznaczają się dużą wydajnością cięcia. Dostępne są one w średnicach od 14 do 140 mm. Prezentowane otwornice DRAUMET mają maksymalną głębokość wiercenia wynoszącą 34 mm. Taki dobór ich średnic wynika, po pierwsze z tego, że nie opłaca się ich stosować do otworów mniejszych nich 14 mm ze względu na ekonomię, ergonomię oraz wydajność pracy, a po drugie z tego, iż pole ich użycia w szeroko pojętym instalatorstwie, budownictwie i stolarstwie w zasadzie nie wymaga wykorzystania takich narzędzi o średnicy większej niż 140 mm. Jak wspominaliśmy, otwornice DRAUMET stosowane są do wykonywania otworów przelotowych pod rury wentylacyjne, sanitarne i wodno-kanalizacyjne oraz odpływowe puszki rozdzielcze, rozgałęźne, kontaktowe, zamki, oświetlenie halogenowe itp.

DRAUMET_otwornic-7
Ponieważ – jak już wspomnieliśmy – zęby otwornic DRAUMET wykonano z twardej stali HSS, przeznaczone są one do obróbki wielu różnych materiałów: stali (w tym nierdzewnej), żeliwa, drewna i materiałów drewnopochodnych (np. płyt wiórowych, laminowanych, pilśniowych, sklejki), aluminium i metali kolorowych oraz tworzyw sztucznych, szkła akrylowego, płyt gipsowo-kartonowych itd. Do narzędzi marka DRAUMET tych oferuje uchwyty mocujące do wiertarek i wiertarko-wkrętarek oraz kręte wiertła prowadzące HSS.
Podczas redakcyjnych prób testowaliśmy otwornice o średnicach 14 i 40 mm wyposażone kręte wiertła pilotowe HSS o średnicach 8 mm. Do ich napędu użyliśmy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M18 CPD (zasilanie – akumulator Li-Ion 18 V/4.0 Ah, obroty II bieg – 0-1850/min). Otwornicą DRAUMET 40 mm wierciliśmy otwory przelotowe w dwóch złożonych płytach wiórowych OSB (sumaryczna grubość 35 mm) i desce sosnowej (grubość – 27 mm), zaś 14-milimetrową – w blasze stalowej o grubości 1,5 mm. Aby nie dopuścić do ich zatykania się wiórami podczas wiercenia w materiałach drewnianych i spowolnienia pracy, wykonaliśmy specjalne otwory. Ich zadaniem było odprowadzenie wiórów na zewnątrz wykonywanego otworu. Podczas wiercenia stosowaliśmy lekki posuw, aby nie spowolnić zanadto obrotów testowanych otwornic i uzyskać optymalną prędkość skrawania – pracowaliśmy więc małym wiórem. Podczas prób testowych uzyskaliśmy następujące czasy wiercenia: 13,32 s (dwie złożone płyty wiórowe OSB, otwornica 40 mm), 10,95 s (deska sosnowa, otwornica 40 mm) i 6,07 s (blacha stalowa, otwornica 14 mm).

pins

DRAUMET_otwornic-6

DRAUMET_otwornic-5

DRAUMET_otwornic-4

DRAUMET_otwornic-1

DRAUMET_otwornic-3

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar