TEST OTWORNIC DIAMENTOWYCH YATO

Otwornice diamentowe YATO o średnicach 68 mm i 82 mm to korony z segmentami diamentowymi przeznaczone do wiercenia na sucho w betonie, silikatach i pustakach ceramicznych za pomocą narzędzi dysponujących wysokim momentem obrotowym i uchwytem na wiertła cylindryczne lub sds (wówczas potrzebna jest redukcja). Są to wysokiej jakości narzędzia, używane do bezudarowego wykonywania otworów pod puszki elektryczne.

 

Zanim zdamy relację z naszego testu, kilka słów o testowanych otwornicach diamentowych YATO. Mają one klasyczną budowę – a więc ich głównymi częściami są segmenty z diamentami, cylindryczny korpus stalowy i gwintowany otwór (M16) służący do mocowania różnych uchwytów narzędziowych. Standardowo otwornice YATO wyposażone

są w chwyt (trzpień) 6-kątny 12 mm. W omawianych koronach YATO zastosowano segmenty umożliwiające wiercenie z ręki, bez statywu na sucho w twardych materiałów budowlanych, takich jak: beton, cegła silikatowa, dziurawka, porotherm, piaskowiec. W otwornicach zastosowano 4 segmenty o wysokości – 10 mm, szerokości – 3,5 mm, i długości – 24 mm. Miękki kobalt, w którym zatopiono granulat diamentu przemysłowego pozwala wiercić bez statywu, odsłaniając podczas pracy kolejne ziarna diamentu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest szybkie bezudarowe wiercenie np. w cienkich silikatowych lub ceramicznych ścianach grubości 8 cm, bez obawy o pękanie materiału.

YATO_YT-6045-1t

Omawiane koronki YATO dostępne są wersjach o średnicach 68 i 82 mm oraz długości 75 mm. Wyposażono je w wiertła pilotowe z ostrzem widiowym o średnicy 10 mm i specjalnym klinem, który w łatwy sposób umożliwia wyjęcie wiertła pilota po zapunktowaniu otworu. System ten znacznie ułatwia i przyspiesza pracę przy seryjnym wykonywaniu puszek elektrycznych.

YATO_YT-6045-3

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy otwornicę  o średnicy 68 mm, napędzając ją wiertarko-wkrętarką Hitachi DV18DBL2 (zasilanie: akumulator Li-Ion 18 V/ 5.0 Ah, obroty: 0–2100/min, moment obrotowy: 130 Nm). Otwornicę sprawdziliśmy w twardej cegle pełnej wypalanej. Aby usprawnić wiercenie, wywierciliśmy 4 otwory 8-milimetrowe służące do odprowadzania urobku. Otwór przelotowy o długości 6 cm powstał w czasie 10,01 s, a więc bardzo sprawnie.
Należy przy tym pamiętać o konieczności używania sprzętu o wysokim momencie obrotowym, ponieważ mamy tu do czynienia z klasyczną obróbką skrawaniem. Postępy pracy są mocno uzależnione od siły docisku wywieranej na wiertło diamentowe. Podczas testów diamentowa otwornica YATO szybko zagłębiała się w obrabiane materiały, dając wysoką wydajność wiercenia na sucho z ręki. Ważną zaletą testowanej otwornicy jest jej duża trwałość i standardowy otwór mocujący z gwintem M16, co umożliwia stosowanie jej z maszynami różnych typów, np. z mocnymi wiertnicami diamentowymi korona umożliwia wydajne wiercenie w twardym betonie.

pins
YATO_YT-6045-2
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments