Test otwornic diamentowych Wolfcraft

Otwornice diamentowe Wolfcraft przeznaczone są do stosowania w małych szlifierkach kątowych. Przyjrzeliśmy się im bliżej w redakcyjnym warsztacie

 

 

Ostrza otwornic Wolfcraft stanowi próżniowo przylutowane ziarno diamentowe. W korpusach otwornic wykonano otwory służące do usuwania wyciętego rdzenia. Uchwyt tych koronek to gwint wewnętrzny M14, co oznacza, że można je stosować we wszystkich małych szlifierkach kątowych dostępnych na rynku. Ktoś może zapytać: dlaczego nie można ich wykorzystywać w dużych szlifierkach, mają przecież standardowe mocowanie M14? Odpowiedź jest łatwa i nadzwyczaj prosta: dużą szlifierką niemożliwe jest dokładne

i wygodne wiercenie taką otwornicą. Inaczej mówiąc: maszyny te nie są przystosowane do obsługi tak niewielkiego osprzętu i gdybyśmy go w nich użyli, niechybnie doprowadzilibyśmy do uszkodzenia drogich materiałów ceramicznych.
Otwornice Wolcraft są dostępne w wykonaniach o średnicach od 20 do 68 mm. Przeznaczone są do wiercenia na sucho w glazurze, płytach z kamienia i granitowych, kaflach, itp. Stosowanie ich jest więc bardzo proste – nie musimy korzystać z kuwet z wodą ani używać specjalnych adapterów doprowadzających wodę, co wiąże się z koniecznością posłużenia się wyłącznikami różnicowo-prądowymi. Koronki te nie tylko więc upraszczają proces obróbki płytek czy kafli, ale także eliminują ilość potrzebnego sprzętu i nie zwiększają standardowego ryzyka porażenia prądem w przypadku pracy elektronarzędziami przewodowymi. Ponieważ mogą być stosowane z obrotami do 11.000 min-1, a więc z dużą prędkością obwodową, są bardzo wydajne. Koronkami tymi wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie pełniące funkcję prowadzenia. Jak wiadomo, w standarowej otwornicy bimetalowej spełnia ją wiertło pilotujące.
Test otwornicy Wolcraft o średnicy 68 mm przeprowadziliśmy na glazurowanych płytkach ściennych i twardych płytkach podłogowych o grubości odpowiednio 8 i 9 mm, wiercąc w nich otwory przelotowe. Do napędu koronki użyliśmy szlifierki kątowej Kress 1400 WSE/1 125 o mocy 1400 W i maksymalnych obrotach 12.000/min. Obroty zredukowaliśmy do ok. 6000/min. Płytkę ścienną przewierciliśmy w czasie 3,04 s, a podłogową – 8,94 s. Wyniki same mówią za siebie – otwornice diamentowe Wolcraft oferują wręcz błyskawiczne wiercenie, a przy tym czysto wykonane otwory. Warunkiem tego jest jednak redukcja obrotów szlifierki i pewne jejprowadzenie.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments