Test otwornic diamentowych Wolfcraft 35 i 68 mm

Do redakcyjnego warsztatu trafiły otwornice diamentowe Wolfcraft przeznaczone do stosowania w małych szlifierkach kątowych. Sprawdziliśmy ich maksymalną szybkość wiercenia w twardej glazurze i gresie.

Na ostrza otwornic Wolfcraft naniesiono za pomocą próżniowego lutowania ziarno diamentowe. Ich korpusy mają otwory służące do usuwania wyciętego rdzenia i chłodzenia strefy obróbki. Uchwyt tych koronek stanowi wewnętrzny M14, co oznacza, że można je stosować we wszystkich małych szlifierkach kątowych dostępnych na rynku.


Testowane otwornice są dostępne w wersjach o średnicach od 20 do 68 mm i przeznaczone do wiercenia na sucho w glazurze, płytach z kamienia

i granitowych, kaflach, itp. Stosowanie ich jest więc bardzo proste – nie musimy korzystać z kuwet z wodą, ani używać specjalnych adapterów doprowadzających wodę, co wiąże się z koniecznością posłużenia się wyłącznikami różnicowo-prądowymi. Koronki te nie tylko więc upraszczają proces obróbki płytek czy kafli, ale także eliminują ilość potrzebnego sprzętu i nie zwiększają standardowego ryzyka porażenia prądem w przypadku pracy elektronarzędziami przewodowymi. Ponieważ mogą być stosowane z obrotami do 11.000 min-1, a więc z dużą prędkością obwodową, są bardzo wydajne, co pokazały nasze testy. Koronkami tymi wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie pełniące funkcję prowadzenia. Jak wiadomo, w standarowej otwornicy bimetalowej spełnia ją wiertło pilotujące.

 

Test otwornic Wolcraft o średnicy 35 i 68 mm przeprowadziliśmy na płytkach podłogowych wykonanych z glazury i gresu o grubości odpowiednio 8 i 9 mm, wiercąc w nich otwory przelotowe. Do napędu koronki użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Podczas wiercenia wykorzystaliśmy pełne obroty szlifierki, tj. ok. 10.500/min. Płytkę z glazury przewierciliśmy w czasie 6,95 s (otwornica 35 mm) i 5,89 s (68 mm), zaś płytkę – z gresu 6,94 s (35 mm) i 7,17 s (68 mm). Wyniki same mówią za siebie – otwornice diamentowe Wolcraft oferują wręcz błyskawiczne wiercenie, a przy tym czysto wykonane otwory. Oczywiście, żeby je uzyskać należy mieć trochę wprawy i wiercić z małym posuwem.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments