TEST OTWORNIC DIAMENTOWYCH EGA FASTER TOOLS

EGA właśnie poszerza swoją bogatą ofertę uniwersalnego wyposażenia do elektronarzędzi o kolejne narzędzia z nasypem diamentowym. Tym razem są to otwornice diamentowe FASTER TOOLS.

EGA_otworn_diam-2

Otwornice diamentowe z nowej oferty firmy EGA to asortyment 19 narzędzi oznaczonych numerami katalogowymi od 4686 do 4704. Są to profesjonalne otwornice z wysokiej jakości nasypem diamentowym, przeznaczone do wiercenia na mokro w takich materiałach, jak: gres, terakota, klinkier, granit, marmur, płytki ceramiczne itd. Zakres średnic, które mamy do dyspozycji, to 6–100 mm. Korpus tych narzędzi

jest wykonany jako jeden element wraz z chwytem walcowym. Uniwersalne chwyty walcowe, jak wiadomo, pasują do większości wiertarek sieciowych i wiertarko-wkrętarek akumulatorowych wyposażonych w uchwyty wiertarskie trójszczękowe. Stalowe korpusy otwornic są hartowane i bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Takie wykonanie tych narzędzi zapewnia dużo większą precyzję osiowości wiercenia niż w przypadku otwornic, których koronka mocowana jest w dysku z uchwytem. Nasyp z diamentów technicznych został przylutowany do krawędzi otwornicy z wykorzystaniem techniki próżniowej. Producent zaleca, aby do pracy ciągłej stosować chłodzenie wodą, co poprawia jakość wierconego otworu i zdecydowanie wydłuża żywotność nasypu diamentowego. W pobocznicy części walcowej narzędzia wykonany jest otwór pozwalający na przepływ wody wraz ze startym po stronie wewnętrznej urobkiem oraz umożliwiający szybkie usuwanie wyciętego wnętrza otworu. Wodę możemy podawać na miejsce wiercenia za pomocą wężyka, uchwytu prowadzącego z doprowadzeniem wody, polewając z naczynia itp. W przypadku pojedynczych wierceń w niezbyt grubych materiałach możemy do wnętrza korpusu narzędzia włożyć chłonną gąbkę obficie nasączoną wodą. Otwornice przeznaczone są do wiercenia z wykorzystaniem wolnoobrotowych wiertarek sieciowych bądź wiertarko-wkrętarek akumulatorowych. Zalecany zakres obrotów zależy od średnicy wykonywanego otworu, rodzaju oraz twardości obrabianego materiału i wynosi od 600 obr./min. (w przypadku większych średnic i bardzo twardych gresów) do 1200 obr./min. (w przypadku mniejszych średnic i np. płytek glazurowanych).

EGA_otworn_diam-1_1

Nasze redakcyjne testy wiercenia w glazurze ściennej i gresowych płytkach pokazały, że narzędzia te zapewniają nam efektywne wykonywanie otworów. Wywierciliśmy w gresie o grubości 9 mm otwór przelotowy o średnicy 25 mm w czasie 27,09 s. Z kolei otwór o średnicy 65 mm w ściennej płytce ceramicznej powstał w czasie 8,81 s. Otwornice napędzaliśmy akumulatorową wiertarką Metabo SBE 18 LTX o obrotach 1000/min.
Testy pokazały, że dzięki odpowiedniej jakości omawianych otwornic diamentowych możemy wykonywać otwory w najtwardszych płytkach ceramicznych. Uzyskujemy nimi gładkie krawędzie (bez pęknięć, odprysków oraz wyszczerbień) i precyzyjną geometrię otworów. Otwornice diamentowe EGA świetnie sprawdzą się więc przy wykonywaniu prac związanych z montażem urządzeń sanitarnych, osprzętu instalacyjnego oraz innych prac wykończeniowych.

Tomasz Żurkowski, pins

EGA_otworn_diam-4

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments