Test otwornic diamentowych Adiam ROCKET PRESTIGE

Do redakcyjnego warsztatu trafiły otwornice diamentowe Adiam ROCKET PRESTIGE przeznaczone do wykonywania otworów w gresie, kamieniu naturalnym, glazurze i granicie. Sprawdziliśmy ich możliwości przy użyciu szlifierki kątowej o mocy 1400 watów.

 

 

Zanim opowiemy o testach, kilka słów na temat otwornic ROCKET. Oferowane są w dwóch wykonaniach: PREMIUM i PRESTIGE (dla najbardziej wymagających). Druga wersja (PRESTIGE), testowana w redakcyjnym warsztacie, ma średnice 25, 32, 35, 60, 65, 80 i 85 mm. Otwornice zaprojektowano do pracy na sucho. Zatem nie wymagają chłodzenia wodą, co w wielu wypadkach jest uciążliwe i powoduje zabrudzenia materiału oraz konieczność stosowania maszyn specjalnie zabezpieczonych przed zwarciami i wyposażonych w wyłącznik różnicowo-prądowy. Brak chłodzenia wodą nie ma także negatywnego wpływu na jakość cięcia i trwałość tych narzędzi. Otwornice są przeznaczone do stosowania w małych szlifierkach kątowych i dlatego mają mocowanie na standardowy gwint M14. Ich ziarno diamentowe jest przystosowane do pracy z dużymi prędkościami obrotowymi, które – jak wiadomo – generują „kątówki”. Zostało ono nałożone na korpusy otwornic metodą lutowania próżniowego, która zapewnia dużą odporność mechaniczną warstwy skrawnej koronki. Warto tu zwrócić uwagę, że wywarcie zbyt dużej siły podczas wiercenia otwornicą ROCKET nie powoduje uszkodzenia samego narzędzia. Tak jak wszystkie tego typu koronki, otwornice ROCKET wymagają aktywnego prowadzenia w celu usuwania powstającego pyłu. W tym celu należy szlifierką wykonywać ruchy okrężne.

Podczas testów redakcyjnych sprawdziliśmy otwornicę diamentową Adiam ROCKET PRESTIGE o średnicy 25 mm. Do jej napędu zastosowaliśmy szlifierkę kątową Metabo WE 14-125 Plus o mocy 1400 W i zredukowanych obrotach do 8400 min-1. Testowaną koronką wykonaliśmy otwory w płytce gresowej o grubości 8 mm oraz twardej podłogowej o grubości 9 mm. Czasy wiercenia obu płytek mieściły się w zakresie 6,02-11,09 s, co oznacza zdolność otwornic

Adiam ROCKET PRESTIGE do błyskawicznego wiercenia w bardzo twardych materiałach ceramicznych. Nie odczuwamy przy tym żadnej różnicy podczas wiercenia w twardym gresie czy miękkiej płytce ściennej. Naszym zdaniem, są to narzędzia dla najbardziej wymagających fachowców-glazurników, którzy chcą pracować, a nie bawić się narzędziami.

Reasumując, testy redakcyjne pokazały, że otwornicami Adiam ROCKET PRESTIGE bardzo szybko wywiercimy (w czasie kilku sekund) otwory w glazurze i gresie. Jeśli chcemy, aby były wysokiej jakości, należy zastosować delikatny posuw i znacznie zredukować obroty szlifierki.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments