TEST OSŁONY GED 125 DO SZLIFIEREK KĄTOWYCH METABO KLASY 125 MM

Całkowite ograniczenie pylenia podczas obróbki ściernej, w tym także materiałów budowlanych, to podstawowe wymaganie ochrony zdrowia użytkowników elektronarzędzi oraz konieczny warunek zachowania czystości środowiska w miejscu pracy. Dlatego w redakcyjnym warsztacie postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć osłonie GED 125 do szlifierek kątowych Metabo na tarcze 125 mm.

Przypomnijmy, pylica płuc obecnie jest skracającą życie przewlekłą chorobą zawodową pracowników wykorzystujących codziennie narzędzia ścierne, w tym diamentowe, przeznaczone do obróbki materiałów budowlanych, tworzyw sztucznych, drewna itd. W Europie Zachodniej umiera na nią kilkanaście tysięcy osób rocznie, a w samych Niemczech ponad 3-4 tysiące. W Polsce pylice są obecnie drugą grupą pod względem liczebności wśród

chorób zawodowych. Ich przyczyną jest wdychanie pyłów powstających w czasie pracy, w tym robót budowlanych i remontowych. Wielu pracowników i właścicieli firm budowlano-remontowych w Polsce lekceważy ich negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i nie używa ani odpowiednich masek, ani osłon, ani systemów odpylających (odkurzaczy przemysłowych). Powodem tego są m.in. spore koszty zakupu sprzętu spełniającego obowiązujące normy czystości powietrza, m.in.: odkurzaczy, osłon, króćców do podłączenia węży odsysających urobek itd.


Aby w środowisku pracy znacznie zredukować ilość szkodliwego pyłu powstającego podczas obróbki, producenci elektronarzędzi wyposażają je w specjalne osłony lub osprzętowe systemy odpylające. Od efektywności ich działania i prawidłowego stosowania zależy czystość powietrza w miejscu pracy, a zatem i nasze zdrowie. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej osłonie GED 125, która przeznaczona jest do pracy ze szlifierkami kątowymi Metabo klasy 125 mm o mocy 900 W i większej poza modelami WP 1200-125 RT, WEV 1500-125 RT i WE 1500-125 RT (dokładne dane na stronie internetowej niemieckiego producenta).
Osłonę Metabo GED 125 przeznaczono odpylania pola obróbki podczas szlifowania mineralnych materiałów budowlanych (betonu, kamienia itp.), tworzyw sztucznych, w tym wzmocnionych włóknami szklanymi, lakierów, pozostałości klejów itp., prowadzonej za pomocą diamentowych ściernic garnkowych, fibrowych tarcz ściernych oraz ściernic samoprzylepnych mocowanych na talerzach podporowych. Niemiecki producent informuje, że osłona GED 125 nie nadaje się do szlifowania metali, jak również z użyciem wachlarzowych tarcz szlifierskich. Wykonano ją z antystatycznego tworzywa sztucznego, aby zapobiec elektryzowaniu i zbrylaniu pyłu oraz zapewnić wysoką wydajność odsysania. Dzięki temu osłonę tę można też łatwo wyczyścić i utrzymywać w czystości. Jest ona oczywiście tylko częścią systemu odpylającego, gdyż żeby spełniała swoje zadanie, musi być podłączona do odkurzacza przemysłowego lub warsztatowego. Nadmieniamy, że ze względu na konieczność eliminacji ze środowiska pracy cząstek pyłu do minimalnego dopuszczonego przez przepisy BHP poziomu, należy stosować co najmniej odkurzacze o klasie filtracji M. W testowanej osłonie do podłączenia węża odkurzacza służy króciec o standardowej średnicy 35/41 mm. Główną jej częścią jest kołnierz odsysający z obejmą szczotkową i zoptymalizowanym kanałem przepływowym. Zadaniem obejmy jest uniemożliwienie wydostawania się pyłu poza osłonę. Przednia część kołnierza odsysającego jest ruchoma – przesuwa się ją w lewą stronę, aby odsłonić ściernicę w celu szlifowania blisko ściany lub naroży. Nadmieniamy, że przesunięcie przedniej części osłony wykonuje się wyłącznie w takim celu, zaś odsłonięta część ściernicy powinna być skierowana do ściany, aby ograniczyć pylenie do minimum.


Osłonę GED 125 w szlifierkach Metabo mocuje się w sposób łatwy i prosty, tak jak standardową metalową osłonę tarcz, w którą wyposażona jest każda taka maszyna niemieckiego producenta. Po zamocowaniu osłony w szlifierce, montujemy garnkową tarczę diamentową na wrzecionie maszyny lub inny wymieniony wyżej osprzęt. Warto tu wspomnieć, że po prawej lub lewej stronie osłony, w zależności od wymagań operatora, można montować rękojeść boczną będącą na standardowym wyposażeniu szlifierek kątowych Metabo. Jak wiadomo, jest ona konieczna do bezpiecznej pracy

i ułatwia też znacznie operowanie maszyną.
Podczas redakcyjnych testów osłonę GED 125 testowaliśmy ze szlifierką Metabo WEV 15-125 Quick i odkurzaczem Metabo ASR 35 M ACP. Szlifierka ta ma moc nominalną 1550 W i maksymalne obroty 11.500/min. Podczas testów osłony GED 125 szlifowaliśmy materiały betonowe z użyciem garnkowych tarcz diamentowych o budowie klasycznej (2-rzędowej) i turbo mających zwiększoną wydajność szlifowania, a więc także wytwarzających większe ilości pyłu. Z obiema rodzajami tarcz, które podczas testowych operacji obróbczych napędzane były z maksymalnymi obrotami szlifierki, osłona GED 125 działająca w wymienionej konfiguracji sprzętowej poradziła sobie bardzo dobrze. Można nawet powiedzieć, że w 100%. Praktycznie nie zauważyliśmy żadnego pylenia. Warunkiem tego jest jednakże prawidłowe w miarę równoległe prowadzenie ściernicy po obrabianej powierzchni – w taki sposób, żeby obejma szczotkowa podczas obróbki całkowicie do niej przylegała.
Reasumując, osłona Metabo GED 125 w prawidłowej konfiguracji sprzętowej zapewnia praktycznie bezpyłową pracę podczas szlifowania materiałów budowlanych. Polecamy ją wszystkim użytkownikom szlifierek Metabo wykorzystujących je do takich celów.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments