Test osłony CED 125 do małych szlifierek kątowych Metabo

Jak wiadomo, bezpyłowa obróbka jest nie tylko wymogiem higieny pracy i ochrony zdrowia profesjonalnych użytkowników elektronarzędzi, ale także przyczynia się do zwiększenia jakości wykonywanych usług lub produktów. Dlatego w redakcyjnym warsztacie postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się nowym osłonom do szlifierek kątowych Metabo na tarcze 125 mm.

Pylica płuc obecnie jest zmorą pracowników wykorzystujących codziennie narzędzia diamentowe do obróbki materiałów budowlanych. W Europie Zachodniej umiera na nią kilkanaście tysięcy ludzi rocznie, a w samych Niemczech ponad 3 tys. W Polsce pylice są obecnie drugą grupą chorób zawodowych pod względem zapadalności. Ich przyczyną

jest wdychanie pyłów wytwarzanych podczas pracy, w tym budowlanych. Wielu pracowników i właścicieli firm budowlano-remontowych w Polsce lekceważy ich negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i nie używa ani odpowiednich masek, ani osłon, ani systemów odpylających (odkurzaczy przemysłowych). Powodem tego są m.in. spore koszty zakupu urządzeń spełniających wymagające normy czystości powietrza oraz odpowiedniego osprzętu, czyli osłon, króćców do podłączenia węży odsysających urobek itp., jak też wydłużenie czasu poświęcanego w pracy na konfigurację urządzeń i ich obsługę. Łatwiej i prościej jest bowiem założyć tarczę na szlifierkę i ciąć nią czy szlifować niż zamontować w niej odpowiedni system odpylający i podłączyć go do odkurzacza. Refleksja przychodzi zwykle wtedy, kiedy mamy nieuleczalną pylicę płuc, a więc post factum.

Aby wyeliminować ze środowiska pracy szkodliwy pył, producenci elektronarzędzi oferują do nich, w tym też do szlifierek kątowych, specjalne osłony lub osprzętowe systemy odpylające. Od skuteczności ich działania zależy czystość powietrza w miejscu pracy, a zatem i nasze zdrowie. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej osłonom Metabo CED 125 i CED 125 Plus, które przeznaczone są do pracy ze szlifierkami tego niemieckiego producenta, w których stosuje się tarcze 125 mm.


Osłony Metabo CED wytworzono z antystatycznego tworzywa sztucznego. Są one 2-częściowe, składają się bowiem z właściwej osłony z króćcem do podłączenia odkurzacza oraz z metalowego stołu służącego do prowadzenia szlifierki po obrabianym materiale. W osłonie CED 125 Plus mamy w stole dodatkowo 6 kółek ułatwiających to prowadzenie i umożliwiających obróbkę materiałów delikatnych, które łatwo zarysować. Osłonę i stół w celu zamocowania szlifierki kątowej Metabo rozłącza się w prosty sposób. Wystarczy do tego nacisnąć przycisk blokady, która uniemożliwia oddzielenie tych dwóch elementów, i odchylić osłonę do góry. Następnie beznarzędziowo w sposób łatwy i prosty montuje się ją na kołnierzu szlifierki, tak jak standardową półkolistą osłonę tarcz, w którą wyposażona jest każda taka maszyna. Po zamocowaniu osłony na szlifierce montujemy tarczę diamentową na wrzecionie maszyny. Służą do tego dystansowe tulejki i specjalna śruba obsługiwana kluczem. Po założeniu tarczy osłonę wraz z zamocowaną szlifierką łączymy ze stołem (czynność odwrotna do ich rozłączenia) i w ten sposób uzyskujemy system do bezpyłowego cięcia materiałów budowlanych. CED 125 i CED 125 plus wyposażono w funkcję zagłębiania tarczy diamentowej i regulację głębokości cięcia z blokadą ustawień w zakresie do 27 mm. Mogą one współpracować z szyną prowadzącą, co umożliwia wykonywanie dokładnego prostoliniowego cięcia. Oczywiście, aby osłony CED spełniały swoją funkcję, muszą być podłączone do odkurzacza. Służy do tego króciec (średnica: 35/41 mm), na który zakłada się wąż od tego urządzenia. Warto tu wspomnieć, że po prawej lub lewej stronie osłon, w zależności od wymagań operatora, można montować rękojeści boczne będące standardowym wyposażeniem szlifierek kątowych. Ułatwiają one znacznie prowadzenia maszyny. Należy tu zaznaczyć, że osłony CED przeznaczone są wyłącznie do pracy z tarczami diamentowymi i do obróbki materiałów budowlanych. Nie nadają się do obróbki metali, którą prowadzi się za pomocą tarcz spojonych z ziarnem korundowym lub ceramicznym.

Podczas redakcyjnych testów osłonę CED 125 testowaliśmy z trzema szlifierkami Metabo nowej generacji: WEV 10-125 Quick, WEV 15-125 Quick oraz WEA 17-125 Quick. Maszyny te mają

odpowiednio moce 1000, 1550 i 1700 watów i maksymalne obroty 10.500, 11.500 i 11.000/min. Wycinaliśmy nimi bruzdę o głębokości 2 mm i długości 63 cm w twardym bloczku z betonu B-45 z użyciem redakcyjnego odkurzacza przemysłowego. Podczas pracy osłony spełniły swoją funkcję, uzyskaliśmy każdą szlifierką Metabo prawie 100-procentowo skuteczne odsysanie pyłu. Lekkie kurzenie miało miejsce w przypadku wychodzenia tarczy z materiału przez jego krawędź. Podczas zagłębiania tarczy i cięcia nie dochodziło do żadnego pylenia. Korzystając z okazji, sprawdziliśmy też efektywność nowych szlifierek Metabo podczas cięcia tarczą diamentową twardego betonu. WEA 17-125 Quick wykonaliśmy zadanie w czasie 35,17 s, WEV 15-125 Quick – 36,94 s, a WEV 10-125 Quick – 40,09s.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments