Test opalarki Steinel HL Stick

W rodzinie opalarek najnowszy model firmy Steinel można z powodzeniem nazwać minipalarką. Testowaliśmy jej możliwości w redakcyjnym warsztacie.

 

 

Duże opalarki pistoletowe to narzędzia przeznaczone do bardzo wydajnego ogrzewania i nagrzewania różnego rodzaju elementów i materiałów. Dużą opalarką można wydajnie wspomagać usuwanie starych powłok malarskich, zgrzewać i formować wyroby z PCV, nakładać i usuwać powłoki bitumiczne, zgrzewać plandeki, rozmrażać rury i zawory, ciąć styropian, lutować, obkurczać końcówki termokurczliwe, suszyć, oklejać czy dezynsekować. Jak widać, duże opalarki świetnie sprawdzają się w tzw. zadaniach wielkogabarytowych, gdzie w większości przypadków potrzeba dużego i bardzo gorącego strumienia powietrza.

Nowa opalarka Steinel HL Stick przeznaczona jest do mikrozadań.

Dzięki bardzo małej dyszy wydmuchiwane przez nią nagrzane powietrze bardzo precyzyjnie dociera do celu. Oznacza to, że użytkownik może prezentowanym narzędziem rozgrzewać dokładnie bardzo małe elementy lub małe fragmenty na większych przedmiotach. Jednym zdaniem – opalarka Steinel HL Stick przeznaczona jest głównie dla modelarzy, artystów i rzemieślników, którzy w swojej pracy mają do czynienia z małymi elementami.

Steinel_HLStick_02

W przeciwieństwie do dużych pistoletowych opalarek prezentowany sprzęt ma budowę w kształcie kolby kukurydzy. Obudowa nagrzewnicy i wiatraka stanowi jednocześnie element chwytny. Ale to nie wszystko. O ile obsługa większości opalarek pistoletowych wymaga trzymania narzędzia w dłoni, o tyle model Steinel HL Stick można położyć na płaskiej powierzchni i używać jako sprzętu stacjonarnego. To ważne dla osób, które często wykonują wręcz zegarmistrzowskie zadania modelarskie – obu dłoni mogą używać do manipulowania ogrzewanym elementem, podczas gdy opalarka leży nieruchomo na blacie warsztatu.

Mała opalarka Steinel HL Stick została wyposażona w niewielki silnik o mocy 350 W, który napędza dmuchawę. Ta pobiera zimne powietrze z zewnątrz i przesyła następnie do komory z grzałką. Tam powietrze jest ogrzewane do ok. 400-500°C i wydmuchiwane przez dyszę z wydatkiem ok. 100 l/min. Opalarka nie posiada żadnych regulacji – ani temperatury powietrza, ani wydajności nadmuchu. Zarówno jeden, jak i drugi parametr można delikatnie regulować, poprzez stosowanie wymiennych dysz. W standardzie Stainel jest dostarczany z czterema różnymi dyszami – redukcyjną 7 mm (pozwala ona podwyższyć temperaturę wydmuchiwanego powietrza do ok. 500°C), precyzyjną 4,5 mm i dwiema dyszami lusterkowymi.

Steinel_HLStick_01

Na koniec dwie ciekawostki konstrukcyjne. Pierwszą z nich jest informacja, że dzięki zastosowaniu ceramicznych elementów żywotność opalarki Steinel HL Stick (silnika i nagrzewnicy) szacowana jest na ok. 500 godzin ciągłej pracy.  Drugą jest zastosowanie oświetlenia diodowego, która ułatwia precyzyjne punktowe ogrzewanie małych elementów.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne opalarki Steinel HL Stick

Moc350 W
Temperatura400-500˚C
Przepływ powietrza100 l/min
Waga0,57 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments